Манчестър Сити излезе на върха в класирането на Висшата лига, след като победи с 2:0 Евертън в двубой от 24-ия кръг на английския шампионат.

Момчетата на Пеп Гуардиола събраха актив от 52 точки. Вторият Ливърпул е с 51, а третият Арсенал има 49. "Гражданите" обаче имат мач по-малко от мърсисайдци и лондончани, които в този кръг се изправят съответно срещу Бърнли и Уест Хем.

Гостите започнаха мача малко по-настоятелно, като до осмата минута успяха да създадат две по-остри атаки, но без да затруднят Едерсон.

В следващите минути Сити владееше повече топката, но също не успяваха да създадат работа на Джордан Пикфорд.

В добавеното време на първата част Мануел Аканджи стреля отблизо, но Джеймс Тарковски блокира удара му.

В първите десетина минути на втората част не се промени нищо. Това принуди Гуардиола да пусне в игра Кевин Де Бройне и Кайл Уокър, които замениха Матеуш Нунеш и Мануел Аканджи.

"Гражданите" успяха да поведат в резултата с първия си точен удар, когато в 71-ата минута Нейтън Аке центрира от корнер към далечната греда, а Ерлинг Холанд откри головата си сметка за 2024-а за 1:0.

Пет минути преди края на двубоя Де Бройне асистира на Холанд, а норвежецът прати топката в долния ляв ъгъл на вратата, пазена от Пикфорд, за 2:0.