Левски спечели трудно домакинството си на Ботев Враца от 5-ия кръг на efbet Лига. "Сините" победиха с минималното 1:0 с попадението на неочакван голмайстор.

В герой за столичани се превърна 17-годишният Преслав Бачев от дубъла на Левски. Той се появи в игра през второто полувреме и донесе трите точки за своя тим.

Футболистите на Николай Костов изиграха слаб мач, като явно бяха изтощени след тежкото гостуване на Апоел Беер Шева в Израел преди три дни. В четвъртък „сините“ посрещат израелския вицешампион в реванша от третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите.

Ботев Враца определено може да съжалява, че не успя да вземе поне точка от „Герена“, при положение че съперникът духом не беше съвсем в мача. Гостите имаха множество стопроцентови голови положения и можеха да реализират доста преди попадението на Бачев.

След успеха Левски е с актив от 9 точки на третата позиция, докато Ботев Враца е 13-и с 3.

Във 2-рата минута на срещата „сините“ създадоха първата голова опасност. Тя дойде след изпълнение на ъглов удар. Андриан Краев засече с глава, но покрай левия страничен стълб.

В 6-ата минута Луиз Фелипе не действа максимално концентрирано в собственото си наказателно поле и почти подари топката на Рикардиньо. Бразилецът обаче не успя да овладее и да нанесе удар от чиста позиция.

Малко след това нова неточност в защитата на врачани изправи косите на Даниел Моралес. Едуардо Кунде върна нескопосано топката към Федерико Бариос. Тя мина покрай вратаря и се насочи към мрежата. Стражът обаче успя да я догони и запази вратата си.

В средата на първото полувреме Джавад Ел Джемили си освободи пространство за изстрел около дъгата на наказателното поле. Испанецът завъртя топката с левия крак, но покрай вратата на Ботев Враца.

Половин час след началото Ботев Враца можеше да излезе напред в резултата. Браян Переа комбинира с Даниел Генов. Чавдар Ивайлов беше намерен около дъгата, откъдето стреля, но встрани от целта.

Три минути по-късно дойде най-чистата ситуация от началото на мача и тя беше на сметката на гостите. Переа беше изведен в наказателното поле. Той се озова срещу Пламен Андреев. Вместо да завърши сам, комбинира с Красимир Тодоров, чийто удар беше избит в ъглов удар. „Сините“ определено оцеляха в тази ситуация.

В 44-ата минута Цунами центрира отляво. Ел Джемили отклони леко с петичка, но без проблеми за Бариос.

Минута по-късно Рикардиньо беше намерен в наказателното поле. Нападателят овладя на гърди, успя да се обърне фронтално срещу вратата, но прати топката в аут.

За началото на второто полувреме старши треньорът на Левски Николай Костов направи три смени наведнъж. В игра се появиха Илиян Стефанов, Уелтон и Асен Чандъров, а напуснаха Патрик-Габриел Галчев, Ивелин Попов и Рикардиньо. Така домакините заиграха ултраофанзивно с десен бек Роналдо.

В 56-ата минута Левски беше на сантиметри от гола. Цунами се размина с топката при центриране от ъглов удар. Крайният бранител беше на границата на вратарското поле и трудно щеше да пропусне.

Десет минути по-късно Уелтон овладя в наказателното поле и стреля от малък ъгъл. Бариос не беше затруднен. Последва изключително опасна контраатака на врачани. Красимир Тодоров изведе Даниел Генов очи в очи с Пламен Андреев. Неговият удар по диагонала излезе в аут.

Левски отговори с опасен удар на Илиян Стефанов от границата на наказателното поле. Топката профуча покрай гредата.

В 73-тата минута Ботев Враца получи пряк свободен удар в близост до ъгъла на наказателното поле. Чавдар Ивайлов опита прострелно центриране. Всички се разминаха с топката и тя излезе в аут.

Секунди по-късно Уелтон падна в наказателното поле след съприкосновение със защитник. Футболистът на Ботев Враца игра с топката и правилно Станимир Тренчев не отсъди дузпа.

В ответната атака Мажуга се откъсна зад защитата на „сините“ и се озова сам срещу Андреев. Младият вратар на домакините успя да спаси.

Десетина минути преди изтичането на редовното време Левски направи невероятен пропуск. Уелтон отне топката в собствената си половина и стигна на спринт до наказателното поле. Бразилецът пусна към Илиян Стефанов. Той беше навлязъл на скорост, но от чиста позиция стреля над напречната греда.

В 83-тата минута столичани излязоха напред в резултата с гол на родения през 2006 година Преслав Бачев. Хосе Кордоба отне топката на левия фланг, направи двойно подаване с Уелтон, след което стреля. Ударът му беше блокиран, но топката попадна в Преслав Бачев. Талантът от академията на Левски разстреля от упор Бариос за 1:0.

Дълбоко в добавеното време двата отбора имаха по един голям шанс за гол. Първо, Ботев Враца можеше да изравни. След поредица от грешки на Хосе Кордоба и Кристиан Димитров, Мартин Смоленски стреля от въздуха – право в ръцете на Андреев.

В ответната атака Уелтон проби отляво. Топката стигна до Асен Чандъров, чийто мощен шут премина над вратата.

Секунди по-късно прозвуча и последният съдийски сигнал на Станимир Тренчев.

17-годишният герой на Левски: Най-доброто нещо, което се е случвало в живота ми

Костов: Липсваше свежест и нямахме заряд (ВИДЕО)

Моралес: Имахме повече шансове от Левски (ВИДЕО)

Левски - Ботев Вр 1:0

Преслав Бачев 83'

Левски: 1. Пламен Андреев, 6. Цунами, 7. Роналдо (Кристиан Димитров 87'), 8. Андриан Краев, 9. Рикардиньо (Илиян Стефанов 46'), 10. Ивелин Попов (Асен Чандъров 46'), 11. Джавад Ел Джемили, 22. Патрик-Габриел Галчев (Уелтон 46'), 27. Асен Митков, 33. Хосе Кордоба, 97. Асими Фадига (Преслав Бачев 56')

Резерви: 13. Николай Михайлов , 14. Илиян Стефанов, 16. Преслав Бачев, 17. Уелтон, 20. Асен Чандъров, 21. Кристиян Йовов, 50. Кристиан Димитров

Треньор: Николай Костов

Ботев Враца: 34. Федерико Бариос, 3. Мартин Кавдански, 4. Луиз Соарес, 7. Момчил Цветанов, 9. Даниел Генов (Петър Кепов 90'+1'), 16. Красимир Тодоров (Марко Мажуга 71'), 17. Чавдар Ивайлов (Иван Нешков 90'+1'), 19. Браян Переа (Мартин Смоленски 80'), 23. Браян Мендоса (Жан Пиер Да Силва), 28. Едуардо Кунде, 77. Стефан Велев

Резерви: 76. Красимир Костов, 8. Митко Панов, 11. Жан Пиер Да Силва, 14. Марко Мажуга, 20. Мартин Христов, 22. Петър Кепов, 24. Мартин Смоленски, 88. Иван Нешков