Испания отново се класира за финала в Лигата на нациите, след като отново победи Италия с 2:1 във втория полуфинал в третото издание на турнира. По този начин испанците ще имат шанс за поправителен, след като през 2021 г. загубиха спора за трофея от Франция. Сега съперник на „Ла Фурия Роха“ на финала в неделя ще бъде Хърватия, който победи домакина на финалната четворка Нидерландия след продължения.

"Ла Фурия Роха" поведе в резултата още в 3-ата минута, когато Йереми Пино отне топката от краката на Леонардо Бонучи и я прати в долния десен ъгъл на Джанулиджи Донарума. В 11-ата минута обаче, Италия изравни благодарение на точно изпълнена дузпа от Чиро Имобиле, отсъдена за игра с ръка на Робин Льо Норман. Гол на Италия, дело на Давиде Фратези в 21-ата минута, бе отменен от ВАР. Две минути преди края на редовното време на мача след удар на Родри от границата на наказателното поле, като след двоен рикошет топката стигна до Хоселу и той отблизо я вкара в италианската врата и така донесе победата на своя тим.

Мачът започна с по едно положение пред двете врати, но нито Унай Симон, нито Джанлуиджи Донарума трябваше да се намесват.

В 3-ата минута обаче високата пресата на испанците даде резултат, като Леонардо Бонучи се засуети и позволи на Йерими Пино да му отнеме топката. Младият нападател на Виляреал нахлу в наказателното поле и с добре насочен удар прати топката в долния десен ъгъл на вратата на "Скуадра Адзура" - 1:0 за Испания.

След това попадение, европейският шампион се хвърли в атака и защитата на Испания се пропука.

Това се случи в 10-ата минута, когато Николо Дзаниоло бе намерен с подаване от дълбочина на лявото крило. Той веднага опита да центрира, но топката срещна широко разперената ръка на Робин Льо Норман и съдията Славко Винчич отсъди дузпа. Зад топката застана Чиро Имобиле, който с безкомпромисен удар в лявата част на вратата остави безпомощен Унай Симон - 1:1.

В 21-ата минута Жоржиньо направи страхтно извеждащо подаване към Давиде Фратези, който се оказа сам срещу вратаря и прати топката в мрежата, но попадението бе отменено от ВАР.

Шест минути по-късно при една контраатака, топката стигна до Алваро Мората, който стреля извън наказателното поле, но Донарума се разтегна максимално и спаси.

В следващите минути атаките към двете врати следваха една след друга, като защитниците и на двата отбора трябваше да са много концентрирани.

Две минути преди края на редовното време удар на Мората бе уловен от Донарума, а в ответната атака Рафаел Толой стреля зловещо от дистанция, но топката профуча над испанската врата.

Така двата отбора се оттеглиха на полувреме при равен резултат.

Втората част започна с прекрасно положение за хората на Луис де ла Фуенте. В 48-ата минута Марко Асенсио центрира меко в наказателното поле, където Микел Мерино стреля, но Донарума направи невероятно спасяване. Топката попадна у Мората, който бе с гръб към вратата, завъртя се и стреля, но прати топката покрай левия страничен стълб.

Последваха по-спокойни минути, в които напрежението в и около двете наказателни полета понамаля.

Испания можеше да поведе отново в 80-ата минута, когато Фабиан Руис изведе Жорди Алба на лявото крило. Ветеранът центрира по земя към вратарското поле, където Мората стреля, но Донарума спаси топката, летяща към близкия му ъгъл.

Натискът на Испания даде резултат в 88-ата минута. Тогава след центриране отляво в наказателното поле на Италия, топката бе изчистена извън него, но стигна до Родри. Той не се поколеба и стреля мощно. Топката рикошира в двама от бранителите на Италия и стигна до появилия се 4 минути по-рано Хоселу. Острието на Еспаньол не се поколеба и от близка дистанция вдясно от вратата на Донарума преодоля вратаря на ПСЖ.

До края на срещата "адзурите" опитаха финален щурм по посока вратата на Унай Симон, но умората и напрежението си казаха думата и Испания удържа аванса си, за да се класира за финала в Лигата на нациите, който ще противопостави хората на Луис де ла Фуенте срещу Хърватия.

Испания – Италия 2:1

1:0 Йереми Пино (3'), 1:1 Чиро Имобиле (11'), 2:1 Хоселу (88')

Стартови състави:

Испания: 23. Унай Симон – 22. Хесус Навас, 3. Робин Льо Норман, 14. Аймерик Лапорт, 18. Жорди Алба (К) – 16. Родри, 6. Микел Мерино – 19. Родриго, 9. Гави, 15. Йереми Пино – 9. Алваро Мората

Резерви: 1. Кепа Арисабалага, 13. Давид Рая, 2. Дани Карвахал, 4. Начо Фернандес, 5. Мартин Субименди, 8. Фабиан Руис, 10. Марко Асенсио, 11. Серхио Каналес, 12. Ансу Фати, 17. Фран Гарсия, 20. Хоселу, 21. Дани Олмо

Треньор: Луис де ла Фуенте

Италия: 1. Джанлуиджи Донарума – 2. Джовани Ди Лоренцо, 13. Рафаел Толой, 19. Леонардо Бонучи, 15. Франческо Ачерби – 7. Давиде Фратези, 8. Жоржиньо, 18. Николо Барела – 11. Николо Дзаниоло, 17. Чиро Имобиле, 4. Леонардо Спинацола

Резерви: 12. Алекс Мерет, 21. Гийермо Викарио, 3. Федерико Димарко, 5. Матео Дармиан, 6. Марко Верати, 9. Матео Ретеги, 10. Лоренцо Пелегрини, 14. Федерико Киеза, 16. Браян Кристанте, 20. Вилфред Ньонто, 22. Джакомо Распадори, 23. Алесандро Бонджорно

Треньор: Роберто Манчини

Съдия: Славко Винчич (Словения)

Жълти картони: Жорди Алба, Гави, Алваро Мората (Исп); Чиро Имобиле, Николо Дзаниоло (Ит)