В новата рубрика на dsport и efbet “Футболна екзотика“ имаме за цел да ви презентираме футбола на по-малко популярни поне за нас кътчета, в които обаче играта е на високо ниво и заслужава нашето внимание. Днес е време да се отидем в Египет.
Един от фаворитите за титлата в египетското първенство Замалек приема аутсайдера Танта. Позаспалият гигант от град столицата Кайро се пробужда и тази година се първа титла от 5 години. Разбира се, голямото дерби ще е с вечния враг Ал Ахли, но сега предстои двубой със скромния Танта, който снове между първото и второто ниво на египетския футбол.
Замалек има 12 титли в своята 109-годишна история и 27 купи на Египет. Тимът е носител на първия такъв трофей през далечната 1922 година. Пет пъти е носител на африканската Шампионска лига, един път печели Купата на Конфедерациите в Африка и четири пъти е печелил Суперкупата на Египет. Тимът е и 14 пъти шампион на Лигата на Кайро.
Любопитен факт от историята на Замалек е, че идеята за неговото създаване се е родила в главата на адвоката Джордж Марцбах Бей по време на коледно парти на 25 декември 1910 година. Тогава той смята, че ще е много хубаво да основе спортен клуб, в който да участват и белгийци. По това време най-големият спортен клуб в Кайро – Гезира е „окупиран“ от британската армия и за други чужденци в Египет и дори за местни е почти невъзможно да спортуват организирано. Първото име на клуба е Касър Ел Нийл. Впоследствие клубът преминава много метаформози, за да може днес да се казва Замалек. Това става след революцията в Египет през 1952 година.
Най-голямото дерби на Замалек е срещу Ал Ахли като двубоите се гледат в голяма част от Северна Африка и дори Азия още от 70-те години. Този мач е толкова непредвидим, че довежда до множество случаи на насилие в миналото, което е причината сега винаги да се провежда на неутрален стадион и да бъде ръководен от чужд рефер.
Замалек няма свой собствен стадион, тъй като последното съоръжение на тима не може да побере всички фенове. За това, „кралският клуб“, както е наричан Замалек, играе домакинските си мачове на националния стадион, който е с капацитет 75 000 души и често е пълен.
Тимът играе в бяло с две червени линии на гърдите, а това олицетворява мир и стремеж към победа. Логото на отбора също е много интересно. На него фараон стреля с лък. Това отново символизира стремежът към успех, към уцелване на целта. Разбира се, пандемията от каронавирус със сигурност ще навреди на двубоя, който ще бъде без зрители. Това може и да изравни силите, въпреки разликата в историята и феновете.
Танта е скромен отбор, но също е основан доста отдавна – на 5 юни 1929 година. Отборът все очаква не е ставал шампион на Египет. Често пъти той се лута по долните дивизии и като асансьор изпада и печели промоция от и за елита на Египет. Тимът е наричан „синовете на Ал Бадауи“ и е от едноименния град Танта – на близо 100 километра от столицата Кайро. Той център за памучна индустрия. Всяка година на 11 октомври се чества рождения ден на Ахмад Ал Бадауи, който е националният герой за местността. Той е живял през 13 век, а е погребан в централната джамия в Танта, която носи и неговото име.
Наскоро Танта смени своя треньор, който се казва Мохамед Салах. Специалистът се оплака от несериозно отношение от футболистите, които според думите му получиха всички си пари, въпреки пандемията от коронавирус. Съименникът на звездата на Ливърпул бе поел отбора преди 5 седмици, но след само 3 начело на тима си събра багажа. Сега с новия треньор Танта ще опита да шокира гиганта.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS