Европейският шампион Италия се сгромоляса в битката си за директно класиране на Световното първенство в Катар догодина, след като в последния си мач в груповата фаза стигна само до равенство 0:0 срещу Северна Ирландия. Футболистите на Роберто Манчини има за какво да съжаляват, след като отправиха 13 удара - седем, от които точни, но така и не стигнаха до толкова важното попадение.

След равенството Италия зае второ място в крайното класиране в група "С" с 16 точки и това означава, че тимът ще трябва да играе бараж, за да си осигури участие на Мондила. Първи завърши отборът на Швейцария, който след победата с 4:0 над България, има 18 точки. Трети пък е тимът на Северна Ирландия с 9.

Италия започна отлично мача, като можеше да поведе още в 8-ата минута. След добро подаване в наказателното поле, Джовани ди Лоренцо се освободи и стреля, но стражът на домакините плонжира и изби в корнер. В следващите минути темпото на игра спадна, като двата тима рядко достигаха до нещо по-сериозно пред вратата на съперника.

В 50-ата минута Северна Ирландия можеше да поведе след добър удар на Джордж Савил, който навлезе в пеналта и стреля силно. Джанлуиджи Донарума обаче показа отличен рефлекс и спаси тима си от гол. В 63-ата Доменико Берарди намери по страхотен начин Федерико Киеза, който отправи опасен удар. Топката обаче мина много близо до левия страничен стълб.

Десетина минути преди края на редовното време Емерсон получи хубав пас на границата на наказателното поле и стреля, но покрай гредата. До края на срещата липсваха други по-опасни положения и двата тима се задоволиха само с равенство.