Германия и Холандия се класираха за ЕВРО2020 след спокойна вечер

Германия победи Беларус с 4:0 в евроквалификация от група C, а по същото време Холандия завърши 0:0 като гост на Северна Ирландия. Получилите се резултати класират Германия и Холандия, тъй като бундестимът събра 18 точки, "лалетата" 16 и ирландците останаха с 13 кръг преди края. Холандия е с гарантирано място, тъй като в преките двубои със Северна Ирландия има по-добри показатели и днешният равен бе достатъчен.

Още от първите секунди си пролича доминацията на Германия и желанието на отбора да спечели срещата. Поредица от корнери бяха изпълнени, а в 15-ата минута Матиас Гинтер стреля от границата на наказателното поле, но вратарят на Беларус направи отлично спасяване. До 25-ата минута пропуски направиха Тони Кроос и Серж Гнабри, а притежанието на топката бе 79:21.

В 41-ата се случи логичното и Бундестимът излезе напред в резултата. Красив пробив на Гнабри по десния фланг завърши с подаване по земя в наказателното поле, където защитникът Гинтер направи виртуозно изпълнение с пета. Бранителят се бе включил в атаката на страната си и с ефектния завършващ удар направи 1:0.

В 49-ата минута Кроос центрира по земя от корнер около дъгата, където бе изпуснат Леон Горецка, който си пое топката и с фин шут удвои аванса. В 55-ата Гинтер подаде към границата на наказателното поле на Беларус, а там бе Тони Кроос, който с мастойрски и типичен за него удар с вътрешен фалц, оформяйки класиката за Германия.

Комфортната преднина даде спокойствие на германците, но пък беларусите се втурнаха в по-смели атаки и в 75-ата Робин Кох фаулира нападател на Беларус и съдията посочи бялата точка. Зад топката застана Игор Стасевич, който пропусна наказателния удар. Полузащитникът стреля в долния ляв ъгъл, но там се бе хвърлил Мануел Нойер и вратарят изби шута.

В 83-тата Кроос се саморазправи с отбраната на Беларус с каскади от страхотни финтове, а с мощен изстрел завърши дрибъла си и оформи крайното 4:0.

Холандия изигра перфектен тактически двубой, в който си осигури равенството, а то е напълно достатъчно за "лалетата" да се класират за Европейското първенство през 2020 година.

Все пак имаше и драма Белфаст. В 31-ата минута Жоел Велтман игра с ръка в своето наказателно поле и арбитърът отсъди дузпа в полза на ирландците. Зад топката застана Стивън Дейвис, който изпрати топката над вратата, опропастявайки страхотната възможност. Холандците разчитаха на контраатаки, които обаче не намираха точен завършващ удар. През второто полувреме нещата тотално се успокоиха и шансове за гол нямаше.