Съдия от второто ниво на футбола в Испания е бил задържан и в момента е разследван по подозрение за сексуално насилие над проститутка, след като се е представял за полицейски служител. Инцидентът е станал в Хихон преди няколко седмици, а въпросното лице в момента е на свобода под условие, докато тече разследването, след като вече е дал показания.
По информация на изданието "La Nueva España", арбитърът е от Астурия, на възраст между 30 и 40 години, и според подадената жалба е симулирал, че е полицай, за да принуди жена да влезе в сексуални отношения с него, без да ѝ заплати. Потърпевшата, която е от латиноамерикански произход, е заявила, че е била заплашена с подаване на сигнал до службите за имиграция, тъй като се намирала в Испания без редовен статут.
Разследването се води от полицейското управление в квартал Ел Натаойо и все още е в начален етап. Според първоначалните данни, мъжът е носел елементи и отличителни знаци, наподобяващи полицейска униформа, които е използвал, за да упражни натиск и заплахи срещу жената.
В резултат на това вече е бил извършен обиск в дома на разследвания, за да се установи дали разполага и с други униформи или принадлежности, свързани с различни полицейски структури, които биха могли да бъдат използвани по подобен начин.
Ако обвиненията се потвърдят и случаят стигне до съд, арбитърът може да бъде изправен пред сериозно обвинение за сексуално насилие, което предвижда тежка ефективна присъда. В хода на разследването предстои да се изясни както достоверността на твърденията, така и дали става въпрос за изолиран инцидент или за повтарящ се модел на поведение.
"Испанската футболна федерация (RFEF) обяви, че временно отстранява съдия от Сегунда дивисион, докато тече дисциплинарното производство, което беше официално открито още в понеделник в рамките на федерацията.
Разследването е започнало след публикации в астурийското издание La Nueva España, според които съд №5 в Хихон е издал ограничителна заповед на разстояние 300 метра срещу арбитъра по подозрение за престъпление, свързано с агресия. Става въпрос за жалба, подадена преди няколко седмици, в която се твърди, че съдията е принудил проститутка да извърши действия против волята си.
След като е дал показания, арбитърът е бил пуснат на свобода с повдигнати обвинения. По информацията той дори е ръководил официални мачове и след предполагаемия инцидент. В момента на твърдяната агресия съдията се е представял за полицейски служител и е заплашвал жената, че ще има сериозни проблеми, ако не се подчини. Потърпевшата е от латиноамерикански произход.
Новината е предизвикала истински шок в редиците на Испанската футболна федерация и Съдийската комисия (CTA). Веднага след като случаят е станал известен, юридическият отдел и отделът по съответствие (Compliance) към RFEF са започнали да събират цялата възможна информация и документация.
В резултат на първоначалните данни федерацията е взела решение да отстрани съдията от всякаква дейност до приключване на вътрешното разследване, по време на което той ще бъде призован, за да се защити срещу повдигнатите обвинения.
Разследването на RFEF е напълно независимо от това, което се води от съдебните и полицейските органи. Развитието по случая предстои да бъде изяснено от Националната полиция", обявиха от Кралската испанска футболна федерация.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS

