Теодора Иванова-Лимон говори пред dsport по време на най-мащабното събитие в България FootballNext, което dsport и Дарик радио в партньорство с Кондор спорт, организира в хотел „Хилтън“. Иванова разкри как се развива успешен спортен продукт по света и как това може да се направи и в България. Тя сподели какви са развиващите се тенденции в технологиите, свързани с крайния продукт, който футболът предлага.

Иванова има над 15 години опит в изграждането на дигитален бизнес в спорта и медиите. Тя е прекарала 12 години в Google, където е работила върху мащабиране на организации и вертикални стратегии за Google Search и Play, водейки спортни и медийни партньорства и създавайки търговски отношения с най-големите световни доставчици на данни и съдържание, включително BBC, FIFA и Premier League. Съвсем наскоро тя ръководи европейската експанзия на иновативни проекта в спортните технологии – Infinite Athlete (Генерален мениджър за Европа) и Dapper Labs (NBA TopShot), където бе вицепрезидент на платформените партньорства.

„Аз съм българка, която напусна страната преди повече от 20 години и съм вече повече от 10г. в глобалния спорт. За мен е невероятна възможност да мога да се свържа с българския спорт. Винаги съм искала да помогна на България и да съм част от това. Второто нещо е, че моето наблюдение е, че потенциала на хората в България е невероятно голям. Ние сме предприемаческа държава. Има страшно интересни идеи, които се развиват без наличието на ресурси. Според мен това може да се приложи и в спорта“, заяви Теодора Иванова.

„В спорта глобално всичко отива в съвсем друга посока, в която се развива връзката с феновете. Спортът вече е забавление и бизнесът на спорта се разглежда по съвсем различен начин – как да развиеш едно културно забавление. В България съм убедена, че има страшно много добри кадри, млади и креативни хора, които биха могли да го направят“, каза още тя.

„Малко опортюнистично беше моето захващане със спорта. Работила съм 12 години в Google в Лондон и едни от най-големите ми клиенти тогава бяха ФИФА, Международния олимпийски комитет, Висшата лига и аз просто започнах да работя с тях. Правила съм договори за лиценз с тях. Те ни дават да използваме техните данни в нашите продукти. Това са сложни разговори, защото все пак ФИФА е един от най-големите собственици на IP, а Google е една от най-големите технически компании в света, така че ситуацията е комплицирана“, сподели Иванова.

„Покрай тази работа обаче, започнах да навлизам в спорта и разбрах, че самият бизнес е много старомоден. Преди 20 години гледахме телевизия и филми по много различен начин, докато при спортът начинът на гледане не се променил. Пускаш си канала, гледаш мач и дотам, а има толкова развити технологии, които могат да подобрят изживяването, а не се прилагат в тази сфера, за да променят начина, по който феновете участват в спорта, гледайки го. Това ми се стори като много интересен проблем, който има нужда от разрешаване“, коментира Иванова.

„Нямам чак толкова много наблюдение върху бизнеса в спорта в България, но предполагам, че у нас, както и в много други държава, той се развива като спорт. Имаме мачове, които отборите изиграват и се организират, идват фенове на стадиона и горе-долу това е. Футболът по този начин не сплотява общество, няма развитие на бранда. Спортът носи толкова важни качества, младите се развиват чрез него. Някак си обаче я няма тази връзка между ценностната система на спорта и това, което федерациите са успели да изградят. Тези неща не са свързани. Ако има се изгради един истински бранд с ценностна система, дори нещо елементарно като социална кампания, в която включваш инфлуенсъри, които не са свързани със спорта, а са културни такива или такива, които се занимават със здравето на човека генерално. Те трябва да приближат фенбазата с бизнеса на спорта. Това са основните неща, които трябва да се градят малко по малко“, заяви Теодора Иванова.

„Има други ситуации, в които ще се намалят парите, които идват от телевизионни права. Това нещо ще се случи и като видят федерациите, че получават по-малко пари от тези, с които са свикнали до сега, това ще ги принуди да направят нещо“, каза още тя.

„Със сигурност социалните мрежи трябва да бъдат използвани по правилен начин от клубовете. Трябва да знаят как да го правят. Много от хората, които създават съдържание, трябва да бъдат използвани с това, с което са най-добри. Първото нещо, което е да се научиш как да правиш съдържание, което да работи за съответната платформа. Друго нещо е компютърната визия и изкуствения интелект (AI), който ти показва данните за това, което се случва на стадиона. Така истинските фенове на футбола ще могат да си коментират с каква скорост топката лети, с кой крак е ударена, как са позиционирани футболистите на терена. Всичките тези данни, които показват играта, ще направят цялото преживяване много по-интересно. Другото популярно нещо е „Storytelling“ (б.р. разказването на личните истории), за да покажеш кои са тези спортисти извън терена, през какво преминават, какво тренират и т.н.“, завърши Теодора Иванова.

Партньорите, спомогнали най-мащабното събитие в България FootballNext да бъде факт, са Кондор спорт, Palms Bet, Булстрад Виена Иншурънс Груп, Gillette, JEEP, Хотел Хилтън, Midalidare Estate, Maniac, Floewater и Hell Ice Coffee.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS