Легендарната тенисистка Моника Селеш е изправена пред едно от най-големите предизвикателства в живота си, но този път битката не е на корта. Звездата разкри, че страда от сериозни здравословни проблеми, които затрудняват ежедневието ѝ. Още през 2022 г. тя е диагностицирана с миастения гравис – рядко и хронично автоимунно заболяване, което причинява значително отслабване на мускулите.

Иронично, първите сигнали за проблема се появяват именно там, където Селеш някога доминираше – на тенис корта. По време на рекреативна игра със семейството и приятели тя забелязва нещо необичайно и притеснително.

Случваше ми се да играя с деца или с членове на семейството и просто да пропусна топката. Помислих си: „Аз виждам по две топки едновременно“. Това са симптоми, които не бива да се пренебрегват – разкрива легендарната югославска тенисистка.

Заболяването засяга не само спортните ѝ занимания, но и най-обикновени ежедневни дейности. Мускулната слабост в ръцете ѝ е толкова изразена, че дори рутинни задачи се превръщат в изпитание. По думите ѝ, неща като сушенето на косата вече представляват сериозен проблем за нея.

Новината за диагнозата идва като шок за бившата номер едно в света. Именно първоначалното объркване и липсата на информация я мотивират да говори открито за състоянието си днес.

“Когато ми поставиха диагнозата, бях шокирана, не ми беше ясно. Затова не мога да подчертая колко по-лесно щеше да ми бъде, ако имаше друг човек, който да говори публично за тази болест, за да има повече информация. Затова сега аз говоря – за да повишим осведомеността сред хората за това рядко заболяване”, призовава Селеш.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS