
Лестър може и да се размина с участие в Шампионската лига през следващия сезон след серия от слаби резултати след подновяването на сезона във Висшата лига, но нападателят на тима Джейми Варди успя да запише някои наистина впечатляващи постижения. Той стана голмайстор на първенството за пръв път в кариерата си, при това на рекордната възраст от 33 години.
Стрелецът също така се присъедини към един елитен клуб в английския футбол. Варди се превърна в едва 7-ия футболист, който успява да вкара над 20 гола в първенството в 3 различни сезона.
Той за пръв път премина границата от 20 попадения при шампионския сезон на Лестър, когато заби 24 гола, но тогава бе изпреварен за голмайсторския приз от Хари Кейн. През 2017/18 Варди отново успя да прониже противниковите вратари 20 пъти, но в крайна сметка наградата отиде при Мохамед Салах от Ливърпул, който завърши с 32 попадения.
Сега обаче късметът на Варди най-сетне се усмихна и той успя да спечели "Златната обувка" на Висшата лига. Малцина са си представяли, че „хилавото хлапе“ от Шефилд ще достигне до тези висоти.
Варди се присъединява към Стоксбридж през 2007 година, след като прекарва време в школите на Уикърсли в Родъръм и на Шефилд Уензди, където впоследствие англичанинът бива освободен заради дребния си ръст.
„Беше през 2002 г., когато бях уволнен от академията на Шефилд Уензди на петнайсетгодишна възраст“, разказва Варди.
"Срещнах се с треньорите в края на сезона и ми казаха, че не са ме задържали, защото съм твърде малък...беше ужасно. Престанах да играя футбол почти една година. През уикенда правех всичко, но не и да играя футбол. Казвах си: „Няма смисъл да продължавам, не съм създаден за това.“
Решимостта на Варди обаче не му позволява да се откаже напълно от мечтата си.
През 2002 г. той се присъединява към местния Стоксбридж, където преминава от отбора до 18 години в резервите, а после и в първия отбор.
Заплатата от 30 паунда на седмица не е достатъчна, за да изкарва прехраната си. Така Варди започва работа във фабрика за въглеродни влакна, където в продължение на 12 часа на ден помага за производството на протезни крайници.
През 2007 г., докато играе в осмото ниво на английския футбол, Варди се замесва в спор извън нощен клуб.
Въпреки че пледира за невинността си, твърдейки, че защитава приятел, който е глух, той бива признат за виновен и е принуден да играе докато е под домашен арест.
В някои мачове Варди напуска терена след само 60 минути, тъй като трябва да се прибере у дома си, за да се увери, че не е пропуснал полицейския си час в 6 часа.
Това обаче не спира развитието на нападателя в Стоскбридж и той отбелязва 66 гола в 107 мача, привличайки вниманието на по-горните дивизии.
През 2010 г. ФК Халифакс Таун привлича Варди за едва 15 000 паунда и въпреки че прекарва само един сезон с отбора, той със сигурност оставя наследството си в клуба.
26 гола в 37 мача носят титлата на отбора през 2011 година. Варди стартира следващия сезон с Халифакс, но скоро след това е привлечен от Флийтууд Таун срещу неразкрита сума.
Когато пристига в клуба обаче новите му съотборници нямат представа кой е той.
"Никога не бях чувал за него", казва пред „The Guardian“ бившият съотборник на Варди - Гарет Седън.
„В началото някои от момчетата си мислеха:„ Защо сме подписали с него? Тогава в първия си мач той беше невероятен и всички ние разбрахме причината да подпише.“
"Никога не съм играл с някого толкова бърз. Той бе агресивен и имаше енергия. На някои от тестовете за скорост той просто ни отвя.“
Варди веднага прави име в Конференцията, като отбеляза 31 гола в 36 мача за „рибарите“ и така печели първата си „Златна обувка“.
След двубой срещу Блекпул в ФА Къп, мениджърът Иън Холоуей предлага на Флийтууд Таун 750 000 паунда за услугите на нападателя, но от клуба искат 1 милион.
Това дава шанс на Лестър Сити да се добере до англичанина през 2012 г.
След като помага на Флийтууд Таун да заслужи промоция във футболната лига, Варди преминава в Лестър срещу 1 милион паунда.
Но нещата не започват добре в първия му сезон в клуба.
Головете за него са рядкост, като той отбелязва едва пет пъти в 29 мача за „лисиците“.
Това кара Варди да постави под въпрос способностите си и скоро той моли ръководството да се върне обратно във Флийтууд Таун.
Мениджърът Найджъл Пиърсън, неговият асистент Крейг Шекспир, както и човекът, който забеляза таланта му, Стив Уолш обаче го разубеждават.
„Когато преминете в по-горните нива, защитниците по-добре да четат играта ви, по-добре са позиционирани, не толкова бавни, колкото всички смятат, че трябва да бъдат. Тогава разбрах, че няма да е лесно“, разкрива Варди.
„Осъзнах, че някои неща, които правех предишната година във Флийтууд, не работеха. За себе си и вероятно за хората, които също гледаха, не беше достатъчно добро. Беше ми трудно. Ако исках да се уверя, че ще постигна цели си, имаше много работа, която трябваше да свърша. Не разговарях със семейството си за това, но проведох разговор с мениджъра и двамата му помощници. "
„Спомням си, че и тримата ми казаха:„ Виж, ние вярваме в теб, докарахме те тук с причина. “Имах нужда да чуя това.“
Този разговор вдъхновява Джейми и още през следващата година той помага с промоцията на Лестър във Висшата лига, отбелязвай 16 гола в Чемпиъншип.
Един сезон по-късно пък Варди се утвърждава като един от най-опасните нападатели в страната, след като "лисиците" шокират всички със спечелването на титлата във Висшата лига през 2015/16.
В годините след успеха Варди продължава да е сред най-ефикасните голмайстори на Острова, а този сезон заслужено спечели и „Златната обувка“ на най-силното първенство в Европа. Едва ли са мнозина тези, които смятат, че това ще бъде последния приз на голмайстор номер едно, който деветката на Лестър печели.
Варди влезе в клуб 100 на Висшата лига
Варди стана най-възрастният голмайстор на Висшата лига
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube и TikTok!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS