Преди малко повече от месец осъдиха бившия полицай от Минеанаполис Дерек Шовин за убийството на Джордж Флойд. Случаят потрeсе целия свят и това предизвиква вълна от протести за расизма и полицейското насилие, като и чрез футбола обществото е съпричастно. Играчите и мениджърите във Висшата лига обсъждат колко се е променил футболът една година след убийството на Флойд.
“Убийството на Джордж Флойд беше сламата, която счупи гърба на камилата“, споделя защитникът на Астън Вила и Англия Тайрън Мингс.
По време на инцидента английският футбол беше спрян заради коронавируса, а двубоят между Астън Вила и Шефийлд Юнайтед беше първата среща, която се проведе в условия на пандемия. Играчите и на двата отбора коленичиха преди началото на мача, а имената им на гърба на фланелките бяха заменени с посланието “Black Lives Matter”.
„Искахме да заемем позиция с коленичене преди мача и това продължава към момента“, споделя нападателят на Шефилд Юнайтед Дейвид МакГолдрик.
Жестът беше повторен от всички отбори от Висшата Лига, а полузащитникът на Манчестър Сити Кевин Де Бройне предостави един от няколкото запомнящи се образа, когато играчите масово коленичиха.
“Честно казано, не знам дали това е оказало голямо влияние, тъй като все още сме свидетели на толкова много расистки обиди онлайн и други подобни неща“, казва белгийският национал.
Единственият чернокож мениджър във Висшата Лига през миналия сезон - треньорът на Уулвърхемптън Нуно Еспиринто Санто, вярва, че играта напредва в борбата срещу расизма, но заявява, че пътят е дълъг и футболът не може да бъда самодоволен.
„Напълно наясно съм, че е минала година от инцидента с Джордж Флойд. Мисля, че нещата са се променили и футболът е по-устойчив в борбата срещу расизма, така че трябва да продължим да упорстваме, да настояваме, докато съобщението не достигне до всички", споделя португалецът.
Когато футболът се обедини за да осъди плановете за създаване на Европейската Суперлига, нападателят на Лийдс Патрик Бамфорд повдигна въпроса защо хората не проявяват същия ентусиазъм за борбата с расизма и системната дискриминация.
“Невероятно е колко много шум се вдига в играта, когато се засягат нечии интереси. Срамота е, че не всички реагират така срещу расизма“, заяви Бамфорд.
Мениджърът на Манчестър Юнайтед Оле Гунар Солскяер е съгласен с Бамфорд, добавяйки, че футболът е ,показал, че може да се обедини, когато има нужда.
Нападателят Дейвид МакГолдрик призовава за по-твърди и по-строги наказания за борбата с расизма в играта. “ Нуждаем се от същата енергия за расизма. По-голяма от тази срещу Европейската Суперлига“.
Кевин Де Бройне също вярва, че промяната е в ръцете на лицата, вземащи решения и тези на властови позиции.
Тайрън Мингс смята, че няма да има бързи решения, когато става въпрос за противодействие и подобряване на многообразието на всяко ниво на играта.
През март тази година, крилото на Кристъл Палас Уилфред Заха стана първият играч, който отказа да коленичи преди началото на всеки мач. Той смята, че протестът е загубил въздействието си и предложи на играчите да се изправят в борбата за прекратяване на расовото неравенство, с което се сблъскват чернокожите. Решението му предизвика сериозни полемики, но мениджърът на Астън Вила Дийн Смит е съпричастен с позицията му, като разбира откъде произхожда Заха.
Мениджърът на Манчестър Сити Пеп Гуардиола е един от хората, които често изразяват мнението си за борбата срещу расизма. Той казва, че Висшата лига е водеща, като дава на играчите възможност да изтъкват проблемите на расовата несправедливост и системната дискриминация.
“ Ще започнем с ново поколение и всичко, което правим, ще бъде добро. Трябва да се опитваме ден след ден. Няма да успеем за един ден, ще отнеме десетилетия, но всичко, което можем да направим, трябва да го направим.“, споделя Гуардиола.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS