Черно море нокаутира Ботев Пд на Коматево

Кристиян Иванов Кристиян Иванов

Черно море нанесе второ поражение на Ботев Пловдив на Коматево от началото на сезона, след като надигра „канарчетата“ с 2:0 в мач от 15-ия кръг на efbet Лига. „Моряците“ бяха по-добриият отбор в Пловдив и закономерно стигнаха до успеха след голове на Евгений Сердюк и Пабло Гарсия. По този начин Черно море излезе на четвърто място в класирането в шампионата, изпреварвайки именно Ботев Пловдив, като и двата тима имат по 25 точки, но варненци са с по-добра голова разлика.

Двата отбора изиграха интересно първо полувреме, в което имаше доста ситуации и пред двете врати. Тимът на Илиан Илиев бе по-активен и стреляше по-често към Георги Аргилашки, докато „канарчетата“ разчитаха повече на контраатаки. Именно след контраатака дойде първият гол в мача. В 35-ата минута Евгений Сердюк, който преди това бе направил 2 сериозни пропуска, се реабилитира и след бърза атака проби в наказателното поле и с удар по диагонала прониза вратата на домакините.

След почивката гостите започнаха по-силно и имаха няколко положения, като на два пъти капитанът Даниел Димов пропусна да вкара втори гол. След това Ботев Пловдив започна да владее топката в по-дълги периоди от игровото време и опитваше да осъществи повече атаки, но те така и не затрудняваха защитата на „моряците“. Черно море, от своя страна, чакаше шансовете си след контраатаки. Въпреки това, хората на Илиан Илиев имаха 3 пъти повече удари към противниковата врата спрямо своите съперници. Така се стигна до 88-ата минута, когато Пабло Гарсия удвои с изстрел от границата на наказателното поле и така оформи крайния резултат 2:0 за Черно море.

Ботев Пловдив – Черно море 0:2

0:1 Евгений Сердюк 35', 0:2 Пабло Гарсия 88'

Двубоят в Коматево запомна на високи обороти, като първата опасност в мача беше за гостите от Варна. В 6-ата минута Велислав Василев финтира много добре Реда Рабей на дясното крило и влезе в наказателното поле. След центрирането му обаче топката беше избита.

В 10-ата минута Васил Панайотов стреля от границата на наказателното поле, но ударът му бе крайно неточен и топката мина високо над вратата на Георги Аргилашки.

Първата по-опасна атака на Ботев беше в 12-ата минута, когато Тодор Неделев проби по лявото крило, но центрирането му бе избито в ъглов удар. След него не последва нищо пред вратата на гостите от Варна.

След 15 минути игра Велислав Василев отправи опасен удар с левия крак от границата на наказателното поле, но топката мина на сантиметри над напречната греда на Аргилашки.

Три минути по-късно "моряците" имаха шанс да вкарат след пряк свободен удар, но изстрел на Евгений Сердюк от десетина метра мина покай лявата греда на вратата на домакините, а беше отсъдена и засада.

В 22-ата минута Черно море направи бърза контра атака, при която топката стигна до Сердюк, който се беше вклинил между централните защитници на „жълто-черните“. Ударът му по диагонала обаче бе спасен от стража на домакините.

В следващата атака на гостите Леандро Андраде подаде от десния фланг на наказателното поле към центъра. Васил Панаьотов я прескочи и тя стигна до Сердюк фронтално пред вратата на Аргилашки, но ударът на украинеца от чиста ситуация беше неточен.

Ботев отговори с атака по десния фланг в 26-ата минута, кагато Антоан Бароан подаде към Реда Рабей на границата на наказателното поле, но ударът с десния крак на халфа бе спасен от Иван Дюлгеров.

В 34-ата минута Ботев имаше шанс да поведе в резултата, но удар на Кевин Янсон от упор бе спасен от вратаря на гостите. Последва мълниеносна контраатака за „моряците“, при която топката бе пратена с дълго подаване към Евгений Сердюк. Самуел Супрайен бе изпуснал нападателя на Черно море, който нахлу в наказателното поле и хладнокръвно прати топката в мрежата на Георги Аргилашки – 1:0 за гостите.

Голът даде импулс в играта на варненци и те продължиха да атакуват по посока на вратата на Ботев. В 40-ата минута Андраде бе фаулиран на границата на наказателното поле. Първоначално съдията Станислав Тодоров посочи бялата точка, но след консултация със системата ВАР бе преценено, че нарушението на Виктор Попов е било извън наказателното поле.

До края на полувремето двата отбора не успяха да създадат повече опасни положения пред двете врати и се оттеглиха на почивката при минимален аванс за гостите от Варна.

Черно море използва инерцията от първата част и започна по-силно и след почивката. В 46-ата минута капитанът на "моряците" Даниел Димов стреля с глава след ъглов удар, но Аргилашки се отчете с добро спасяван, а минута по-късно отново удар на Димов мина покрай вратата.

Хората на Азрудин Валентич отговориха с удар от далеч на Реда Рабей, при който стражът на гостите спаси, макар да не успя да хване веднага топката.

В следващите минути Черно море продължи да атакува по-често, като създаваше опасности пред вратата на „канарчетата“ основно чрез ъглови удари.

След час игра резервата Маркиньос пропусна златен шанс да изравни. След остро центриране по земя на Джеймс Етоо отдясно 22-годишният бразилец бе оставен съвсем сам, но не успя да отправи хубав удар от близка дистанция и топката мина покрай дясната греда на Дюлгеров.

В следващите минути домакините започнаха да упражняват сериозен натиск към вратата на Черно море, но защитата на варненци се справяше с набезите на играчите в жълто-черни екипи.

Пет минути преди края на редовното време на мача Джеваро Непомусено проби отдясно в наказателното поле и върна топката към включилия се от втора позиция Васил Панайотов. Изстрелът на халфа обаче бе спасен от Георги Аргилашки.

В 88-ата минута логичното се случи и Черно море вкара втори гол. Точен бе Пабло Гарсия. Испанецът проби през центъра, където намяше футболисти на Ботев Пд и със силен удар прати топката в долния десен ъгъл на Аргилашки.

До края на мача не се стигна повече опасни положения пред някоя от двете врати и по този начин Черно море записа 10-а победа от началото на шампионата. Освен това, възпитаниците на Илиан Илиев изпревариха "канарчетата" на 4-ото място в класирането на efbet Лига.

В следващия кръг от българския шампионат за възпитаниците на Азрудин Валентич предстои тежко гостуване на Славия на 26 ноември, докато Черно море ще домакинства на Берое в същия ден.

Стартови състави:

Ботев Пловдив (3-4-3): 1. Георги Аргилашки - 18. Самюел Супрайен, 24. Кевин Янсон (45' - 7. Маркиньос), 4. Виктор Генев - 17. Николай Минков (45' - 15. Джеймс Етоо), 6. Дилан Мартенс, 22. Реда Рабей, 3. Па Конате - 8. Тодор Неделев, 11. Антоан Бароан (65' - 23. Димитър Тонев), 10. Емануел Току

резерви: 13. Хидайет Ханкич, 7. Маркиньос, 15. Джеймс Етоо, 23. Димитър Тонев, 25. Станислав Работов, 27. Атанас Чернев, 28. Филип Филипов

старши треньор: Азрудин Валентич

Черно море (4-2-3-1): 25. Иван Дюлгеров - 6. Виктор Попов, 3. Живко Атанасов, 28. Влатко Дробаров, 2. Цветомир Панов -  27. Даниел Димов, 23. Пабло Гарсия, 17. Велислав Василев (76' - 32. Мартин Дичев), 71. Васил Панайотов, 15. Леандро Андраде (55' - 92. Джеваро Непомусено) - 9. Евгений Сердюк,

резерви: 13. Галин Григоров, 20. Зе Гомеш, 14. Калин Георгиев, 32. Мартин Дичев, 18. Мартин Милушев, 88. Павел Георгиев, 92. Джеваро Непомусено

старши треньор: Илиан Илиев

съдия: Станислав Тодоров

Жълти картони: Дилан Мартенс, Кевин Янсон, Самуел Супрайен (Б), Евгений Сердюк, Виктор Попов (Ч)