Ливърпул пропусна да размаже Виляреал, побеждавайки го само с 2:0 в първи полуфинален сблъсък между двата отбора в Шампионска лига. На „Анфийлд“ домакините бяха абсолютни господари на терена и не позволиха на испанския тим да стигне дори до едно чисто голово положение, като на свой ред успяха два пъти да пробият защитата на „жълтата подводница“ и така взеха комфортен аванс преди реванша на Иберийския полуостров.

Натискът на домакините даде резултат чак в 53-ата минута, когато след центриране на Джордан Хендерсън, топката рикошира в Первис Еступинян и влезе в мрежата. Три минути по-късно Мохамед Салах изведе Садио Мане сам срещу вратаря и сенегалецът удвои.

Ливърпул - Виляреал 2:0

1:0 ПЕрвис Еступинян авт. (53'), 2:0 Садио Мане (56')

На „Анфийлд“ хората на Юрген Клоп упражниха домакински натиск, опитвайки да притиснат Виляреал до неговото наказателно поле. В 8-ата минута топката стигна до Садио Мане след центриране от ъглов удар, но нападателят на Ливърпул не я очакваше и не отправи добър удар.

Мане имаше нов страхотен шанс в 12-ата минута, когато получи центриране на границата на вратарското поле от Мохамед Салах, но топката дойде назад за десетката на домакините и той прати топката покрай вратата. Малко по-късно Луис Диас стреля от границата на наказателното поле, като топката рикошира коварно в крака на защитник в жълто, но Херонимо Рули внимаваше и я улови.

В средата на първата част Салах опита технично да прати топката в горния десен ъгъл на Виляреал от 10-12 метра, но фалцовият му удар мина над вратата. Натискът на мърсисайдци обаче продължаваше, докато "жълтата подводница" разчиташе на контраатаки. След половин час игра Рули парира нов силен шут на Диас. В 33-ата минута Мане стреля от дъгана на наказателното поле, но след рикошет в крака на Раул Албиол, топката мина покрая десния страничен стълб.

В 42-ата минута Тиаго нанесе страховит удар от над 20 метра, но топката срещна десния страничен стълб на Рули и за негов късмет не влезе в мрежата. Пълното превъзходство на английския тим продължи до края на полувремето, но Виляреал удържа нулевото равенство до почивката.

Пет минути след началото на второто полувреме Ван Дайк свали с глава топката за Фабиньо на границата на вратарското поле и бразилецът прати кълбото в мрежата на гостите, но бе отсъдена засада на Ван Дайк.

Три минути по-късно Луис Диас стреля с глава, но прекалено слабо, за да затрудни Рули. При следващата атака обаче топката бе в мрежата на гостуващия отбор. След бързо изнасяне на топката по дясното крило, кълбото мина през центъра и стигна до Садио Мане в центъра. Той изведе Джордън Хендерсън на дясното крило. Капитанът на мърсисайдци центрира, но топката се удари в крака на Первис Еступинян и влетя в мрежата на Виляреал.

Този гол разконцентрира Виляреал и в 56-ата минута се стигна до втори гол за Ливърпул. Ван Дайк подаде през центъра към Салах, който нахлу в наказателното поле и издебна момента, за да подаде към Мане. Сенегалецът се измъкна сам срещу Херонимо Рули и безпроблемно прати топката в мрежата - 2:0 за Ливърпул.

В 64-ата минута Трент Александър-Арнолд с ювелирно центриране отдясно намери Анди Робъртсън в наказателното поле и левият бек на домакините прати топката в мрежата, но попадението правилно не бе зачетено заради засада.

Четири минути по-късно Рули със сетни сили отрази удар от далеч на Върджил ван Дайк.

В следващите минути Ливърпул продължи да владее повече топката, но така и не тръгна по-рисковано в атака в търсене на нов гол. В същото време, хората на Унай Емери опитаха някои атаки, но те не се развиха добре и съответно не създадоха опасности пред вратата на Алисон.

Реваншът на „Естадио де Ла Серамика“ ще бъде във вторник (3 май).

Стартови състави:

Ливърпул: 1. Алисон – 66. Трент Александър-Арнолд (80' - 12. Джо Гомес), 5. Ибрахима Конате, 4. Върджил ван Дайк, 26. Анди Робъртсън -  14. Джордан Хендерсън (к) (72' - 8. Наби Кейта), 3. Фабиньо, 6. Тиаго – 11. Мохамед Салах, 10. Садио Мане (73' - 20. Диого Жота), 23. Луис Диас (81' - 27. Дивок Ориги)

Резерви: 13. Адриан, 62. Каомин Кехелер, 7. Джеймс Милнър, 8. Наби Кейта, 12. Джо Гомес, 15. Алекс-Окслейд Чембърлейн, 18. Такуми Минамино, 20. Диого Жота, 27. Дивок Ориги, 32. Жоел Матип, 46. Рийс Уилямс, 67. Харви Елиът

Треньор: Юрген Клоп

Виляреал: 13. Херонимо Рули – 8. Хуан Фойт, 3. Раул Албиол, 4. Пау Торес, 12. Первис Еступинян (72' - 14. Ману Тригерос) – 11. Саму Чуквуезе (72' - 16. Булайе Диа), 5. Дани Парехо (72' - 25. Серж Орие), 6. Етиен Капу, 19. Франсис Коклен (57' - 24. Алфонсо Педраса) – 17. Джовани Ло Селсо, 15. Арнаут Данжума (86' - 9. Пако Алкасер)

Резерви: 1. Серхио Асенхо, 35. Филип Йоргенсен, 2. Марио Гаспар, 9. Пако Алкасер, 10. Висенте Ибора, 14. Ману Тригерос, 16. Булайе Диа, 20. Рубен Пеня, 22. Айса Манди, 23. Мой Гомес, 24. Алфонсо Педраса, 25. Серж Орие

Треньор: Унай Емери

Съдия: Симон Марчиняк (Полша)

Жълти картони: Върджил ван Дайк (Л); Первис Еступинян, Джовани Ло Селсо (В)