Ливърпул победи Аякс с 2:1 на „Анфийлд“ в интригуващ мач от втория кръг на груповата фаза на Шампионска лига. В 17-ата минута Мохамед Салах се възползва от хубав пас на Диого Жота и даде аванс на мърсисайдци. Мохамед Кудус изравни десет минути по-късно с превъзхдно изпълнение и помощ от напречната греда. В 89-ата минута Жоел Матип се разписа с глава от корнер и донесе успеха на домакините.

С победата Ливърпул взе първи три точки в групите и заема третата позиция. Аякс е лидер със същия актив. В следващия кръг мърсисайдци посрещат Рейнджърс, докато Аякс приема Наполи.

В началния четвърт час Ливърпул закономерно бе по-активният тим, но мърсисайдци само създадоха няколко разбърквания пред вратата на гостите от Амстердам, но без чисти голови положения.

В 17-ата минута Мохамед Салах бе чудесно изведен сам срещу вратаря от Диого Жота и без да се колебае египтянинът прати топката в мрежата за 1:0.

Аякс опита да отвърне две минути по-късно с опасен удар на Стивън Бергхаус, който уцели напречната греда. Оказа се, че крилото на нидерландския тим е в засада и дори да бе отбелязал, попаднеието нямаше да бъде зачетено.

В 22-ата минута се стигна до разбъркване в наказателното поле на Аякс след свободен удар, Едсон Алварес изчисти неубедително в краката на Луис Диас, който бе оставен сам на точката за дузпата и стреля от възхуда, но в аут.

Секунди по-късно Тиаго проби опасно през центъра, пусна към Жота, който шутира от границата на наказателното поле, но и той не бе точен.

Ливърпул продължи да натиска и в 24-ата минута Жота проби опасно отляво и намери Салах в малкото наказателно поле, египтянинът отигра с едно докосване и не уцели вратата.

В 27-ата минута Аякс шокира Ливърпул и изравни чрез Мохамед Кудус, който получи подаване от Бергхаус в наказателното поле и с мощен удар, който се отби в напречната греда не остави шансове на Алисон.

Четири минути по-късно Трент Александър-Арнолд бе сам и стреля от воле от над 30 метра, като топката премина на сантиметри над вратата.

В 35-ата минута Александър-Арнолд центрира прецизно от ъглов удар, Ван Дайк се освободи от Алварес и нанесе опасен удар с глава, но Песвеер се справи.

Трент продължи да е сред най-активните на терена и в 42-ата минута бе изведен на добра позиция от Луис Диас и стреля със слабия си ляв крак доста силно, но право в обсега на вратаря.

В 54-ата минута Салах пусна към Харви Елиът, който стреля от около 20 метра, но право в ръцете на Песвеер.

В следващия четвърт час играта на Ливърпул не вървеше толкова добре, което принуди Юрген Клоп да направи двойна смяна, вкарвайки в игра Роберто Фирмино и Дарвин Нуньес.

В 74-ата минута Жоел Матип стреля опасно с глава от корнер, но топката излезе в аут.

Минута по-късно Дейли Блинд пропусна да даде аванс на гостите от най-доброто им положение след прецизно центриране на Душан Тадич, но бившият защитник на Манчестър Юнайтед бе неточен с глава.

Ливърпул отговори с удар от дистанция на Тиаго Алкантара, който бе право в обсега на вратаря.

В 83-ата минута пред Дарвин Нуньес се откри страхотен шанс след пас на Мохамед Салах в наказателното поле, но от отлична позиция уругваецът стреля в аут.

В 89-ата минута Мохамед Салах стреля опасно в далечни ъгъл, като след рикошет топката срещна гредата и излезе в ъглов удар, от който Жоел Матип се възползва и изведе Ливърпул напред в резултата.

Ливърпул – Аякс 2:1

1:0 Мохамед Салах 17', 1:1 Мохамед Кудус 27', 2:1 Жоел Матип 89'

Ливърпул: 1. Алисон – 66. Трент Александър-Арнолд, 32. Жоел Матип, 4. Виржил ван Дайк (К), 21. Костантинос Цимикас – 3. Фабиньо, 6. Тиаго (90'+4 43. Стефан Байчетич), 19. Харви Елиът (66' 9. Роберто Фирмино) – 11. Мохамед Салах, 20. Диого Жота (66' 27. Дарвин Нуньес), 23. Луис Диас (90'+1 7. Джеймс Милнър)

Резерви: 13. Адриан, 95. Харви Дейвис, 2. Джо Гомес, 7. Джеймс Милнър, 9. Роберто Фирмино, 27. Дарвин Нуньес, 28. Фабио Карвальо, 29. Артур, 43. Стефан Байчетич, 47. Натаниел Филипс

Треньор: Юрген Клоп

Аякс: 22. Ремко Пасвеер – 15. Девин Ренш (68' 19. Хорхе Санчес). 2. Юриен Тимбер, 3. Калвин Баси, 17. Дейли Блинд – 4. Едсон Алварес, 20. Мохамед Кудус (86' 9. Браян Броби), 8. Кенет Тейлър (80. 21. Флориан Грилич) – 23. Стивън Бергхаус, 10. Душан Тадич (К), 7. Стивън Бергвайн

Резерви: 1. Маартен Стекеленбург, 16. Джей Гортер, 6. Дейви Клаасен, 9. Брайън Броби, 11. Лукас Окампос, 13. Ахметкан Каплан, 18. Лоренцо Лука, 19. Хорхе Санчес, 21. Флориан Грилич, 25. Юри Баас, 26. Юри Реегер, 29. Лисандро Магаян

Треньор: Алфред Шрьодер