През това трансферно лято Барселона сякаш се е самовглъбил в намиране на заместник на напусналия вече Серхио Бускетс. Позицията в сърцето на халфовата линия беше окупирана от испанеца в продължение на 15 години. Той бе скрития коз и сякаш невидимото парче зад дългогодишния успех на Барса.

Бускетс е смятан от мнозина за най-великия дефанзивен халф в историята на футбола. В такъв случай, дали е правилно да се търси негов заместник, след като спокойно можем да кажем, че Бускетс е единствен по рода си.  Рядко могат да се видят футболисти, които да „играят футбол по най-простия, но и едновременно най-ефективния възможен начин“ – цитат на великия Йохан Кройф, създател на позицията на опорния халф в Барселона, която е добре позната и до днес.   

Дълго време се спекулираше за трансфер на Мартин Субименди – играчът в световен мащаб, който може би най-много се доближава до уменията и възможностите на Бускетс. 23-годишният футболист на Реал Сосиедад обаче неведнъж заяви, че няма амбиции за трансфер в друг отбор, поне не и до другото лято. Причина за това е фактът, че отборът от Сан Себастиан се класира за Шампионска лига и Субименди е повече от мотивиран да защитава цветовете на „чури урдин“ в най-комерсиалния европейски клубен турнир наесен.

Пред наставника Шави Ернандес обаче може би отговорът се крие в друг, по-авантюристичен начин, който да спомогне „заместването“ на Серхио Бускетс -  чрез футболисти от самия отбор. Шави е наясно, че футболът се развива и че Барселона не може да стои на едно място. Някога идеологията на футбола, базирана във владенето на топката, се превърна в нещо малко по-гъвкаво през изминалия сезон. Барса беше „по-вертикална“, тоест през огромна част от сезона каталунците изграждаха атаките си през крилата, а на моменти се чувстваха комфортно, дори и когато не владееха топката и трябваше да налагат активна преса, за да си върнат притежанието върху нея.

Всички сме чували известния цитат на Висенте дел Боске за наблюдаването на играта на Бускетс и виждането на целия двубой. Ако обаче се съсредоточим единствено върху 34-годишния играч, рискуваме да пропуснем еволюцията на играта на Барса, която ще бъде успешна след Бускетс по същия начин, както е била и преди него. 

Интегрирането на Илкай Гюндоган

Илкай Гюндоган е попълнение, което отговаря на много нужди на Барселона. 32-годишният футболист приключи най-успешния си сезон в кариерата. Паралелите с Бускетс ще бъдат правени, въпреки че двамата са много различни помежду си. Германецът е играл на позицията на Бускетс като опорен халф, но последно с екипа на Борусия Дортмунд.

На 32 години той се ориентира в халфовата линия и може да играе в почти всяка роля, която се поиска от него, но това не означава, че качествата му на всяка от тези позиции ще издържат в течение на сезона. Особено пък и като опорен халф.

Сравнението на Гюндоган с други полузащитници на Барселона

Гюндоган не е дефанзивният „хищник“ в халфовата линия, от когото Френки Де Йонг се нуждае до себе си. Германецът обаче дава допълнителни възможности пред Шави. Той умее отлично да контролира случващото се в атака, дори ако това означава отборът да бъде малко по-уязвим в защита. Това означава обаче, че един измежду Усман Дембеле и Рафиня ще трябва да бъде жертван, но вместо това Шави ще има на разположение по един типичен номер 8 във всяка линия на терена - Де Йонг като изнесен по-дефанзивно, Гюндоган в средата, Педри зад нападателя и Гави като играч със свободна роля.

Въпросът е точно това – дали Барса може да замести великия Бускетс, не харчейки милиони в нови футболисти във времена на тежка финансова криза, а посредством играчи, които вече са част от отбора. Отговорът навярно ще получим много скоро след началото на сезона.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS