Левандовски влезе в историята, подобри рекорда на Бомбардировача на нацията (ВИДЕО)

Бойко Димитров Бойко Димитров

Нападателят на Байерн Мюнхен Роберт Левандовски влезе в историята на баварците и Бундеслигата, след като победи рекорда на германската легенда Герд Мюлер за най-много попадения в един сезон в елита. Бомбардировача на нацията, както наричат Мюлер, има 40 гола в рамките на една кампания - 1971/72. Левандовски пък вкара 41 гола през този сезон, след като се разписа във вратата на Аугсбург в последния кръг от сезона.

Левандовски се разписа в 90-ата минута на срещата, която завърши при резултат 5:2 за Байерн. Преди него за шампионите точни бяха Серж Гнабри, Йозуа Кимих, Кингсли Коман и Джефри Гоувельов, който си отбеляза автогол. За Аугсбург се разписаха Андре Хан и Флориан Нидерлехнер, а Даниел Калиджури изпуса дузпа.

Байерн започна отлично срещата и поведе още в 9-ата минута. След подаване в наказателното поле Джефри Гоувельов опита да избие топката, но вместо това я вкара в собствената си мрежа. В 23-ата минута Серж Гнабри се възползва от една отскочила топка и с точен удар с глава реализира за 2:0. Само 120 секунди по-късно гостите получиха право да изпълнят дузпа. Люка Ернандес извърши нарушение в наказателното поле и съдията посочи бялата точка. Зад топката застана Даниел Калиджури, който стреля в средата на врата, но Мануел Нойер спаси.

В 33-ата минута баварците реализираха трети гол. Йозуа Кимих се озова на добра позиция и със страхотен удар от далечно разстояние матира стража на гостите. Малко преди края на първото полувреме Байерн тотално отчая съперника си. Кингсли Коман се озова на добра позиция пред наказателното поле и с точен удар направи резултата 4:0.

В средата на второто полувреме Андре Хан върна едно попадение за Аугсбург. Той се възползва от отлично подаване от фаул и с глава прати топката в мрежата на Мануел Нойер. В 72-ата минута гостите стигнаха до втори гол. Флориан Ниедерлехнер бе изведен от Хан и с прецизен изстрел в долния ляв ъгъл направи резултата 2:5.

В 90-ата минута Роберт Левандовски влезе в историята на Байерн и Бундеслигата. След удар от разстояние, вратарят на Аугсбург спаси, но топката падна на крака на поляка, който я прати във вратата. По този начин той оформи актива си за сезона в елита на 41 попадения, като задмина с един гол постижението на Герд Мюлер от преди 40 години.

След края на срещата играчите на Байерн получиха златните си медали и Сребърната салатиера за шампион на Германия.

В друг мач от деня пък Кьолн успя да си осигури бараж за участие в Бундеслигата и през следващия сезон, след като победи Шалке с минималното 1:0. Единственото попадение в срещата реализира Себастиан Борнау в 86-ата минута. Преди това гол на "козлите" не бе зачетен заради засада.

След успеха си Кьолн заема 16-то място в класирането и ще играе бараж за оставане в елита срещу третия от Втора Бундеслига. Аут от първия ешелон в Германия пък са Вердер Бремен и Шалке.