Лестър спечели Купата на Англия през миналия сезон и се пребори за място в топ 6 за поредна година благодарение на далновидната си финансова политика.

Откакто Джон Рудкин бе назначен за футболен директор през 2016 г. , "лисиците" са спечелили невероятните 260 млн. паунда от играчи, които са закупили едва за 18 млн. паунда.

Според специализирания сайт за трансфери Transfermarkt. com стойността на отбора на Лестър е около 430 млн. паунда.

Джеймс Мадисън (50 млн. паунда) и Чаглар Сьойюнджю (40 млн. паунда) са настоящите водещите футболисти, които могат да помогнат за увеличаване на финансите на тима през следващите години, ако за тях пристигне добра оферта.

Клуб за продажби

Въпреки че през 2016 г. спечелиха титлата в лигата, Лестър оттогава разпродава звездите си срещу солидни суми.

От 2016 г. насам те се възползваха от процеса на набиране на персонал за трансфери, който сега се контролира от Лий Конгъртън.

Н'Голо Канте, подписа договор за 6 млн. паунда от Каен, а напусна в посока Челси за 30 млн. паунда.

През 2017 г. неговият партньор в средата на терена Дани Дринкуотър също се премести на "Стамфорд Бридж" за 40 млн. паунда.

Година по-късно Рияд Марез премина в Манчестър Сити за 60 млн. паунда, през 2019 г. Манчестър Юнайтед плати 80 млн. паунда за Хари Магуайър, а миналото лято Бен Чилуел стана третия футболист отишъл в Челси от Лестър през последните години за 50 млн. паунда.

Удивително е, че тези продажби са увеличили хазната им с 260 млн. паунда. Още по-любопитното е, че те са стрували само 18 млн. паунда. 

Въпреки продажбите остава конкурентноспособен

Загубата на играчи от такъв калибър би накарала всеки отбор да страда.

През годините обаче клубът продължава да процъфтява благодарение на разумните инвестиции в нови попълнения, особено в млади играчи.

24-годишният Уилфред Ндиди пристигна на стадион "Кинг Пауър" през 2017 г. от Генк за 20 млн. паунда.

Нигерийският национал се превърна в един от най-добрите дефанзивни полузащитници в страната и според Transfermarket. com за него може да бъде платена сума в размер на поне 50 млн. паунда.

А Джеймс Мадисън може да донесе още по-висока сума, ако Лестър иска да възвърне първоначалната си инвестиция за него, когато през 2018 г. платиха 20 млн. паунда на Норич.

Английските медии съобщават, че Арсенал проявява интерес към него и ще трябва да плати 70 млн. паунда за плеймейкъра, ако иска да го вземе в редиците си.

Eкипът за набиране на персонал

Голяма част от този успех се дължи на редица хора, участвали в набирането на персонал през годините.

Установената система за набиране на трансфери беше създадена за първи път от бившия ръководител на отдела за набиране на персонал Стив Уолш, който напусна клуба през 2016 г.

След това дойде Едуардо Масиа, който работеше с Брендън Роджърс в Селтик, а сега целите се изучават от Лий Конгъртън - бивш треньор на младежкия отбор на Челси.

Помага му екип от анализатори, които гледат подробни видеозаписи на мачове от цял свят и следват препоръките на скаутите.

Ролята на ръководителя на отдела за подбор на персонал е да оцени играча чрез възможно най-много аналитични данни и статистики.

Ако той се превърне в цел, Конгъртън ще лети, където и да е по света, за да разузнае лично въпросния футболист. 

Преди да бъде извършена проверка на миналото на лицето, на Роджърс се предава информация, която включва начина на живот, темперамента и личността му.

Накрая футболният директор Джон Рудкин, подпомаган от директора по футболните операции Андрю Невил, трябва да осъществи сделките и да преговаря с другите клубове.

До момента отборът привлече Патсон Дака, Бубакари Сумаре, Райън Бертранд и Яник Вестергор за общо 65 млн. паунда.

Когато парите си струват или най-добрите дебюти във Висшата лига

Играчи, които отказаха изкушаващи оферти и останаха у дома

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS