Измина месец и половина от началото на сезона в Германия и до момента шампионатът е супер завързан с оглед на силното представяне на Унион Берлин, Фрайбург и Хофенхайм и слабото такова на Байер Леверкузен, РБ Лайпциг и Волфсбург.

На фона на тези приятни или не чак толкова приятни изненади шампионът Байерн сякаш лъкатуши, след като в първите си 7 мача има 3 победи, 3 равенства и 1 загуба. След същия период от време миналата година отборът имаше 4 точки повече от сега и вече бе взел лидерството в шампионата, което не пусна до края за десетата поредна сребърна салатиера.

Тогава обаче, баварците разполагаха с Роберт Левандовски, който започна ударно миналата кампания със 7 гола в първите 7 мача в шампионата с червената фланелка. Сега полякът блести в Барселона, но на „Алианц Арена“ изглеждат спокойни, след като привлякоха двама атакуващи футболисти в лицето на Садио Мане и младия Матис Тел. Освен това, тимът успя да победи Барселона с Левандсокки в състава с 2:0 в първия двубой помежду им от групите на Шампионската лига.

Нито един от тях обаче не е типичния голаджия, какъвто бе Лева. И ако Тел ще бъде налаган постепенно в състава, то Мане стана една от ключовите фигури в новата постройка в атака на Байерн Мюнхен. При липсата на типичен централен нападател и голаджия, Юлиан Нагелсман залага на стратегия, при която зоната в и около противниковото наказателно поле се насища с играчи на Байерн, който с директни и бързи комбинации търсят излизане на стрелкова позиция.

Тази идея се получаваше изключително добре в първите 3-4 мача на тима този сезон, като в основата на всичко бяха петима футболисти – Томас Мюлер, Садио Мане, Серж Гнабри и Джамал Мусиала и Лерой Сане. От началото на сезона в Бундеслигата те имат пряко участие в 17 от попаденията на Байерн (12 гола и 5 асистенции), при положение, че съставът на Юлиан Нагелсман има 19 гола в 7 мача.

Младият наставник на отбора добре ротира изпълнителите си в предни позиции, като Байерн играе винаги с четирима офанзивни футболисти, било то в схема 4-4-2 или 4-2-3-1, като смяната на позициите на футболистите отпред е нещото, което затруднява противниковите защити и ги кара да се огъват под натиска на колоса в мачовете срещу него.

Непредсказуемостта на тези играчи на Байерн е нещото, с което на „Алианц Арена“ опитват да заменят полската голова машина, която в последните 3 сезона в Мюнхен забиваше по около 50 гола. Сега Байерн не е толкова зависим от един-единствен футболист, след като в тима вече няма изявен реализатор и всеки дава своя принос към пълненето на касичката с головете.

След първите 3 двубоя в германския шампионат, за Байерн последва сблъсък с реалността. И ако равенството с Борусия Мьонхенгладбах може да се счита за нещо нормално, тъй като „жребчетата“ в последните години са най-неудобният съперник на Байерн в Бундеслигата, то хиксовете с Унион и Щутгарт и загубата от Аугсбург вече не са много на място.

За последно баварския колос е имал толкова дълга серия без успех в Бундеслигата през сезон 2001/2002 г., когато под ръководството на Отмар Хицфелд тимът записва 7 поредни срещи без победа.

Така цялото спокойствие на „Алианц Арена“, че липсата на изявен голаджия няма да се отрази на отбора, отиде в кофата за смет. Да, отборът отново доминира в мачовете си, но съперниците вече нямат такъв трън в очите, какъвто бе Роберт Левандовски, и не им се налага да отделят по 1-2 играчи, които да бдят неуморно за поляка, който можеше с едно положение да решава мачове.

Факт е, че атаката на Байерн е непредсказуема, но в последните мачове тя става непредсказуема не само за съперниците, но и за самите футболисти на Юлиан Нагелсман, които още не могат да свикнат, че насочването на топката в наказателното поле вече не носи такива опасности, както бе допреди няколко месеца.

Срещу Аугсбург Томас Мюлер и компания отправиха общо 21 шута към противниковата врата и нито един от тях не влезе в мрежата. Така бе сложен край на серията на Байерн от 87 поредни мача с отелязан гол в елита на германия. През 2014 г. пак Аугсбург сложи край на друга такава серия на Байерн, която тогава бе продължила 65 двубоя. Това се случва 3 месеца преди Левандовски да се присъедини към гранда от „Алианц Арена“ – последователност.

Баварците влязоха в нещо като меден месец, след като Левандовски пое към Барселона и спечелиха и четирите си мача между 30 юли и 21 август, вкарвайки 20 и допускайки 4 гола. След това обаче се наредиха негативни резултати в шампионата, които обаче донякъде са компенсирани от безпроблемния старт за Купата на Германия и победите на нула над Интер и Барса в Шампионската лига.

Тези успехи в най-силния европейски клубен турнир обаче дойдоха срещу отбори, които не се затваряха в защита, а се надиграваха с Байерн и така бяха уязвими срещу атакуващата четворка на германците, която действа най-добре, когато има свободни пространства в противниковата половина.

Скоростта и техниката на хора като Мане, Гнабри, Мусиала и Сане обаче не е толкова ефективна, когато пред тях има две линии с общо 8-9 полеви футболисти, които просто изчакват атаките на Байерн да се разбият в техния вълнолом.

Подобен спад в резултатите на Байерн бе очакван, още повече в Германия, където малко отбори ще излязат много напред по терена да се надлъгват с хората на Юлиан Нагелсман. Атаката на баварците пък все още не е научена да действа в сгъстени защити и младият треньор на отбора със сигурност вече работи в тази насока, но е прекалено рано за резултати.

Затова на „Алианц Арена“ ще се надяват на грешки на преките си съперници в шампионата, като до момента най-сериозни от тях изглеждат Борусия Дортмунд, Унион Берлин и Фрайбург. За късмет на Байерн, тимове като РБ Лайпциг и Байер Леверкузен, които преди началото на сезона бяха сочени като сигурни за Топ 4, се намират в много лоша форма и са в долната половина на класирането.

Наред с това, Унион и Фрайбург във всеки един момент може да станат жертви на участието си в евротурнирите, тъй като и двата отбора не са свикнали да разпределят силите си за участие в две надпревари.

Така на преден план остава само Борусия Дортмунд, който в последните години така и не можа да сложи край на досадните си грешки, които костваха много точки на вестфалци и ги отказваха от битката за титлата още през април месец.

Всечко това обаче, не трябва да топли никого на „Алианц Арена“, защото Байерн влиза в първата пауза за националните отбори през сезона в лоша серия и едва 4-о място в Бундеслигата.

След медения месец след напускането на Роберт Левандовски, в Байерн всички бяха в приповдигнато настроение, което обаче остана в историята и Юлиан Нагелсман трябва да помисли как да спре безсилието на своите възпитаници срещу гъсторазположените защитиници на противниковите отбори. Защото преди няколко сезона баварците куцаха по подобен начин при Нико Ковач и това в крайна сметка струва главата на треньора, а ръководството на Байерн възлага големи надежди на 35-годишният специалист, който има договор с клуба до 2026 г. и ще се опита най-малкото да повтори успехите от дебютната си кампания на кормилото на баварската машина.

Самият Оливер Кан заяви, че Нагелсман не трябва да се притеснява за поста си, но ако лошите резултати продължат и след паузата за националните отбори, изпълнителният директор и спортният такъв Салихамиджич със сигурност ще започнат да сондират за ново лице, което да стабилизира Байерн.

Милан, Интер, Юве и Рома = 0 точки за пръв път от 55-а година

Феновете на Селтик с нова атака срещу кралското семейство (ВИДЕО)

Байерн няма да маха Нагелсман

Салихамиджич: Така няма как да спечелим титлата

Над 20 години от последната подобна черна серия на Байерн

В четвърти пореден мач Байерн не успя да намери пътя към победата (ВИДЕО)

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS