Вратарският пост е не по-малко важен от полевите играчи на терена. Все по-високите трансферни суми през последните години не подминаха и играчите под рамката, а последният пример за това е Аарън Рамсдейл. Стражът на Борнемут премина в Арсенал за 29 млн. евро, а сумата може да нарасне до 35, ако той се превърна в титуляр.
Това прави Рамсдейл вторият най-скъп английски вратар след Джордан Пикфорд (30 млн. евро) и девети в света изобщо. Ето и останалите, които допълват топ 10.
Най-добрите свободни агенти, които все още са без отбор
Когато парите си струват или най-добрите дебюти във Висшата лига
10. Франческо Толдо (28 млн.)
Толдо е един от най-добрите вратари от края на миналия и началото на новия век. Записва над 300 мача за Фиорентина, а освен това е италиански национал. Затова не е чудно, че през лятото на 2001 г. Интер плаща 28 млн. евро на ''виола'' за правата му. Първоначално Толдо трябва да премине в Парма, за да замести Джиджи Буфон, но отказва и тогава се намесва Интер. Впоследствие Толдо се превръща в любимец на феновете, а с клуба печели 12 трофея, включително Шампионска лига, макар че тогава вече е резерва.
9. Аарън Рамсдейл (29 млн.)
Арсенал се надява в лицето на Рамсдейл да намери своя №1 под рамката за дълги години. Юношата на Шефилд Юнайтед се завърна в клуба от Борнемут през 2020 г. също за сериозна сума (21 млн. евро), а сега поема към Лондон с още по-големи очаквания на плещите си. 23-годишният вратар впечатли с изявите си за Борнемут и Шефилд Юнайтед във Висшата лига, но изпадна в последователни години и с двата клуба. Дано това не донесе лош късмет на Арсенал, които вече започнаха по кошмарен начин сезона си.
8. Джордан Пикфорд (30 млн.)
Настоящият титуляр на Англия премина от Съндърланд в Евертън за 30 млн. евро през 2017 г. Това го направи най-скъпият британски вратар и третият най-скъп в историята по това време. Оттогава насетне Пикфорд е незаменима част от стартовия състав на ''карамелите'' и се превърна в №1 за позицията в националния отбор. От време на време му се случва да допусне някоя и друга грешка, но засега кариерата му се развива доста добре.
7. Мануел Нойер (31 млн.)
Безспорно един от най-добрите вратари на нашето време, а защо не и в историята. Нойер премина от Шалке в Байерн Мюнхен през 2011 г. за 31 млн. евро и до момента има цели 26 трофея с екипа на баварците. Той промени изцяло вратарската позиция с честите си излизания извън наказателното поле, за да участва в разиграване или да пресече подаване на противника. Нойер е световен шампион и два пъти футболист на годината в Германия. Избран е за най-добър вратар на изминалото десетилетие, а стигна и до трето място за ''Златната топка''. Вече на 35 г. Нойер не смята да спира и все още е окупирал вратата на Байерн.
6. Яспер Силесен (35 млн.)
Нидерландският вратар изигра само 5 мача за Барселона в Ла Лига и през 2019 г. бе продаден на Валенсия за сериозната сума от 35 млн. евро. В този случай може да кажем, че каталунците са направили добра сделка, защото Силесен бе резерва на Тер Стеген. В момента Силесен дори не е титуляр за Валенсия, а заради COVID-19 се наложи да пропусне Евро 2020, където със сигурност щеше да е сред стартовите 11 за страната си.
5. Тибо Куртоа (37 млн.)
Куртоа премина от Челси в Реал Мадрид през 2018 г. за сумата от 37 млн. евро. Той е от тези вратари, които почти не блестят с нещо специфично, но си вършат работата по безупречен начин. Куртоа правеше това в Атлетико Мадрид и Челси, а продължава да го прави и в Реал Мадрид. Вече близо 10 г. той е първи избор под рамката за Белгия, а на клубно ниво има 12 трофея до момента. Той е все още на 29 г. и има още много какво да постигне.
4. Едерсон (42 млн.)
Бразилецът дойде в Манчестър Сити от Бенфика през 2017 г. за над 40 млн. евро и с едничката цел да реши проблемите на Гуардиола на вратата. Едерсон определено стори това и вече има близо 200 мача за ''гражданите''. Стабилната му игра с крака често му носи суперлативи, а освен това рядко допуска грешки. В такъв силен отбор като Ман Сити това много бързо можеше да му донесе сядане на пейката. Едерсон има 10 трофея с Манчестър Сити, но е втори избор след Алисон под рамката за Бразилия.
3. Джанлуиджи Буфон (55 млн.)
Дълго време Буфон държеше рекорда за най-скъп вратар в историята и най-скъпа покупка на Ювентус. Превърналият се в легенда вратар премина от Парма в Юве за 55 млн. евро през 2001 г. Той определено си заслужава цената, защото именно в Ювентус се превърна в един от най-великите играчи в историята на клуба и е смятан за един от най-добрите в историята на своя пост. Буфон е световен шампион от 2006 г. и има над 1100 професионални мача в кариерата си. Вече на 43 г. се завърна в Парма в Серия Б, а голямата му мечта е да получи повиквателна за Световното първенство в Катар през 2022 г.
2. Алисон (72.5 млн.)
Бразилиският страж премина от Рома в Ливърпул през 2018 г. за рекордната сума от над 72 млн. евро. До неговото пристигане Юрген Клоп нямаше вратар от световна класа, но това бързо се промени. Алисон стана ключова фигура в състава на мърсисайдци, който успя да спечели Шампионската лига и първа титла от Висшата лига. Алисон е избран за най-добър вратар в света през 2019 г. и достигна до 7-мо място за ''Златната топка''. Освен това той спечели Копа Америка с Бразилия през 2019 г., а все още е само на 28 години.
1. Кепа Арисабалага (80 млн.)
Челси плати откупната клауза на Кепа в размер на 80 млн. евро и го направи най-скъпият вратар в историята само няколко седмици след трансфера на Алисон в Ливърпул. Задачата на бившият страж на Атлетик Билбао бе да замести Тибо Куртоа, а като се има предвид и колко млад беше той получи седемгодишен договор. В първите два сезона Кепа събра много критики заради доста грешки и през миналия сезон Менди го измести. Кепа е само на 26 г. и има бъдеще пред себе си, но определено трансферът му в Челси не може да се нарече успешен до този момент.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS