Челси победи Борусия Дортмунд с 2:0 в мач-реванш от осминафиналите на Шампионската лига и по този начин си гарантира място на четвъртфиналите на турнира с общ резултат 2:1. Интересното е, че това бе първи мач за тима на Греъм Потър през 2023 г., в който лондончани вкарват 2 гола в противниковата врата.

Рахийм Стърлинг материализира превъзходството на "сините" в 44-ата минута, когато се разписа от десетина метра. В 50-ата минута Кай Хаверц пропусна дузпа, нацелвайки левия страничен стълб. Дузпата обаче бе пребита и в 53-ата минута германецът не сгреши, пращайки топката в долния ляв ъгъл на вратата на Алекс Майер.

Освен това, две попадения за „сините“, дело на Хаверц и Стърлинг, не бяха зачетени заради засада. По този начин Челси отстрани Борусия Дортмунд в първия елиминационен сблъсък между двата отбора в историята на най-силния европейски клубен турнир.

Челси – Борусия Дортмунд 2:0 (ОБЩ РЕЗУЛТАТ: 2:1)

1:0 Рахийм Стърлинг (44'), 2:0 Кай Хаверц (53') д.

Първият съдийски сигнал на двубоя бе забавен, тъй като гостите закъсняха с пристигането си на "Стамфорд Бридж".

Срещата започна неприятно за гостите, след като още в 5-ата минута един от най-добрите футболисти на тима през сезона - Юлиан Бранд, се контузи и трябваше да бъде заменен от Джовани Рейна.

Две минути след това пресата на Челси доведе до изгубване на топката от Борусия Дортмунд, като тя стигна до Жоао Феликс на левия фланг. Алекс Майер обаче скъси ъгъла до португалеца и спаси удара му.

Минута по-късно Кай Хаверц се озова в наказателното поле след една загубена топка, но ударът му мина над вратата.

След това Борусия изравни играта и на свой ред започна да атакува към вратата на Кепа Арисабалага.

В 17-ата минута Марко Ройс стреля прецизно от пряк свободен удар от 25 метра, но Кепа спаси майсторски.

Най-сериозната голова възможност дойде в 28-ата минута, когато Кай Хаверц засече ниско центриране отдясно и с плътен удар прати топката в левия страничен стълб на Алекс Майер.

Десет минути по-късно Майер спаси удар на Рахийм Стърлинг. топката обаче стигна до Кай Хаверц, който с много красив удар от 15-ина метра порази вратата на Дортмунд, но бе отсъдена засада при извеждащото подаване към англичанина.

Пет минути преди края на редовното време на първата част се стигна до карамбол в наказателното поле на гостите, при който Феликс стреля от границата на вратарското поле, но стражът на вестфалци спаси.

Превъзходството на тима на Греъм Потър бе материализирано в 44-ата минута. Тогава Хаверц пусна пас с пета към Бен Чилуел, който центрира по земя. Старлинг стигна до топката, но не успя да отправи сносен изстрел. Все пак, топката остана в негово владение и при втория опит той я прати под гредата на Майер - 1:0 за Челси.

До края на полувремето Дортмунд имаше шанс да изравни, но Рафаел Герейро не нанесе добър удар с по-слабия си десен крак.

Секунди след началото на второто полувреме Челси направи добра атака, при която топката стигна до Чилуел на лявото крило. Той центрира, като топката рикошира в ръката на Мариус Волф. Първоначално съдията Дани Маккели даде сигнал играта да продължи, но след преразглеждане с ВАР посочи бялата точка - дузпа за Челси!

Зад топката застана Кай Хаверц, който залъга Майер, но прати топката в левия страничен стълб. Маккели обаче сигнализира, че дузпата трябва да се пребие, тъй като футболисти на Борусия Дортмунд бяха навлезли в наказателното поле преди германецът да стреля от бялата точка. При втория си опит Хаверц не сгреши и прати топката в долния ляв ъгъл на вратата на Дортмунд.

Тимът на Един Терзич опита бързо да се върне в мача, но шут на Рейна срещна главата на Чилуел. Най-добрата възможност за Дортмунд дойде в 58-ата минута, когато Себастиен Алер стреля, но след рикошет в защитник топката стигна до Джуд Белингам, който нямаше време да насочи изстрела си и топката мина встрани от вратата.

В 64-ата минута гостите направиха атака отдясно, при която Рейна подаде към Волф, чийто шут бе париран от Кепа.

Челси атакуваше на контраатаки, като в 76-ата минута Стърлинг бе изведен зад защитата на Дортмунд. Той не се полакуми и подаде на Конър Галахър, който вкара на празна врата, но бе отсъдена засада на Стърлинг.

Минута преди края на редовното време Волш качи топката на главата на Белингам, но неговият удар кацна върху мрежата на Кепа.

В добавеното време нервите на Мариус Волф не издържаха след провокация на Чилуел и се стигна до разправия между футболистите на двата отбора, която бързо бе успокоена от съдията с помощта на жълтия картон.

Волф можеше да вкара в 5-ата минута на добавеното време, след като стигна до една свалена топка на 15-ина метра, но топката рикошира в крак на футболист в синьо и попадна в обятията на Кепа.

Стартови състави:

Челси: 1. Кепа Арисабалага – 24. Рийс Джеймс, 26. Калиду Кулибали, 33. Уесли Фофана, 32. Марк Кукурея, 8. Матео Ковачич (83' - 12. Рубен Лофтъс-Чийк), 5. Енцо Фернандес (87' - 20. Денис Закария), 21. Бен Чилуел, 17. Рахийм Стърлинг (83' - 10. Кристиан Пулишич), 29. Кай Хаверц, 11. Жоао Феликс (67' - 23. Конър Галахър)

Резерви: 13. Маркъс Бетинели, 47. Лукас Бергстрьом, 10. Кристиан Пулишич, 12. Рубен Лофтъс-Чийк, 14. Трево Чалоба, 15. Михайло Мудрик, 20. Денис Закария, 22. Хаким Зиеш, 23. Конър Галахър, 30. Керни Чуквуемека, 67. Люис Хол

Треньор: Греъм Потър

Борусия Дортмунд: 33. Алекс Майер, 17. Мариус Волхф, 25. Никлас Зюле, 4. Нико Шлотербек, 13. Рафаел Герейро, 22. Джуд Белингам, 23. Емре Джан, 6. Салих Йозджан (64' - 43. Джейми Байноу-Гитънс), 19. Юлиан Бранд (5' - 7. Джовани Рейна), 11. Марко Ройс, 9. Себастиен Алер (77' - 21. Дониел Мален)

Резерви: 1. Грегор Кобел, 38. Лука Унбенхаун, 7. Джовани Рейна, 8. Махмуд Дахуд, 15. Матс Хумелс, 20. Антони Модест, 21. Дониел Мален, 24. Тома Мюние, 30. Феликс Паслак, 36. Том Рьоте, 43. Джейми Байноу-Гитънс, 44. Сумола Кулибали

Треньор: Един Терзич

Съдия: Дани Маккеле (Нидерландия)