Новината за кончината на кралица Елизабет II разтърси целия свят, най-вече Великобритания. Тя си отиде на 96 години, малко след като стана първият британски монарх, който отбеляза 70 години на трона.

Елизабет II успя да укрепи авторитета на Британската монархия, а също така да се превърне в истински модел за подражание за милиони британци.

Приносът на кралицата за спорта също не е малък. Именно тя връчи световната титла по футбол на Боби Мур, а при откриването на Олимпийските игри в Лондон 2012 скочи с парашут от хеликоптер, след което зае мястото си на стадиона.

Въпреки че голямата страст на кралицата към спорта не се простираше далеч отвъд любимите й конни надбягвания и Игрите Хайланд в Бреймар, Нейно Величество присъстваше на знакови спортни събития.

Преди десет години Елизабет Втора имаше дейно участие на церемонията по откриването на Летните олимпийски игри. В ролята си на Джеймс Бонд – актьорът Даниел Крейг ескортира кралицата от Бъкингамския дворец до стадиона с хеликоптер.

Нейно величество изрече репликата: „Добър вечер, господин Бонд“, след което скочи от хеликоптера над стадиона в Стратфорд и зае мястото си на трибуните, заедно с херцога на Единбург.

Този скеч беше пазен в тайна от останалите членове на кралското семейство, които не подозираха за всичко това. Скокът на Елизабет II, разбира се, изпълнен от каскадьор, беше ключова част от пищната церемония. Вследствие британските спортисти се справиха чудесно на домакинската си Олимпиада.

Снимка от 1996 година също ще остане запечатана в историята на английския спорт. На кадъра кралицата с традиционната си шапка и палто, връчва световната купа на капитана на Англия Мур след триумфа с 4:2 срещу Западна Германия във финала.

Дори в такъв специален момент Мур не се отклони от етикета. Героят за Англия сър Джеф Хърст, който бележи хеттрик си спомня този момент: „Боби забеляза, че кралицата е с ръкавици. Той предпочете да не ги замърсява. Затова избърса добре ръцете си, след което взе купата“.

Дългогодишният монарх участва в награждаването след няколко финала за ФА Къп. През 1953, годината, в която сяда на трона, награди Блекпул, който срази Болтън с 4:3. Кралицата беше на финала и през 1973, когато втородивизионния Саутхемптън шокира Манчестър Юнайтед.

В последните години внукът ѝ принц Уилям, който е президент на ФА и запален фен на Астън Вила, участва в награждаванията.

Нейно величество никога не е споделяла футболните си клубни пристрастия. Имаше някои предположения, че е фен на Уест Хем или Арсенал, но те бяха отречени и непотвърдени.

Елизабет II редовно присъстваше на мачовете от крикет надпреварата Lord's Test. По време на своето управление присъства на 26 от тях. Съпругът ѝ принц Филип беше изключително запален по крикета. Той е играч от младостта си, след което беше и президент на MCC (Marylebone Cricket Club).

Англия и гостуващият отбор по традиция се нареждаха на полето, след което се ръкуваха с кралицата, а накрая я изпращаха с възгласи.

През 1977 година Австралия и Англия се изправят един срещу друг в Мелбърн. Австралийският състезател по крикет Денис Лили наруши протокола и традицията, подаде лист и химикал на кралицата и поиска автограф от нея. Разбира се, тя учтиво му отказа. Няколко дни по-късно Лили получи подписана картичка със снимка.

Елизабет II не беше запалена по тениса и не посещаваше редовно Уимбълдън, въпреки че турнирът се провежда в близост до Бъкингамския дворец и отвсякъде лъха на аристокрация. Тя присъства само четири пъти, включително на финала през 1977 година. Тогава за последно британка триумфира. Става въпрос за Вирджиния Уейд.

Въпреки относителната липса на интерес към повечето масови спортове, кралицата беше отдаден посетител на Игрите в Хайланд, които се провеждат в близост до замъка Балморал по време на летния ѝ престой там.

Игрите на Британската общност също бяха близки до сърцето й като символ на групата нации - главно бивши колонии на Британската империя - на която тя беше глава.

Но конните надбягвания бяха безусловно любимият спорт на кралицата и въпреки че нейният състезателен мениджър Джон Уорън я описа като „малка риба в огромно езеро, нейните коне спечелиха четири от петте English classics.

Уорън споделя, че Елизабет II всяка сутрин четяла бюлетин за всички новини от конния спорт, а вечерта дори намирала време да гледа някои състезания.

Въпреки че посещенията й на спортни събития разбираемо станаха по-редки през последните й години на трона, Royal Ascot остана сред любимите спортни събития на кралицата през годината.

Неслучайно конните надбягвания ги наричат „спортът на кралете“. До голяма степен във Великобритания могат да им казват и „спортът на кралицата“.

Без съмнение обаче присъствието на Елизабет II на някои от най-знаковите спортни събития само прибавя още повече към нейното величие.

Спортните събития в Англия пред отлагане след смъртта на Кралицата

Първият мач от програмата на Чемпиъншип е отложен заради кончината на кралица Елизабет

Великобритания обяви десетдневен траур на своя територия заради смъртта на кралица Елизабет II, какво ще се случи с футбола?

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS