Купата на африканските нации е най-цветният и екзотичен турнир в света, като събира в себе си множество култури от цяла Африка, всяка от които със свои традиции и порядки, които често пъти изглеждат странно в очите на останалата част от света.  

Турнирът в Мароко, който се провежда между 21 декември 2025 г. и 18 януари 2026 г. не е изключение и по терените и трибуните на страната от Северозападна Африка виждаме много цвят и екзотика.  

В може би най-разпознаваемият символ на AFCON 2025 обаче се превърна един фен на Демократична Република Конго, който на всеки един от мачовете на страната бе на стадиона, облечен в официален костюм в някой от цветовете на знамето на родината си.  

Това, разбира се, не е всичко, защото въпросният фен гледаше всяка от срещите прав и неподвижен с вдигната за поздрав във въздуха дясна ръка, превръщайки се в човешка статуя. Името на запалянкото е Мишел Нкука Мболадинга и той е на 49 години и стои неподвижен на малка платформа на трибуните по време на мачове на ДР Конго от 2013 г.  

Мболадинга доби популярност по време на настоящото издание на Купата на Африка, като първоначално действията му изглеждаха ексцентрични в лицето на феновете на другите държави, но зад тях се крие по-дълбок смисъл. 

Мишел Нкука Мболадинга застава в неподвижна позиция в почит на един от бившите министър-председатели на ДР Конго - Патрис Лумумба, който е убит през 1961 г. и е сред най-важните фигури в историята на ДР Конго.  

Държавата, намираща се в сърцето на Африка, е колония на Белгия, като обявява своята независимост през 1960 г. и за първи премиер е избран именно Патрис Лумумба, който се бори срещу белгийската власт и иска постигане на пълен суверенитет на страната.  

В страната обаче избухват междуособици и битки за власт, в които Лумумба е убит от взелите властта Жозеф Касавубу у Жозеф Мобуту, които установяват автокрация.  

В лицето на обикновените конгоанци Патрис Лумумба остава символ на битката срещу колонизаторите и смъртта му го превръща в мъченик за освободителните движения, помагайки за изграждането на бъдещата ДР Конго, която е силна и днес.  

Близо 70 години след смъртта на Лумумба, Мишел Нкука Мболадинга показва със стоенето си като човешка статуя, че борецът за независимост на ДР Конго не е забравен и делата му ще се помнят завинаги от конгоанския народ.  

Привърженикът, който стана истински хит в социалните мрежи, стоя неподвижен на своята платформа за общо 438 минути в четирите мача на ДР Конго в турнира: 1:0 срещу Бенин, 1:1 срещу Сенегал и 3:0 срещу Ботвана в групата, както и 0:1 срещу Алжир в 1/8-финалите.  

Именно в двубоя срещу Алжир Мишел Нкука Мболадинга показа, че макар и да гледа мачовете, замръзнал като статуя, той е човек, който има чувства и емоции.  

Футболист на Алжир се подигра със символа на ДР Конго (ВИДЕО)

При гола на Адил Булбина в 119-ата минута, емблематичният фен на ДР Конго се разплака от мъка. След края на мача нападателят на Алжир - Мохамед Амура, реши да се подиграе на привърженика, с което си навлече гнева на мнозина. Амура отиде пред трибуната, на която бе застанал Мболадинга, замръзна в поза, имитираща тази на конгоанеца, след което се строполи на тревата, демонстрирайки отпадането на ДР Конго.  

Въпреки че турнирът в Мароко завърши на 1/8-финалите за ДР Конго и със сълзи на очи за Мишел Нкука Мболадинга, жестът му да изгледа неподвижен четирите мача на родината си в памет на един от борците за независимост на ДР Конго, ще остане в историята на Купата на Африка! 

Той избра родината пред несигурния лукс, за да я отведе към величието
Алжир се извини за подигравки с емблематичен фен на ДР Конго

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS