Последният кръг в Лига 1 предложи един от най-странните сценарии в битката за европейските квоти. Трите отбора, които се бореха за местата в Шампионската лига – Лил, Лион и Рен, загубиха своите мачове, но това не промени статуквото в горната част на класирането.
Лил завърши трети и се класира директно за Шампионската лига, въпреки че загуби у дома от Оксер с 0:2. Лион пък претърпя тежко поражение с 0:4 от Ланс на „Групама Стейдиъм“, но въпреки това остана четвърти и ще играе в квалификациите на турнира.
Никой не пожела да вземе подаръка
Лил влезе в последния кръг като трети и имаше отлична възможност да си подпечата мястото в Шампионската лига пред собствена публика. Вместо това тимът се провали срещу Оксер, който се бореше за оставане в елита, и загуби с 0:2.
Това обаче не се оказа фатално за Лил, защото конкурентите също не успяха да се възползват. Лион бе разгромен с 0:4 от Ланс, но запази четвъртата позиция. Така ОЛ се завръща в Шампионската лига за първи път от шест години, макар и през третия квалификационен кръг.
Рен имаше шанс да направи големия скок, но загуби с 1:3 гостуването си на Марсилия и завърши едва шести.
Марсилия си взе Лига Европа
Марсилия започна вечерта под напрежение, тъй като при негативен сценарий можеше да остане без европейско участие. Вместо това тимът на Хабиб Бейе изигра силен мач и победи Рен с 3:1 на „Велодром“, с което изпревари бретонците и си осигури участие в Лига Европа.
ОМ започна ударно и още до 10-ата минута водеше с 2:0. Пиер-Емил Хьойберг откри резултата още във 2-ата минута след подаване на Мейсън Грийнууд, а малко по-късно Амин Гуири пресече изчистване на вратаря Матис Силистри и удвои.
През второто полувреме Пиер-Емерик Обамеянг, който бе оставен извън групата седмица по-рано заради дисциплинарен казус, вкара за 3:0 в 55-ата минута след асистенция на Хьойберг. Рен върна едно попадение чрез Естебан Льопол в 84-ата минута, но това не промени крайния изход.
Рен ще чака финала за Купата на Франция
Загубата остави Рен на шесто място, което означава участие в Лигата на конференциите. Все пак тимът може да се надява на по-добър сценарий, ако Ланс спечели финала за Купата на Франция срещу Ница.
При такъв развой Рен ще получи място в Лига Европа, а Монако, който завърши седми, ще отиде в Лигата на конференциите.
Монако рухна в най-зрелищния мач
Монако също преживя тежък завършек на сезона. „Монегаските“ загубиха с 4:5 от Страсбург в най-резултатния мач на вечерта, въпреки че водеха с 4:1.
Ламин Камара вкара два пъти, а Ансу Фати добави 11-ия си гол в Лига 1 през сезона. Това обаче не стигна, защото Монако допусна пълен срив в заключителните минути. Страсбург отбеляза три гола за по-малко от четвърт час чрез Диего Морейра и два пъти Себастиан Нанаси, а Марсиал Годо нанесе финалния удар.
Така сезонът във Франция завърши с огромна драма, но без промяна в най-важните позиции за Шампионската лига - Лил е директно в турнира, Лион ще играе квалификации, а Марсилия си осигури Лига Европа.
В последния кръг на Лига 1 се получиха следните резултати:
Брест – Анже 1:1
Лил – Оксер 0:2
Лион – Ланс 0:4
Лориен – Льо Авър 0:2
Марсилия – Рен 3:1
Нант – Тулуза 0:0, мачът бе прекратен
Ница – Метц 0:0
Париж ФК – ПСЖ 2:1
Страсбург – Монако 5:4
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS


