Наличието на толкова много звезди на едно място прави Националната баскетболна асоциация най-интересното и драматично баскетболно първенство в света. НБА е на светлинни години пред останалите, като причината се крие в това, че двубоите там са изключително непредвидими и всеки може да бие всеки по всяко време. Затова и всеки сезон в лигата има по няколко изненади.

Тази кампания най-голямата от тях, без съмнение, е провалът на Лос Анджелис Лейкърс, които ще гледат плейофите в НБА по телевизията. Същият този отбор, който преди две години ликуваше с трофея „Лари О’Брайън“, който се връчва на шампиона.

Финикс остави Лейкърс извън плейофите след 63-та си победа за сезона

В сряда, 6 април, „езерняците“ отстъпиха със 110:121 от лидера на Запад Финикс Сънс и така изгубиха всякакви шансове да се класират на плейофите. Това бе и седмо отпадане на франчайза в редовния сезон в последните 10 години, което за най-успешния отбор в историята на НБА, е прекалено много.

Именно разочароващите резултати в последното десетилетие накараха шефовете на отбора да привлекат суперзвездата ЛеБрон Джеймс. В първия сезон след присъединяването на „Крал Джеймс“, Лейкърс не успяха да стигнат до плейофите, но през 2020 г. те триумфираха на финала в балона във Флорида срещу Маями Хийт, печелейки своята 17-а шампионска титла.

През миналия сезон „лилаво-златистите“ отпаднаха още в първия кръг от бъдещия финалист Финикс Сънс. Именно „слънцата“ направиха така, че ЛеБрон Джеймс да пропусне плейофите за едва 4-ти път, откакто влезе в НБА през далечната 2003 г. Два от тези провали на ЛеБрон са именно с тима от Калифорния.

Преди началото на сезона индикации за подобен крах в Лос Анджелис нямаше. Едва ли някой можеше да си представи, че отбор, воден от ЛеБрон Джеймс, Антъни Дейвис и Ръсел Уестбрук, ще се бори до последно за мястото си в плей-ин турнира, който дава право на участие в плейофите. Наред с тези тримата, в „Staples Center“ пристигнаха и други две легенди – Кармело Антъни и Дуайт Хауърд, като по този начин Лейкърс сглоби отбора с най-много играчи, вземали участие в Мача на звездите в НБА – цели 7 (те делят първото място с тима на Бостън Селтикс от 1987 г.). 48 загуби от 79 мача по-късно обаче този отбор се сбогува с надеждите си за плейофи, като провалът на суперротацията на Франк Вогъл ще остане в историята на шампионата като едно от най-големите разочарования.

Причините, довели до неуспеха на Лейкърс, са не една или две. Тимът направи някои много сериозни грешки, наред с които дойдоха и други фактори, независещи от „езерняците“.

1. Антъни Дейвис не се запази здрав и загуби последователност

Антъни Дейвис е сред най-предразположените към контузии суперзвезди в лигата и това се доказа и през тази кампания. В първия си сезон след идването от Ню Орлиънс Пеликанс, „Веждата“ игра в 62 мача и помогна на тима да спечели шампионата. Миналата година обаче тежкото крило игра само в 36 мача и не успя да помогне на тима да прескочи първия кръг на плейофите.  

Тази година Дейвис взе участие в 41 мача, а трябваше именно той да бъде основната движеща сила на този отбор предвид качествата си и това, че се намира в разцвета на силите си на 28 години.

Вместо това Дейвис отсъства през по-голямата част от сезона и трябваше ЛеБрон Джеймс да иззема и неговите функции. Докато бе в игра, „Веждата“ като цяло не впечатляваше, а стрелбата му бе най-ниската му до момента в кариерата му в НБА (той имаше едва 18,2% точност от тройката).

2. Франк Вогъл не обедини отбора

Франк Вогъл е страхотен треньор и е спечелил уважение, като превърна Индиана Пейсърс в един от най-добре защитаващите се отбори преди години, а с след това изведе и Лейкърс до титлата след десетилетие на суша. Тази година обаче нещата за него се сринаха и той трябваше да поеме вината за провала на „езерняците“, като по всяка вероятност ще бъде сменен след края на сезона. По някаква причина Вогъл не успя да обедини ротацията и да накара звездите в нея да се раздадат на макс за отбора.

Системата му е изградена върху защита, но преди началото на сезона не му бяха дадени инструментите за успех. Той бе лишен от хора като Алекс Карузо, Кентавиъс Колдуел-Поуп и Дани Грийн, чиито качества в дефанзивен план са на много високо ниво, а на тяхно място дойдоха ветерани, които вече не умеят да са толкова полезни в защита и резултатите дойдоха.

Въпреки че отборът започна слабо още в началото на сезона, ръководството реши да гласува доверие на Вогъл и го остави начело и след Мача на звездите, но той отново не успя да се справи. Играчите не изглеждат мотивирани, незаинтересовани са да играят каквато и да е игра в защита и им липсва желание за подобряване. В НБА част от вината за това трябва да падне върху треньора.

След мача с Финикс Вогъл заяви: „Разочарован съм за нашите фенове. Разочаровани сме за семейството на Бъз (б.р. собственици не отбора), които ни дадоха на всички тази възможност и ние искаме да изиграем своята роля в донасянето на успеха на баскетбола на Лейкърс, но не успяхме. Контузиите също бяха пречка“.

3. Привличането на Ръсел Уестбрук беше грешка

Няма съмнение, че привличането на Ръсел Уестбрук от Лейкърс беше една голяма грешка. Носителят на приза за „Най-полезен играч“ за 2017 г. изглежда загубил част от талетизма си и фактът, че стрелбата му през кампанията бе под всякаква критика, е основна причина за лошия сезон на Лейкърс.

Уестбрук не е добър стрелец и всички го знаят. Той вкарва само 28,4% от своите тройки, което е слаб показател за човек, който държи топката и гради играта. Хора като Кайл Лаури Демар Дерозан и Бъди Хийлд биха били много по-добра алтернатива за Лейкърс, отколкото Ръс, но ЛеБрон и Антъни Дейвис са препоръчали бившият състезател на Вашингтон, Хюстън и Оклахома през миналото лято и това хвърля част от вината и върху тях.

Няма как в отбор, където играе ЛеБрон Джеймс, да привлечеш състезател като Уестбрук, който иска да притежава топката, да я разпределя и като цяло да гради играта. Причината е, че ЛеБрон прави същото и така двамата си пречат, което се отразява пагубно както върху отбора, така и върху баскетболистите. Така Уестбрук не можа да се впише в системата на игра на Лейкърс и непрестанните трипъл-дабъли, които обуславят кариерата му, рязко намаляха през тази кампания.

Наред с това, той вече е на 33 и няма как да успява да прави подобна бойка борби, както в Оклахома Сити Тъндър. При слабата му стрелба и ЛеБрон, който му отнема притежанието на топката, Ръсел изпада в дупка, от която страда целият отбор.

4. Съставът е стар, бавен и му липсва стрелба

Що се отнася до членовете на този отбор, те далеч не са най-оптималните за състав, който се бори в Лигата на извънземните. НБА е доказала, че без физика и атлетизъм нещата се постигат изключително трудно. Затова и събирането на най-старият състав в лигата изигра лоша шега на собствениците на Лейкърс.

В Калифорния очакваха, че наличието на Дейвис, Джеймс и Уестбрук ще компенсира останалите, но се видя, че това не е така. Тревър Ариса, Уейн Елингтън и особено Кармело Антъни и Дуайт Хауърд са доказани имена с дълги и успешни кариери, но техният пик мина отдавна.  

Никой от тях не може да бъде във върхова форма през целия сезон и това пречи на отбора. Неслучайно хора като Малик Монк и Остин Рийвс получаваха повече минути, тъй като са млади и съответно имаха повече енергия да се борят в защита, но на тях им липсва класата, за да направят разликата.

5. ЛеБрон Джеймс вече не трябва да бъде изстискван все е едно е на 25

Когато Джеймс беше по-млад, той успяваше да компенсира много от грешките на отбора си и да го изведе до силни позиции в конференцията. Дори ако това се случваше в на пръв поглед по-слабата Източна конференция през по-голямата част от кариерата си. Джеймс беше способен да закара слаб отбор дълбоко в плейофите и дори до финалите на НБА, както се случваше и с родния му Кливланд Кавалиърс.

Но на 37 години „Краля“ вече няма способността да носи на плещите си цял отбор, който няма сили да се бори за шампионската титла. Дори сега той е лидер по точки средно на мач в НБА, като допреди мача със Сънс, той бе вкарал по 30.3 точки.

Това само по себе си е невероятно, но не и неочаквано, предвид високата летва, която ЛеБрон сам си постави с цялостното си присъствие в НБА вече 19 години. Той успя да покрие липсата на Антъни Дейвис.

Той обаче не може да бъде както защитник, така и гард и атакуващ играч. Просто няма как, а в настоящата обстановка в Лейкърс нито един друг играч не успя да бъде на достатъчно високо ниво за дълъг период от време и да помогне на Джеймс. Той вече е далеч от играта в защита, която показваше в Кливланд и Маями, а освен това бе оставен сам и в атаката.

И ако ЛеБрон някакси успява да е на ниво навсякъде по паркета, то ЕГН-то му вече си казва думата и травмите му зачестиха. Той пропусна 24 мача дотук през сезона, от които „езерняците“ спечелиха само 6. С ЛеБрон в игра Лейкърс също е с отрицателен баланс (25-31), но той е доста по-поносим, отколкото когато крилото отсъства.

Джеймс не игра и срещу Сънс заради травма в глезена, което допълнително предреши мача, който се оказа фатален за Лейкърс. През лятото се очакват сериозни рокади в отбора, като едва ли ще се повтори миналогодишната грешка със събирането на толкова много ветерани на едно място. На първо място обаче трябва да се намери стойностен партньор на ЛеБрон, който все още е на високо ниво и ако бъде подпомаган адекватно, може да върне усмивките по лицата на феновете на Лос Анджелис Лейкърс.

Dsport е и във Viber! Присъединете се и бъдете преди всички

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS