С всеки ден с все по-голяма сила приемаме, че Барселона се състои само от Лионел Меси. Това твърдение има своите аргументи, но преди всичко е рисково. Поставянето на цялата тежест на плещите на аржентинеца е рисков ход, но Меси отново доказа, че се справя с всички задачи на пътя си. Нападателят за пореден път си свърши работата и вкара във вратата на Атлетико Мадрид за крайното 1:0. Но солистът не може да радва публиката през цялото време. Оркестърът също трябва да се изяви. Меси се нуждае от неговата подкрепа, за да постигне целите пред отбора. Оркестърът трябва да пристъпи напред и да изпъкне, трябва да бъде чут.
Последният требъл на Барселона дойде през 2015 г. Клубът разполагаше с Меси във върхова форма, способен да отбележи 43 гола в рамките на кампанията, десет гола в Шампионска лига и онази паметна вечер срещу Байерн Мюнхен. Това обаче нямаше да е възможно, без помощта на неговите музиканти. Успехите щяха да са просто мираж без головете на Суарес в Париж и Манчестър и изявите на Неймар срещу Байерн Мюнхен и мачовете в Купата на Краля. Нека не забравяме и дисциплинираната и почти безгрешна игра на Ракитич и Иниеста в халфовата линия. Това ни показва, че Меси се нуждае от качествени съотборници.
Трима от тазгодишните му съотборници бяха плътно зад него на церемонията за Златната топка в Париж. Макр-Андре тер Стеген, Френки Де Йонг и Антоан Гризман бяха първите, които го поздравиха след като получи шестата си Златна топка. Но нека се съсредоточим към техните изяви през годината.
Вторият най-добър вратар след Алисон според “France Football”. Тер Стеген на няколко пъти доказа, че клубът се нуждае от него. Германецът изпъкна със спасена дузпа срещу Борусия Дортмунд, страхотни изяви в Прага и отлична игра на “Уанда Метрополитано”.
Де Йонг изпълнява ролята на Ракитич от 2015 г. Футболист, препускащ по целия терен , способен да тича за двама и да подхранва с топки Меси. Именно Ракитич отправи паса към Меси за гола срещу Атлетико Мадрид. Комуникацията между двамата се подобрява с всеки следващ мач и изглежда, че ще надмине тази между Меси и досегашните му съотборници, в лицето на Бускетс и Ракитич.
Ако има футболист, който да поведе Барселона към успехите, редом до Меси, то това е Гризман. Часове след церемонията в понеделник французинът качи снимка в “Instagram” редом до победителя и написа: “Топката на Меси”. Тази снимка доказва, че ако някога въобще е имало напрежение между двамата, то всичко е в историята. Играта на Гризман до този момент не ни позволява да му дадем оценка. Пет попадения в 18 мача обаче е под нивото на футболист, който вкарва гол на всеки 2-3 мача през последните няколко сезона.
Връзката между играчите обаче доказва, че Меси се нуждае от своите съотборници.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS