Колумбия победи Уругвай с 1:0, за да се класира за финала на Копа Америка. Единственото попадение в хода на мача бе дело на Джеферсон Лерма, който бе точен в 39-ата минута. През цялото второ полувреме "лос кафетерос" бяха с човек по-малко заради втория жълт картон на Даниел Муньос. На финала Колумбия ще се изправи срешу Аржентина.

Успехът на Колумбия означаваше, че тимът вече няма загуба в 28 поредни мача. Последното поражение на колумбийците е от Аржентина през февруари 2022 г.

Първото сериозно положение в мача бе за Уругвай. В 17-ата минута Федерико Валверде изведе Дарвин Нуньес в наказателното поле. Нападателят стреля, но ударът му премина на сантиметри от десния страничен стълб.

11 минути по-късно се откри още една добра възможност пред играча на Ливърпул. Изпълнението му обаче отново бе неточно.

Колумбия отговори с опасен изстрел на Джон Кордоба с глава, който премина встрани от вратата.

В 39-ата минута "лос кафетерос" поведоха в резултата. Хамес Родригес центрира от ъглов удар, а Джеферсон Лерма засече с глава. Серхио Рочет можеше да се намеси по-добре, след като топката бе пратена в близкия ъгъл. За Хамес това бе 6-та асистенция на шампионата.

Пет минути след това Колумбия бе близо до втори гол. Ричард Риос отправи удар, който този път бе спасен от Рочет.

В добавеното време на първото полувреме колумбийците останаха с човек по-малко на терена. Даниел Муньос получи втория си жълт картон след невъздържана реакция.

В 72-ата минута Луис Суарес бе близо до изравнителното попадение за Уругвай. Опитът му срещна левия страничен стълб.

Натискът на "урусите" продължи. Федерико Валверде стреля от границата на пеналтерията, но ударът му премина покрай вратата.

В 88-ата минута Матеус Урибе можеше да реши всичко в мача. Той обаче от отлична позиция стреля неточно. Шест минути по-късно Урибе направи нов голям пропуск.