Няма дъно - България продължава да копае стремглаво надолу

Оставаме без победа за 2023 година, бивш вратар на Левски спаси дузпа на Десподов

Николай Ганчев Николай Ганчев

Националният отбор на България отново не успя да ни зарадва, като след нова много слаба продукция в Подгорица загуби от Черна гора с 1:2. Нашите бяха над половин час с човек повече на терена и наложиха натиск в заключителните минути на срещата, но не реализираха победно попадение. Така оставаме без победа за календарната 2023 година.

Домакините излязоха напред в резултата в края на първата част, когато защитникът на Атлетико Мадрид Стефан Савич се разписа в мрежата на Иван Дюлгеров. В 60-ата минута бившият вратар на Левски Милан Миятович спаси дузпа на Кирил Десподов, а Игор Вуячич получи втори жълт и респективно червен картон. България все пак успя да изравни в 79-ата минута, когато Преслав Боруков отбеляза дебютното си попадение за националния отбор с глава на празна врата. В добавеното време Стеван Йоветич донесе победата на домакините с глава

По този начин България остава на последно място с две точки след пет изиграни мача, докато Черна гора е с шест повече на втората позиция. В следващата пауза, която е в средата на следващия месец, националният ни отбор ще приеме Литва на Националния стадион „Васил Левски“ в квалификация на 14 октомври, а три дни след това ще гостува на Албания в контрола.

Домакините първи опитаха да намерят противниковата мрежа, като в осмата минута Андрия Вукчевич центрира отляво за Никола Кръстович, който надскочи Кристиан Димитров и нанесе удар с глава, но покрай вратата на Иван Дюлгеров.

В 19-ата минута България организира първата си сериозна атака. Кирил Десподов пусна прекрасен извждащ пас с пета между краката на черногорски защитник за Лукас Петков, който нанесе първия точен удар в мача, но бившият вратар на Левски Милан Миятович изби.

В 26-ата минута се стигна до принудителна смяна в състава на Черна гора, след като Никола Шипчич се контузи и на негово място влезе Жарко Томашевич.

В 43-ата минута се стигна до най-чистото положение от началото на срещата. Никола Кръстович изведе елегантно Марио Бакич, който бе изпуснат от Кристиан Димитров, очи в очи с Иван Дюлгеров, но вратарят на Черно море бе отлично позициониран и успя да се справи със ситуацията. Домакините имаха претенции за дузпа за нарушение на Дюлгеров срещу Бакич, но след преразглеждане с ВАР така не последва.

В първата минута от добавеното време черногорците излязоха напред в резултата. При центриране от корнер Жарко Томашевич бе изпуснат от нашата защита и нанесе удар с глава, който Дюлгеров изби, но при добавката нямаше шанс за реакция и защитникът на Атлетико Мадрид Стефан Савич прати топката в мрежата - 1:0.

България получи дузпа в 59-ата минута, когато Игор Вуячич фаулира влезлия като резерва Спас Делев в наказателното поле, като получи втори жъл и респективно червен картон. Зад топката застана капитанът Кирил Десподов, но бившият страж на Левски Милан Миятович предугади намеренията му и спаси. При изпълнението играч на домакините удари Спас Делев, но не последва нищо.

Четвърт час след това родните национали не показаха с нищо, че имат числено превъзходство, а в 76-ата минута се стигна до още една принудителна смяна за черногорците - Никола Кръстович се контузи и бе изнесен на носилка, а на негово място влезе Дритон Камай.

В 77-ата минута България най-сетне се приближи до гола, но от добра позиция в наказателното поле Лукас Петков не успя да уцели очертанията на вратата.

Две минути по-късно "лъвовете" успяха да изравнят резултата. Спас Делев напредна добре по левия фланг и стреля добре към далечния ъгъл, но нацели левия страничен стълб, а при добавката Преслав Боруков с глава реализира дебютното си попадение с националната фланелка - 1:1.

В 83-ата минута четвъртият съдия Роберт Хартман стана за смях, като на два пъти обърка смяната на Ивайло Чочев. Полузащитникът замени Лукас Петков, а преди това Хартман опита да изкара от терена Димо Кръстев и Спас Делев.

Три минути след това Черна гора можеше отново да излезе напред в резултата, като отново при ъглов удар защитниците ни не се справиха блестящо и изпуснаха Стеван Йоветич, който стреля с глава, но разтресе напречната греда.

В 87-ата минута Спас Делев отправи много силен удар от движение, но Милан Миятович успя да спаси. Секунди по-късно Доминик Янков направи добър пробив и шутира към далечния ляв ъгъл, но топката излетя в аут. Малко след това и Йоан Стоянов бе близо до гол, но ударът му по земя към далечния десен ъгъл, но не уцели вратата.

В последната минута от редовното време Димо Кръстев стреля от границата на наказателното поле, но Миятович отново спаси. В четвъртата минута от добавеното време Спас Делев центрира за Преслав Боруков, който с глава свали за Ивайло Чочев, а той стреля от воле с левия крак, но не уцели вратата на замръзналия на място Милан Миятович.

В шестата минута от добавеното време на срещата Стван Йоветич се превърна в герой за Черна гора, след като засече с глава центриране на Дритон Камай и с помощта на рикошет и удар в левия страничен стълб матира Иван Дюлгеров за крайното 2:1.

ОТЗИВИ:

Гонзо: Смятам, че сме на прав път, остана да изградим отбор за Лигата на нациите (ВИДЕО)

Кръстаич: Не мога да кажа, че повтаряме грешките си, заслужавахме победата

Краев: Наистина нямам отговор защо не спечелихме

Спас Делев: Искахме да играем футбол, но теренът не ни го позволяваше (ВИДЕО)

Боруков: Липса на късмет и малшанс

Илия Груев за Кръстаич: Имам му голямо доверие

ЧЕРНА ГОРА - БЪЛГАРИЯ 2:1
1:0 Стефан Савич 45+1', 1:1 Преслав Боруков 79', 2:1 Стеван Йоветич 90+6'

Състави:

Черна гора: 1. Милан Миятович – 5. Игор Вуячич, 15. Стефан Савич (К), 22. Никола Шипчич (26' - 6. Жарко Томашевич) – 23. Адам Марушич, 8. Марко Янкович, 20. Стефан Лончар, 19. Марко Бакич, 2. Андрия Вукчевич – 11. Никола Кръстович (76' - 7. Дритон Камай), 21. Урош Джурджевич (46' - 10. Стеван Йоветич)

Резерви: 12. Даниел Петкович, 13. Милош Драгойевич – 3. Ристо Радунович, 4. Марко Вукчевич, 6. Жарко Томашевич, 7. Дритон Камай, 9. Стефан Мугоша, 10. Стеван Йоветич, 14. Милош Раичкович, 16. Владимир Йовович, 17. Виктор Джуканович, 18. Небойча Косович

Селекционер: Миодраг Радулович

България: 23. Иван Дюлгеров – 3. Димо Кръстев, 6. Валентин Антов, 5. Кристиан Димитров (74' - 16. Преслав Боруков) – 14. Патрик-Габриел Галчев(63' - 13. Йоан Стоянов), 4. Илия Груев, 8. Андриан Краев (63' - 7. Доминик Янков), 20. Виктор Попов– 19. Лукас Петков (83' - 18. Ивайло Чочев), 11. Кирил Десподов (К), 10. Георги Русев (46' - 9. Спас Делев)

Резерви: 1. Даниел Наумов, 12. Димитър Митов – 2. Иван Турицов, 7. Доминик Янков, 9. Спас Делев, 13. Йоан Стоянов, 15. Симеон Петров, 16. Преслав Боруков, 17. Иван Йорданов, 18. Ивайло Чочев, 21. Алекс Петков, 22. Илиан Илиев

Селекционер: Младен Кръстаич

Съдия: Ханс Осмерс (Германия)

Червени картони: Игор Вуячич (Черна гора)

Жълти картони: Игор Вуячич, Урош Джурджевич, Никола Кръстович, Марко Бакич (Черна гора), Виктор Попов (България)

ВАР: Кристиан Дингерт (Германия)

ПРЕДИ МАЧА:

Разходка из Подгорица преди Черна гора - България (ВИДЕО)

Гонзо обяви, че халф от Бундеслигата става национал и заяви: При две победи се връщаме в играта

България направи официална тренировка в Подгорица (СНИМКИ)

Вили Вуцов за националите: Този смени 60 човека, Пешо, Гошо, Иван, Драган, откъде ли не ги взе (ВИДЕО)

Илия Груев: Убеден съм, че ще покажем друго лице (ВИДЕО)

Кръстаич: На Балканите се гледат резултатите, а не играта (ВИДЕО)