Може ли човек да премине маратонската дистанция от 42,195 километра за под 2 часа? Ами, зависи кого питате. Според повечето хора това практически е невъзможно, защото просто е извън човешките възможности. Не и според Елиуд Кипчоге! От дълги години рекордьорът в маратонската дистанция вярва, че рано или късно ще се случи. В последните три години това се превърна в неговата голяма цел, а в събота сутрин във Виена брилянтният кениец за втори път ще опита невъзможното, превръщайки се в първия човек, преминавал маратонската дистанция за под 2 часа, с което моментално ще влезе в орбитата на спортни легенди като Мохамед Али, Майкъл Джордан и Пеле.

Според самия него да преодолееш дистанцията за час и 59 минути е като да бъдеш първият човек на луната. Със сигурност постижението му ще бъде не по-малко значимо от това на Роджър Банистър, който преди 65 години се превърна в първия, пробягал една миля за под 4 минути. Нещо, което също дотогава се е считало за невъзможно.

Преди 2 години Кипчоге опита да изпълни целта си на пистата в Монца, но тогава остана на 26 секунди от това. Сега обаче е уверен, че ще пренапише историята и ще докаже, че човешкото тяло няма ограничения. "Тичам, за да покажа, че няма ограничения, никой човек не е ограничен. Ограниченията са само в главите на хората."

За първи път с Кипчоге ще бъдат съпругата и децата му, които никога не са го гледали на живо в състезание. "Исках да са част от историята."

Специфичните условия на опита

Опитът в събота сутрин, точно като този в Италия преди 2 години, ще се проведе при специфични условия, което прави опита нелегитимен за поставяне на световен рекорд. Това обаче не притеснява Кипчоге, за когото слизането под 2 часа има по-важно значение от рекордите.

Реално опитът няма да бъде състезание, а бягане по часовник, в което Кипчоге ще има пейсмейкъри, които ще се сменят често. Те ще се грижат затова той да бъде в оптимална позиция, в която да бъде минимално изложен на вятъра. Затова се избира и оптималното време за провеждане на опита като едва вчера бе официално потвърдено, че събитието ще е в събота сутрин.

Самото място също е избрано така, че да бъде максимално подходящо за рекорд. Климатът в австрийската столица е идеален за маратонско бягане по това време на годината като се очаква температура от около 10 градуса. Кипчоге ще направи малко над 4 обиколки по трасе от 9,6 километра в парка Пратер като 90% от трасето е изцяло в прави, подходящи за максимална скорост като на практика няма никакво изкачване. Очаква се около 20 хиляди зрители да наблюдават бягането на 34-годишния кениец.

Опитът на Монца преди 2 години, който премина без никакви зрители, бе изцяло спонсориран от Nike, докато зад осъществяването на сегашния стои най-богатият човек във Великобритания Сър Джим Ратклиф и неговата петролна компания Ineos. Ратклиф от тази година спонсорира и един от най-големите отбори в колоезденето, койт бе прекръстен от Sky на Ineos.

Част от хората в колоездачния тим също са въвлечени в опита на Кипчоге като помагат със своята експертиза по отношение на аеродинамика.

"Трасето е много добро - чувствам се повече от готов и уверен. Не мисля, дали ще го направя. Опитах първия път и втория ще го направя."

Маратонките също би трябвало да са предимство за Кипчоге. Той ще бяга с Nike ZoomX Vaporfly - обувките, с които са постигнати петте най-бързи времена на маратон в историята.

Пейсмейкърите и тяхната роля

Общо 41 пейсмейкъри ще помагат на Кипчоге в неговия опит да поддържа постоянна скорост, а автомобил ще води групата, за да подсказва нужното темпо. Пейсмейкърите ще се въртят два пъти на всяка обиколка, а човек на велосипед ще дава на Кипчоге напитки и енергийни гелове на всеки 5км за разлика от нормалните маратони, в които храните и напитките се взимат от пунктове на трасето.

Самите пейсмейкъри също са избрани много внимателно като сред тях е олимпийският шампион на 1500 метра Матю Центровиц, тримата норвежки братя Ингебригсен и Селемон Барега, който спечели сребро на 5000 метра на Световното пъвенство миналата седмица. Пейсмейкърите са разделени на пет отбора по седем души като има и още 6 резерви.

Кой е Кипчоге и защо именно той може да постигне 1:59?

Кениецът е световният рекордьор в маратона с време от 2:01:39 часа, поставено на маратона на Берлин през миналата година. Именно това постижение и фактът, че смъкна от рекорда невероятните 1 минута и 18 секунди засили надеждите, че Кипчоге може да счупи двата часа. През тази година в Берлин пък Кенениса Бекеле остана на 2 секунди от рекорда на кениеца.

"Бягането в Берлин и това бягане във Виена са две различни неща. Берлин беше бягане и счупване на световния рекорд - Виена е бягане и писане на история, като първият човек на луната. Опитвам да остана максимално спокоен."

Кипчоге е и олимпийски шампион в маратона от 2016-а. Иначе в международни маратони има 12 участия и невероятните 11 победи като единственият, който е успявал да го победи е Уилсън Кипсанг в Берлин през 2013-а. Преди това се изявява на писта на 5000 метра като има медали от Олимпийски игри и Световни първенства.

Любопитен факт е, че официално кариерата му на шосето стартира в Каварна, където през 2012-а завършва шести на Световното първенство по полумаратон.

Кога и как може да се гледа бягането на Кипчоге?

Едно е сигурно - стартът е в съботната сутрин като началният час ще бъде между 6 и 10 българско време в зависимост от метеорологичните условия. 

Опитът за влизане в човешката история ще може да се гледа безплатно в YouTube канала на събитието ТУК!

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS