Един от най-известните български футболни агенти Лъчезар Танев даде много интересно и обширно интервю за предаването „Пред банята“. В него той коментира ситуацията с коронавируса и нейното влияние върху футболния бизнес в България и в Европа.
„Добре сме и аз и фамилията. До месец със сигурност не, поне в Испания. Дали юни месец ще започне довършването на първенствата, трудно ми е да предположа, всичко зависи от развитието на болестта. Проблемът е явен и ключът е пари. Ако големите първенства не се доиграят, операторите няма да платят. Оттам клубовете ще имат финансови проблеми, ще пострадат играчите и естествено, ние посредниците. Иначе ще пострада голямата фенска маса, може би с това трябваше да започна. Милиони хора обичат футбола и става скучно вече без мачове“, започна Танев.
„Избягвам такива фрази като апокалипсис, но трябва да признаем, че ситуацията е тежка, че това ни заля неподготвени, не знам защо, сега не е моментът да влизаме в подробности.“
„Със сигурност хората тук са изпълнителни, притеснени. Испания е от страните с най-много регистрирани случаи и смъртни случаи. Притеснението го има. Всеки вече по-трудно поема тази изолация, която в Испания е доста стриктна. Дотяга, но нещата се приемат такива, каквито са. Голямо е желанието да се доиграят първенствата, но всичко зависи колко по-бързо ще намалеят случаите.“
„Един мач – Аталанта-Валенсия в Милано допринесе за по-бързото развитие. Но основната причина е голямото движение на хора между Китай и Италия, зимните курорти в Италия и Франция. Оттам тръгнаха нещата лавинообразно. Но със сигурност УЕФА можеше да е по-предпазлива тогава.“
„В България ще рефлектира в клубовете, които могат да си позволяват някакви чужденци. Водещите клубове ще се замислят дали да плащат трансфери и по-високи заплати. Това е шанс за местните момчета. В международен план се съмнявам, че това лято ще има трансфери с такива суми, които ни замайват. Ще пострада трансферният период, не е и ясно кога ще бъде. Не е ясно какво става с договорите на играчите, които свършват на 30 юни. Има неизяснени неща, които ще доведат до полемики. Ще има доста работа и за адвокатите. Ще има трансфери, може би прибързани и без толкова пари. Водещите 10-20 играчи ще запазят цената си. Няма да се прибързва.“
„Излезе препоръка на ФИФА договорите, които са до 30 юни, да се продължат, докато продължи първенството. Ако не се, да са до 30 юни. Тук е въпросът, че не се знае кога ще се подновят първенствата в различните държави. Много трудно е да се определи конкретният трансферен прозорец. Има много неща за решаване, които можем само да гадаем. Сигурно е едно – големите първенства ще искат да бъдат завършени, за да могат да вземат парите от телевизиите.“
„Той (футболът) полудя от големите пари, които дават телевизиите. Телевизиите си позволяват да плащат много в силните икономически страни. Клубовете живеят в една нереалност, хвърлят се страхотни пари за трансфери. Не говоря за топ трансферите, говори затова, че за всеки трансфер в Испания се искат 15-20 милиона.“
„Колкото по-малък е клубът, толкова повече се увеличава неговата зависимост от парите от телевизиите. Един клуб от Б група взима 7-8 милиона от телевизионни права при бюджет 12 милиона. До голяма степен са 50% бюджетът на клубовете в Примера дивисион от телевизиите.“
„В България 3 милиона евро си разпределят всички отбори горе-долу. Представете си колко голяма е разликата.“
„От друга страна в България си зависим от един собственик, една голяма фирма, които също ще изпитат трудности в икономически план, които не са свързани с футбола, а с техния конкретен бизнес. Когато трябва да се харчат пари в Лудогорец, ЦСКА, Левски е в малко по-различна ситуация, Берое, Черно море, това са клубове, които се издържат до голяма основа от собствениците. И ако те имат проблеми с бизнеса, това ще се отрази и на отборите косвено.“
„Загубата при едните е от билети и телевизионни права, а при по-малките държави може да има от това, че собствениците ще пострадат.“
„Има едно правило, което не се спазва в България. То е много просто. Харчи толкова, колкото имаш като приходи. И тъй като водещите клубове са притиснати от голяма фенска маса и амбиции, са принудени да харчат повече, отколкото изкарва клубът. Те харчат от собствениците. Ако има сериозен финансов феърплей в България, трябва да приключим футбола.“
„Как се харчат? Като спонсорите ти дават спонсорски пари, които не са реални за икономическата ситуация в България. Тук трябва да си по-гъвкав, защото ако и това кранче го спреш, приключва футболът.“
„Футболният съюз има лостовете. Продължавам да твърдя, че клубове като Левски и ЦСКА, ако се ръководят правилно, въпреки че Лудогорец е дръпнал напред с участието си в Европа, мисля, че Левски и ЦСКА могат на петата година да се самоиздържат. Имат потенциала. Имам чувството, че тези два клуба се ръководят в повечето години от това какво искат феновете, а не какво трябва. Това трябва да е целта на хората, които ръководят тези два клуба.“
Той коментира и темата със скандалите в Барселона:
„Темата е деликатна. Когато в един клуб годишният бюджет е един милиард евро, винаги може някъде човек да се замисли, че може да има и нещо друго освен взимане на принципни решения. Тази уругвайска агенция, която има облекчен данъчен режим, тук в Каталуния са едни от водещите ПР-фирми, в един момент като наемаш една уругвайска фирма, което подсказва, че там е по-лесен данъчният режим, когато фактурите са под 200 хиляди и не се подлагат на разискване...има неща, които те карат, че има нещо, което не е в ред.“
„Познавайки лично президента на Барселона Бартомеу, той е човек, който има изключителен бизнес, той е един богат човек. Тук е въпросът видял ли го е това нещо, замълчал ли е. Една от фирмите на Бартомеу е един от основните играчи на ръкавите на самолетите, той има много договори с летища по света. Около него обаче има прекалено много хора. Барселона е по-зле от едно министерство. Вижте само във футбола колко хора се занимават.“
„В това отношение Реал Мадрид е повече за пример – решенията ги взимат Флорентино Перес, изпълнителният директор и треньорът. В Барселона са зависими от това какво ще каже пресата. По друг начин се приемат нещата. Да ви кажа, че това е единият фактор. Другите казват, че за такива услуги е прекалено висока цена. Когато се избира управителният съвет по устав на Барселона, всички членове трябва да дадат банкова гаранция върху 15% от бюджета на клуба. Тоест между 100-150 милиона ефективни банкови гаранции, които са блокирани. Когато клубът е в дефицит, първите пари, които се взимат, са от тези банкови гаранции. Има и приказка, че тези 6 човека са напуснали, защото виждат, че клубът ще има някаква загуба. Тоест не е само критиката, но го има и икономическият ефект.“
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS