Лестър отново е в подножието на върха. Откъде ли ни е познато?
Възпитаниците на Брендън Роджърс започнаха сезона отлично и са трети след 10 кръга. Моментната им форма ни връща спомени от сезон 2015-2016, когато спечелиха титлата под ръководството на Клаудио Раниери. Статистиката показва, че по много отношения тазгодишният отбор е по-добър, в сравнение с шампионския. Нека сравним двата отбора и да видим дали Лестър може да претендира за титлата отново.

По-добро начало на сезона
Лестър са с две места по-напред в класирането в сравнение със сезон 2015-2016. Имат повече точки, повече отбелязани попадения и по-малко допуснати. Головата им разлика щеше да е по-добра и без победата с 9:0 над Саутхемптън. С 25 гола, Лестър е вторият най-резултатен отбор във Висшата лига. Също така тимът е допуснал най-малко попадения в лигата – само 8. Преди четири години, отборът бе вкарал с пет гола по-малко и беше допуснал 17 попадения, колкото Астън Вила. Виланите завършиха последни в този сезон. В пътвите десет мача, опонентите им са относително еднакви. Средната позиция на опонентите от сезон 2015-2016 е 11-то място, а тази година е 10-то. Този сезон обаче има една огромна разлика, спрямо отминалия – формата на опонентите. Ливърпул комфортно стои на лидерската позиция с преднина от осем точки.

Съставът и формацията
Тогава играчите имаха непретенциозни кариери. Футболисти като Каспер Шмайхел, Марк Олбрайтън, Уес Морган и Дани Симпсън бяха неизвестни, а след това изградиха отлични кариери в клуба. Риад Марез и Нголо Канте нямаха репутацията, която имат днес. Бившият нападател на Флиитуд Джейми Варди имаше само пет попадения във Висшата лига. “Година преди да станат шампиони, едва не изпаднаха, а ние дори не познавахме Марез и Канте”, споделя бившият нападател на Арсенал Иън Райт пред “BBC Radio 5 Live Monday Night Club”. “След това обаче изненадаха всички ни”, допълва той. Сегашният състав е пълен с младоци, които са на прага на страхотни кариери. Като пример може да слуи Хари Магуайър, който напусна в посока Манчестър Юнайтед и се превърна в най-скъпия защитник в света.

Различни стилове
Статистиката показва, че стилът на игра се е променил драстично. Преди четири години отборът ползваше стандартна схема 4-4-2, докато този сезон формацията е по-разпръсната и наподобява 4-1-4-1 или 4-1-2-3. Това е възможно заради креативността и офанзивната мощ на полузащитниците като Джеймс Мадисън и Юри Тилеманс, и крила като Харви Барнс и Айозе Перез, които да подпомагат Варди. “Лисиците намалиха контраатаките. Играят доста по-дисциплинирано. Бен Чиулел и Рикардо играят много по-напред, за да позволят на крилата да навлизат в центъра”, твърди Иън Стрингър. Той е коментатор на “BBC”, който отговаря само за мачовете на Лестър и е изгледал над 600 срещи.

Само 10% от подаванията този сезон са дълги пасове. Преди четири години дългите пасове бяха 21%. Лестър е извършил 4 872 паса на крак този сезон (четвърто място в класацията). Когато спечели титлата късите подавания бяха 2 630 (най-малко в сравнение с останалите отбори в първенството). Тимът владее топката през 58,6% от мача (трето място). През 2015 г. владението беше само 42% (19-то място).

Лестър унижи Саутхемптън, влезе в историята на Висшата лига

“Всички отбори, водени от Роджърс играят красиво”, твърди Крис Сътън пред “BBC Radio 5 Live”. Майкъл Апълтън бе помощник треньор на Лестър от юни 2017 г. до 2018 г. “Има разлики между двата отбора”, казва мениджърът на Линкълн Сити след победата на Лестър над Бъртън с 3:1. “Съставът изглежда по-опасен с тази офанзивна мощ. Отборът, който спечели Висшата лига, се защитаваше много добре и рядко губеше. Линията на отбраната стоеше по-назад и позволяваше центрирания. Те обаче не представляваха опасност, защото гигантските централни защитници обираха високите топки. Сегашните играчи са млади и атлетични. Ако им се налага се защитават в дълбочина и бързо се впускат в контраатаки. Срещу по-слабите опоненти владеят топката и контролира хода на играта”, коментира англичанинът.

Различни мениджъри, различен подход?
63-годишният Раниери не бе печелил други титли. Роджърс се присъедини към “лисиците” след два поредни требъла със Селтик. Въппреки че е трудно да сравняваме шотладското с английското първенство, трябва да отбележим, че Роджърс притежавам манталитет на победител. Това си личи и на пресконференциите. Когато Лестър победи Кристъл Палас през 2015 г. Раниери обеща на играчите си пица, защото са запазили първа суха мрежа през сезона. Все пак тогава целта беше спасението. “Важно е да съберем 40 точки”, съобщи Раниери след победата. При рекордната победа над Саутхемптън с 9:0, Роджърс обаче не бе толкова радостен. “Ще се подобрим. Искаме да завършим възможно най-високо в таблицата. Не бива да спираме развитието ни”, бе категоричен Роджърс.

Как се развиват играчите?
Петима от титулярните от сезон 2015-2016 още са в клуба. Това са Каспер Шмайхел, Джейми Варди, Марк Олбрайтън, Кристиан Фукс и Уес Морган. Как са заменени останалите ключови фигури? “На мястото на Робърт Хут дойде Джони Еванс, който идва със същия опит и манталитет. Еванс просто е по-подвижен. Лидерите са Шмайхел, Морган и Варди. Вилфред Ндиди спира атаките и подава напред. И дотук спират приликите.”, коментира Иън Стрингър. “Олбрайтън и Марез са типични крила, а Роджърс играе с 4-3-3, което предлага различни атакуващи алтернативи. Преди четири години Марез имаше пет попадения след 10 мача, а сега най-резултатни са Тилеманс и Мадисън, които имат по три. Нито един от полузащитниците на Лестър не е създал толкова положения, колкото Марез (22) и никой не е направил повече пробиви (36).

Тилеманс обаче има повече попадения в сравнение с халфовете на Лестър преди четири години - 551. От своя страна Вилфред Ндиди е върнал владението в полза на “лисиците” повече пъти от играчите на тима през сезон 2015-2016 – цели 89. Сегашната защита има повече спечелени единоборства, но Робърт Хут има най-много изчиствания и блокиранни изстрели. Шмайхел също играе по-добре. Този сезон е допуснал с девет попадения по-малко. Варди е футболистът с най-много попадения този сезон с цели девет гола. Преди четири години имаше един гол по-малко. Тази кампания обаче нападателят е отправил 21 удари по-малко. Коефициентът на Варди за гол на минута е по-добър под ръководството на Роджърс, в сравнение с останалите мениджъри, с които е работил. Англичанинът вкарва гол на всеки 100 минути.

Кой би победил в сблъсък между двата тима?
Апълтън твърди, че тазгодишният отбор би победил. Съгласни ли сте?

Ще спечели ли титлата Лестър?
Лестър спечели титлата със съдействието на останалите отбори и лиспата на конкуренция. Отборът го стори с 81 точки. Във всеки един от последните три сезона тимът щеше да е трети. Ливърпул и Манчестър Сити трябва да свалят стандартите си и да започнат да губят точки. Само тогава Лестър ще са конкурентоспособни. Иан Райт обаче не мисли така. “Лестър не са трети без причина. Съставът им е страхотен както в атака, така и в защита. Разбира се, че Лестър може да спечели титлата. Ако Манчестър Сити или Ливърпул се подхлъзне, то Лестър ще се възползва. Разполага с достатъчно опит, постоянство и добър мениджър. Не ги отписвайте”, заяви англичанинът. Крис Сътън обаче е на различно мнение. “Все още смятам, че им липсва Канте. Минали са само десет мача. Няма да станат шампиони тази година”. Апелтън от своя страна твърди, че времето ше покаже. “След Коледа и в началото на новата година добиваш представа къде ще финишираш”, сподели бившият помощник треньор на клуба.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS