Бащата на съвременните олимпийски игри Пиер дьо Кубертен винаги е искал да комбинира спорта с изкуството. Това негово желание се изпълнява, като от 1912 до 1948 г. се провеждат състезания в областта на изкуствата в следните сфери: архитектура, литература, музика, живопис и скулптура. Произведенията е трябвало да бъдат вдъхновени от спорта.

Идеята била още през 1908 г. тези категории да бъдат част от олимпийското движение. Първоначално форумът е трябвало да се проведе в Рим, но заради финансови затруднения заради изригването на Везувий през 1906 г., е решено, че Игрите ще се състоят в Лондон. Британските организатори планирали да проведат състезания по изкуства, но поради краткото време за подготовка те са отменени.

Все пак изкуствата влизат в олимпийската програма четири години по-късно на форума в Стокхолм, въпреки че шведите не били много съгласни. Общо 35 артисти изпращат творбите си.

В първите Игри след Първата световна война, изкуствата отново са част от програмата, въпреки че остават в периферията. Това се променя в Париж през 1924 г., когато 193 творци участват. 

Растежът продължава и по време на Олимпийските игри в Амстердам през 1928 г. Тогава в Общинския музей са изложени над 1100 произведения на изкуството, без да се включват творбите в областта на литературата, музиката и архитектурата. 

Участието в тези надпревари остава стабилно на Игрите в Лос Анджелис, Берлин и Лондон. През 1936 г. в три от категориите за изкуства не са присъдени златни медали, след като съдиите решават, че нито една от творбите не заслужава голямата награда. Връчени са само сребърни и бронзови отличия.

На заседание на МОК през 1949 г. се прави извод, че на практика всички участници в художествените конкурси са професионалисти, което не е в съответствие с правилата за участие на Олимпийски игри по това време. Все пак МОК иска изкуствата да останат в програмата, но в крайна сметка през 1952 г. в Хелзинки те не се състоят и с това се слага край на конкурсите.

През 1954 г. е взето решение надпреварите за изкуство да бъдат заменени с изложба за бъдещи олимпийски игри. Само двама имат медали в спортна и художествена надпревара. Това са Уолтър Уинанс и Алфред Хайос.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS