Баща и син – Дик и Рик Хойт са се състезавали заедно в множество спортни състезания, включително маратони и триатлони. Нямаше да е толкова странно, ако Рик не бе диагностициран с церебрална парализа. Прочутият туем Отбор Хойт, техните нереални и донякъде неразбираеми постижения бяха вписани в Залата на славата на Ironman и получиха наградата за постоянство "Jimmy V".
Рик Хойт е роден на 10 януари 1962 година. Самото раждане се усложнява, пъпната връв се увива около врата му, което прекъсва за известно време доставката на кислород до мозъка му. Това води до тежката и страшна диагноза – церебрална парализа, при която Рик не може да контролира мускулите си.
Te presento a Rick Hoyt y a su padre, Dick.
— Un Sr de Barcelona (@UnSrdeBarcelona) August 11, 2023
Estamos en 1962. Rick fue diagnosticado de parálisis cerebral .
Dada la gravedad de su caso, los médicos recomendaron a los Hoyt que ingresaran a Rick.
Sus esperanzas de que Rick pudiera llevar una vida normal eran muy limitadas. pic.twitter.com/7TB5tHrcve
Колко сериозна е била ситуацията говори и фактът, че веднага след раждането лекарите съветват родителите да го оставят в дом за деца с увредено развитие. Прогнозата е убийствена – Рик цял живот ще може да движи само очите си.
Тази история е доказателство, че понякога родителската любов и вярата в собственото дете могат да надвият и най-песимистичните прогнози
Dick y Rick Hoyt.
— Un Sr de Barcelona (@UnSrdeBarcelona) August 11, 2023
El equipo Hoyt. pic.twitter.com/w3fESvOqI8
Упоритостта на родителите
Веднъж седмично родителите на Рик го водят в Детската болница в Бостън, където лекарите им казват да започнат да го третират като всяко друго дете. Майката приема сериозно тази задача и с помощта на специална хартия и знаци синът ѝ научава азбуката много бързо.
След навършването на 11 години Рик получава компютър, който му позволява да общува с родителите си. Той завършва Бостънския университет през 1993 година, а през остатъка от живота си работи в компютърната лаборатория на колежа, където разработва система, която да помага на хора с увреждания на общуват.
We mourn the passing of Dick Hoyt.
— IRONMAN Triathlon (@IRONMANtri) March 17, 2021
In 1988, IRONMAN and its community were introduced to the trailblazing father-son team of Dick and Rick Hoyt at the IRONMAN World Championship. While they didn’t finish that first year further history would be made the very next year.
(1/5) pic.twitter.com/CmeOpmCObY
Това обаче не е всичко, с което Рик е специален. Майка му го е научила да чете и пише, но баща му Дик вдъхва живот в дробовете му, показвайки, че ако вярваш достатъчно, няма вроден дефект, който да те дисквалифицира от играта наречена живот.
Отбор Хойт
Дуетът Хойт за първи път се пробва в състезание през 1977 година, когато Рик пита баща си дали могат да участват заедно в благотворително състезание за момче от училищкето на Рик, което е парализирано след инцидент. По това време Дик вече е пенсиониран полковник от Националната гвардия на военно-въздушните сили и е на 36 години. Той не остава имунизиран срещу молбата на сина си и приема предизвикателството, пробягвайки успешно състезанието. Точно след финала Рик казва на баща си едно изречение, което ще прекрои целия им живот: „Татко, когато бягаме, се чувствам сякаш не съм инвалид“.
След тези думи Дик тренира всеки ден, а докато Рик е на училище баща му товари количката с тежести, за да бъде във възможно най-доброто състояние за следващото състезание.
Първият път, когато участват в Бостънския маратон не получават номера, защото няма категория за тях. Те не са бегачи, но не са и спортисти в инвалидни колички. Оттогава обаче Рик и Дик Хойт вдъхновяват милиони хора с увреждания да вярват в себе си повече от 40 години.
Участие и в триатлон
Към март 2016 г. семейство Хойт са се състезавали в 1300 събития, включително 72 маратона и шест триатлона Ironman. Те пробягват известния Бостънски маратон 32-ва пъти. В допълнение към състезанието, Дик и Рик карат и бягат заедно през Съединените щати през 1992 г., изминавайки повече от шест хиляди километра за 45 дни.
Участват и в триатлон. За неговите цели в плуването Дик използва въже, прикрепено към тялото на Рик, което е в лодка. За колозденето Рик е сложен в специално проектиран тандемен велисопед, а за бягането Дик бута Рик в инвалидната количка.
На 21 април 2014 г. Отбор Хойт се състезава за последен бът на Бостънския маратон заедно. В следващите 4 маратона Рик е тласкан от семейният приятел Брайън Лайнъс, зъболекар от Масачузец, който почива внезапно през юни 2020 година.
Дик Хойт умира на17 март 2021 г. в съня си в дома си в родната си Нидерлания на 80 години.
Иконата на Бостънския маратон Рик почина на 22 май 2023 г. от респираторни усложнения, когато е на 61 години.
Бостънската атлетическа асоциация се сбогува с Рик Хойт с емоционално писмо. В изявление те заявяват, че Рик Хойт винаги ще остане икона на Бостънския маратон и олицетворение на манталитета „ВИЕ МОЖЕТЕ“, който описва екипа на Хойт, и че са щастливи да нарекат Рик приятел, ментор, пионер и участник, пробягал Бостънския маратон. Те отбелязаха, че неговото наследство ще продължи да живее чрез наградата Рик и Дик Хоут, която се връчва всеки април в навечерието на Бостънския маратон на някой, който илюстрира духа на Отбор Хоут чрез застъпничество и приобщаване.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS