България - Франция 2:3 (20:25, 25:13, 15:25, 25:19, 13:15)

В тайбрека доброто начало е ключово, но за съжаление, французойките почнаха с 2 поредни точки и поведоха с 2:0. При размяната на полетата точковата преднина набъбна до 4 точки в полза на Франция (4:8). Българките успяха да стопят разликата и изравниха при 9:9. Последва игра на нерви точка за точка. България изпусна множество контраатаки да поведе комфортно и в крайна сметка това го стори Франция (11:14). Получили три възможности да затворят мача, французойките се възползваха от последната. Във финалното разиграване волейболистките ни изпуснаха два шанса да изравнят резултата 14:14 преди Франция да затвори мача с 3:2 гейма и полее националния ни отбор със студена вода още в началото на европейския форум.

Четвъртата част започна равностойно точка за точка. Силна българска серия ни даде аванс от 3 точки 11:8. До края на частта преднината на България ту се увеличаваше, ту намаляваше, но варира между 2 и 5 точки. Блокадата на българките този път бе много по-добре подредена от френската. Нашите направиха 8 успешни блока срещу 1 на Франция, докато процентът в атака бе по-добър в полза на французойките. България затвори гейма с 25:19 и вкара мача в драматичен последен пети гейм.

За трети пореден път нашите съпернички започнаха гейма по-добре и поведоха с 4 точки преди Иван Петков да вземе таймаут (3:7). Този път французойките не изпуснаха аванса, успяха да го увеличат  и да затворят частта без напрежение с 25:15. Голямата разлика в гейма бяха успешните блокади. Франция направи 8 срещу само 1 българска. Третата част бе напълно огледална с втората. Единият отбор отново се наложи убедително над другия, но този път това бе френския. Така Франция поведе с 2:1 гейма и се озова само на гейм от спечелването на мача. Личеше си много добрата тактическа подготовка на французойките за двубоя.

Българският национален отбор по волейбол жени започна сковано и втория гейм. Франция успя да си осигури аванс от 4 точки 6:2. Българките най-накрая показаха кой е по-класният тим и стопиха тази преднина за нула време (7:7). До края на втората част българките доминираха във всички статистически показатели на играта и затвориха гейма доста комфортно 25:13. Началният удар и защитата на България бе на много по-високо ниво, в сравнение с началото на срещата. Лора Китипова и Нася Димитрова направиха важни асове, които не оставиха шанс на опонентките ни.

Българките влезнаха в мача много лошо и французойките се възползваха по възможно най-добрия начин, за да поведат с 8:2, когато Иван Петков поиска прекъсване. Разликата продължава да се увеличава, защото в полето ни се наблюдаваха неточности при посрещането и нападението. Блокадата на Франция също впечатли. Пасивът на нашите стана 9 точки (9:18). Въпреки това, националките не се предадоха и успяха да го намалят до само 4 точки след хубави отигравания на капитана Елица Василева (18:22). В крайна сметка обаче Франция се окопити и изненадващо взе първата част с 25:20.

За България стартират: Елица Василева (к), Мирослава Паскова, Мира Тодорова, Нася Димитрова, Лора Китипова, Гергана Димитрова, Кристияна Петрова (либеро)

Националният отбор на България по волейбол жени стартира на Европейското първенство. За първи път в историята на надпреварата ще се състезават 24 отбора – с 8 повече от предишния формат. Първенството ще се проведе в четири държави – Унгария, Полша, Турция и Словакия, което също е прецедент.

Първият съперник на българките е селекцията на Франция, а двубоят започна в 14:30 и може да го проследите пряко в сайта dsport.bg