Ще има ли Олимпийски игри през 2021 година? Въпрос, чийто отговор към момента никой не знае. Трудно можем да се ориентираме и от двете важни страни в организацията, защото японците твърдят, че Игри ще има „на всяка цена“, докато от Международния олимпийски комитет заявяват, че това ще се случи само ако бъде гарантирано сигурното провеждане на състезанията.

Игрите, които по план трябваше да се проведат през това лято, към момента са насрочени за 23 юли – 8 август. И при оставащи по-малко от 12 месеца до старта, въпросителните по отношение на провеждането остават прекалено много.

Към момента има доста различни варианти за провеждането на Игрите, а Ройтерс анализира всеки един от тях.

Провеждане по първоначалния план

Най-добрият сценарий за МОК е да проведе Игрите в Токио с малко или никакви рестрикции, свързани с COVID-19. Това ще е невъзможно освен ако в следващите 10 месеца не бъде разработена сигурна ваксина, която да може да бъде произведена в достатъчно големи количества.

Според президента на МОК Томас Бах ваксината няма да бъде чудодейното хапче за провеждане на Игрите, но би могла да подпомогне много задачата.

Япония вече е предприела конкретни стъпки за подсигуряване на евентуалната ваксина за населението от 126 милиона души, а и за очакваните спортисти и фенове.

Зали и стадиони с пълен капацитет и без рестрикции за пътуване биха запазили всички телевизионни партньори и спонсори, които са най-големият източник на приходи за Игрите, а и ще максимизират приходите от продажба на билети и мърчандайзинг.

По този начин организаторите биха могли да си върнат и възможно най-голям процент от очакваните 1 милиард долара допълнителни разходи заради отлагането на Игрите с една година.

Мерки по социална дистанция и балон за спортистите

В Токио би трябвало да участват около 11 хиляди спортисти и със сигурност сигурността им ще бъде приоритет номер 1 за организаторите. А ключът към това ще бъде спазването на мерките за социална дистанция в олимпийското село и на всички олимпийски съоражения.

Една от дискутираните идеи е спортистите да пристигнат в Токио месец по-рано, за да могат да преминат през период на карантина и процедура по тестване в рамките на две седмици преди да започнат тренировки за своите състезания. В този сценарий спортистите няма да имат право да излизат извън сигурните зони по време на своя престой в Япония.

Другата голяма група, за която трябва да се помисли, е тази на феновете. Към момента са продадени повече от 7 милиона билета за различните състезания в Токио и околността.

Възможно е да бъде взето решение за допускането на ограничен брой зрители на всяко съоражение, за да се запази социалната дистанция – нещо, което се прави през тази година на големите спортни събития в Япония. Това, разбира се, ще доведе до финансови загуби за организаторите.

Без фенове и балон за спортистите

МОК гледа внимателно и за примери в други спортове, в които спортът бе подновен без никакви фенове по трибуните.

Така нареченият „балон“ бе създаден в името на това плейофите в НБА да се изиграят като всички състезатели и служители са заедно в комплекса на „Уолт Дисни“ и без никакви зрители.

Според ESPN създаването на този балон ще струва на НБА 150 милиона долара, а кой ще плати много по-голямата сума за подобно нещо в случая на Олимпийските игри не е ясно. Провеждане без фенове ще е огромен удар по най-големия продукт на МОК и ще разочарова телевизионните партньори и спонсори, така че ще бъде използвано като краен вариант.

Ново отлагане

Според организаторите ново отлагане на Игрите в Токио е невъзможно, най-вече поради факта, че Зимните олимпийски игри в Пекин ще се проведат само няколко месеца по-късно – през февруари 2022.

Това обаче се говореше и преди първоначалното отлагане, така че вариант на ново отлагане не бива да се изключва. Особено при хипотеза за очаквана през 2021-а ваксина срещу коронавируса.

Отмяна на Игрите

Пълна отмяна на Игрите ще бъде финансов ужас за японските организатори, които са вложили повече от 12,6 милиарда долара в проекта и още стотици милиони в отлагането с година.

МОК има и доста подписани договори за телевизионни права и спонсорски сделки на стойност няколко милиарда долара, които съответно ще трябва да бъдат анулирани при липса на Олимпийски игри, а това ще доведе до допълнителни загуби.

Финансовите резерви на МОК ще пострадат сериозно, а с това и международните федерация на различните спортове, както и по-малките национални федерации като българската, които разчитат много на своя дял от телевизионните права и спонсорските контракти по време на Игрите.

А най-тежка отмяната би била за самите спортисти, които вече пета година тренират и се подготвят с мисълта за Игрите. На практика цяло поколение спортисти могат да пропуснат своя шанс да изява на най-голямата възможна сцена.

И заради всичко това отмяна ще бъде избегната на всяка цена.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS