Спартак Варна нанесе първа загуба на Ботев Пловдив през настоящия сезон в efbet Лига. „Соколите“ пребориха „канарчетата“ с минималното 1:0 в мач  от шестия кръг, който бе своеобразно завръщане на Ботев на клубната си база „Никола Щерев-Старика“. Единственото попадение в двубоя бе дело на Ахмед Ахмедов в 69-ата минута. Двубоят се проведе на тренировъчната база на „канарчетата“ поради спешен ремонт на тревното покритие на стадион „Христо Ботев“.

След този успех Спартак Варна се изкачи до 2-ро място във временното класиране с актив от 13 точки, докато Ботев Пловдив е трети с 10 точки. „Канарчетата“ обаче са с мач по-малко от днешния си съперник.

Спартак Варна започна активно срещата. В 3-ата минута Ивей Ромееш опита опасно центриране, като носочи топката право към вратата на Ботев Пловдив, но Ханс Кристиан Бернат внимаваше и изби топката.

В 15-ата минута Кристиан Нвачукву проби успоредно на крайната линията и навлезе отляво в наказателното поле на Спартак Варна, след което центрира за Алекса Мараш, който стреля с глава. Мартин Величков обаче отрази.

В 18-ата минута играта бе спряна в памет на починалия през седмицата Георги Аврамов. Бившият капитан на Ботев напусна този свят на 40-годишна възраст.

След центриране от корнер в наказателното поле на Спартак Варна в 22-рата минута, Янис Карабельов засече с глава на първагреда, но прати топката над вратата на гостите.

Ивей Ромееш получи топката от Ахмед Ахмедов в наказателното поле на Ботев Пловдив в 35-ата минута, но стреля покрай вратата на Ботев Пловдив.

Ахмед Ахмедов стреля от малък ъгъл в 43-ата минута, отправяйки първия точен удар в мача. Нападателят на Спартак Варна обаче не успя да затрудни стража на "канарчетата".

Само минута по-късно Ахмедов навлезе в наказателното поле на домакините и се опита да премине и през Бернат. Датският страж на Ботев обаче успя бързо да скъси ъгъла и да улови топката.

Ботев Пловдив успя да поведе в резултата във втората минута от добавеното време на първото полувреме. Константинос Балоянис центрира на втора греда от статично положение, където Сирики Диабате свали с глава към Йонас Там, който продължи за Алекса Мараш. Нападателят на "канарчетата" чукна топката в опразнената врата на Спартак Варна и даде аванс на своя тим в края на първата част. След проверка на ситуацията с ВАР попадението не бе зачетено.

Ботев Пловдив започна силно втората част. Константинос Балоянис напредна по лявото крило и центрира на първа греда, където Никола Илиев засече с глава, но прати топката покрай вратата.

Антонио Вутов отправи удар от средна дистанция  в 61-вата минута, но топката премина над напречната греда на вратата, пазена от Ханс Кристиан Бернат.

Балоянис центрира от корнер на втора греда, където Сирики Диабате засече с глава, но прати топката право в напречната греда в 65-ата минута.

Спартак Варна успя да поведе на Ботев Пловдив в 69-ата минута. Антонио Вутов получи топката по лявото крило на нападението на "соколите" и центрира на първа греда, където Ахмед Ахмедов изпревари своя персонален пазач и засече топката. Слид рикошет в напречната греда, топката влезе във вратата, пазена от Ханс Кристиан Бернат.

Ботев Пловдив пропусна златна възможност да възстанови паритета в 74-ата минута, когато топката достигна до Ивелин Попов, който стреля от близко разстояние в наказателното поле на гостите, но не успя да намери очертанията на вратата.

В третата минута от добавеното време Ботев Пловдив остана с човек по-малко на терена. Никола Илиев изблъска Ивей Ромееш, за което си действие получи втори жълт и респективно червен картон.

Ботев Пловдив – Спартак Варна 0:1

0:1 Ахмед Ахмедов 69'

Ботев Пловдив: 1. Ханс Кристиан Бернат – 17. Николай Минков (75' - 4. Ехидже Укаки), 5. Йонас Там, 27. Сирики Диабате, 38. Константинос Балоянис – 20. Антонио Перера, 28. Янис Карабельов (46' - 15. Джеймс Ето’о) – 40. Кристиан Нвачукву, 10. Ивелин Попов (К), 7. Самюел Акере (22' - 21. Никола Илиев) – 99. Алекса Мараш (66' - 91. Вини Трибуле)

Резерви: 32. Матвей Игонен – 16. Матиус Ремейкис, 19. Антоан Конте, 79. Атанас Чернев, 88. Ален Корошец

Треньор: Душан Керкез

Спартак Варна: 76. Мартин Веичков – 3. Матео Юрич-Патрашило, 44. Ангел Грънчов (К), 4. Франьо Пърце – 14. Ивей Ромееш, 5. Йоан Бауренски, 8.Филип Лесняк, 6. Александър Цветков (61' - 7. Бернардо), 21. Па Конате (81' - 11. Виктор Митев) – 16. Кристиан Илич (61' - 39. Антонио Вутов), 29. Ахмед Ахмедов (75' - 9. Франк Риволие)

Резерви: 89. Никола Виденов – 18. Даниел Иванов, 77. Любослав Маринов, 88. Радослав Димитров, 99. Даниел Халачев

Треньор: Александър Томаш

Червен картон: Никола Илиев (Ботев Пловдив)

Жълти картони: Никола Илиев (Ботев Пловдив); Франьо Пърце, Кристиан Илич, Матео Юрич-Патрашило, Филип Лесняк, Ангел Грънчов, Ивей Ромееш (Спартак Варна)