Новият формат на Шампионска лига този сезон ще покаже повече отбори, които ще играят повече мачове и за по-голям награден фонд.
В четвъртък вечер УЕФА ще тегли в Монако жребия за новата схема на Шампионска лига, която ще представлява едно цялостно класиране, което заменя традиционната групова фаза.
Първият нов формат на Шампионската лига от 2003 г. насам обещава повече от почти всичко. И точно това, което най-богатите и влиятелни клубове в Европа искаха от УЕФА.
Вече е ясен и съставът от 36 отбора, всеки от които ще изиграе поне осем мача вместо шест. Ще има мачове от Шампионската лига, планирани за януари за първи път, а също и увеличение на наградния фонд с поне 25% до минимум 2,5 милиарда евро.
Всичко това въпреки явните доказателства на Европейското първенство, че постоянното разширяване на международните турнири оставя играчите уморени и неспособни да се представят по най-добрия начин през цялата година.
Новата фаза на лигата на европейския клубен футбол ще има общо 144 мача в сравнение с 96 в груповата фаза през миналия сезон.
„Ключовите цели“, казва УЕФА, е „да се подобрят състезателният баланс и спортният интерес, а в процеса да се увеличи броят на значимите мачове – двубои с нещо заложено и за двете страни“.
В осмия и последен кръг всичките 36 отбора ще играят в една и съща вечер на 29 януари, за да финализират класирането. То ще реши кои осем отбора ще се класират директно за осминафиналите. Също и кои 16 влизат в нов елиминационен плейофен кръг през февруари и кои 12 са елиминирани.
„Ние симулирахме, че квалификацията би трябвало да е възможна със средно 7,6 точки, което означава две победи и две равенства“, каза стратегическият съветник на турнирите на УЕФА Стефан Анселмо.
Най-вече пари, но това не е единствената причина.
Шампионската лига в Европа през последните 32 години демонстрира най-висококачествената продукция в световния футбол. Това позволи на УЕФА да насочи милиарди евро от наградни фондове към клубове, които плащат най-високите трансферни такси и заплати.
По-влиятелните представители на Европейската клубна асоциация (ECA) се отегчиха от груповата фаза, като казаха, че е твърде повтаряща се и липсва драма. Представителите искаха повече мачове срещу по-силни противници, които да бъдат по-оценени от телевизионните компании, редовните зрители и различните фенове по целия свят. Техният лост над УЕФА потенциално стартираше собствено състезание от отцепници - Суперлигата.
Пътят към съгласуването на формата беше труден. Противоречивото първо предложение през 2019 г., пряко в полза на влиятелните клубове, беше спряно с реакция от страна на отбори от среден клас и различни национални шампионати.
Имаше силни сътресения, предизвикани от неуспешното стартиране на Суперлигата през април 2021 г. от повечето от същите клубни представители, които договориха реформата на Шампионската лига с УЕФА. Окончателното одобрение на формата дойде през май 2022 г., когато Реал Мадрид, Барселона и Ювентус бяха изключени от преговорите и все още преследваха УЕФА в съда – този резултат беше договорен по-скоро от разбунтувалите се други клубове от Суперлигата.
Формат
Отпада форматът на груповата фаза, игран в продължение на 21 сезона, където 32 отбора бяха поставени в 8 групи от по 4 отбора от жребий. Първите два във всяка група се класираха за осминафиналите. Групите даваха на всеки отбор по 6 мача от септември до декември, като всеки съперник играеше веднъж у дома и веднъж навън.
Сега следва лига с едно класиране - 36 отбора, всеки от които играе 8 мача срещу 8 различни противника до януари.
Първите осем в класирането отиват директно на осминафиналите през март. Отборите, класирани от девето до 24-то място, се насочват към елиминационните плейофи през февруари. Последните 12 отбора напускат турнира.
В елиминационните плейофи отборите под номер 9-16 са поставени в жребия, за да играят реванши у дома срещу непоставени отбори под номера 17-24.
Две са държавите, чиито отбори имаха най-добър резултат в клубните състезания на УЕФА през миналия сезон. Това бяха Италия и Германия, така че петите отбори в Серия А и Бундеслигата се класираха: Болоня и Борусия Дортмунд.
Шампионатът на пето място (въз основа на петгодишни резултати в клубни състезания на УЕФА) получава трета директна квота. В момента на това пето място е Франция - Брест беше трети в Лига 1.
Жребий
36-те отбора ще са разпределени в четири групи, класифицирани според "клубния коефициент на УЕФА" на всеки отбор. Неговото класиране по резултати в пет години европейски състезания. Спотът с най-високо поставени включва скорошни победители в Шампионската лига и победени финалисти, плюс РБ Лайпциг и Барселона.
Когато топката на даден отбор бъде изтеглена, неговият списък от осем опонента - по два от всяка пресявка. Един за мач у дома и един за гостуване - ще бъде разпределен от софтуерна програма и показан в рамките на секунди.
Датите за мачовете ще бъдат потвърдени в събота, за да се избегнат градски сблъсъци с мачове от Лига Европа и Лига на конференциите, които ще бъдат теглени в петък в Монако. Тези състезания от по-ниско ниво също вече са лига с 36 отбора в едно класиране. Отборите от Лигата на конференциите обаче ще играят само шест мача.
Награден фонд
Спечелването на титлата в Шампионската лига през 2023 г. донесе на Манчестър Сити 135 милиона евро от УЕФА. Победителят от този сезон може да стигне до кота 150 милиона евро, а общите приходи от състезания се увеличават чрез продажбата на общо 189 мача вместо 125.
Търговската стратегия се управлява от съвместно предприятие на UEFA-ECA, а новите спонсори на Шампионската лига включват платформа за търговия с криптовалута и сайт за залагания.
Всеки от 36-те отбора получава за начало 18,6 милиона евро, а след това 2,1 милиона евро за всеки спечелен мач. Сумата за равенство е 700 000 евро.
Всяко място в класирането струва повече – предвижда се паричен дял от 275 000 евро на място: 36 дяла, или 9,9 милиона евро, отиват за отбора, завършил на върха през януари, и един дял на последния класиран отбор (275 000 евро).
Бонусите ескалират от 11 милиона евро на отбор за преминаване към всеки елиминационен рунд.
Друг награден фонд от 853 милиона евро се разпределя въз основа на постиженията на отборите в състезания на УЕФА и стойността на национални и глобални сделки за излъчване.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS