Рома победи Байер Леверкузен с 1:0 в първи полуфинален мач между двата отбора в Лига Европа. "Вълците" спечелиха благодарение на гол в 63-ата минута, когато юношата на тима Едоардо Бове направи успешна добавка след удар на Тами Ейбрахам. По този начин тимът на Жозе Моуриньо взе крехък аванс преди реванша на „БайАрена“, който е насрочен за четвъртък (18 май), от 22:00 часа.

Първото добро положение на "Олимпико" бе за гостите от Леверкузен, като в 6-ата минута Адам Хложек комбинира с Флориан Вирц. Младият германец не се замисли и стреля от границата на наказателното поле, но топката профуча покрай левия страничен стълб.

Постепенно домакините взеха инициативата в срещата, а в 19-ата минута Лукаш Храдецки се наложи да се намесва решително. При едно центриране от пряк свободен удар, Рожер Ибаньес бе изпуснат в наказателното поле и стреля с глава от упор, но финланският страж спаси.

В следващите минути чисти голови положения пред двете врати липсваха, като това се дължеше на внимателната работа в защита и от Рома, и от Байер.

В началото на второто полувреме тимът на Жозе Моуриньо вдигна оборотите, но защитата на "аспирините" се справяше добре.

В 57-ата минута се стигна до спречкване между Йонатан Таа и Джанлука Манчини, като съдията Майкъл Оливър бързо успокои страстите с два жълти картона.

Шест минути по-късно Едоардо Бове проби през центъра. Последва пас в наказателното поле към Тами Ейбрахам. Англичанинът стреля, а Храдецки спаси. Топката обаче стигна до Бове, който с удар от 12-13 метра порази мрежата на Байер и хвърли в екстаз тифозите на Рома - 1:0.

Десет минути преди края на редовното време Жереми Фримпонг нахлу в наказателното поле след пробив отдясно и пусна пас по земя. Ударът на Амин Адли обаче бе блокиран от играч на Рома, а след ъгловия удар не се стигна до ситуация пред Патрисио.

В 87-ата минута Патрисио излезе неразчетено и не успя да улови топката. Тя стигна до Фримпонг, който стреля с левия крак, но Браян Кристанте застана на пътя на топката и предотврати изравнително попадение.

В края на срещата темпото на игра спадна, като и двата отбора бяха примирени с този резултат. Така до края повече попадения не паднаха и "вълците" взеха леко предимство преди реванша в Леверкузен.

Рома - Байер 1:0

1:0 Едоардо Бове (63')

Стартови състави:

Рома: 1. Руи Патрисио – 23. Джанлука Манчини, 4. Браян Кристанте, 3. Рожер Ибаньес – 19. Зеки Челик, 52. Едоардо Бове, 8. Неманя Матич, 37. Леонардо Спинацола – 7. Лоренцо Пелегрини – 11. Андреа Белоти, 9. Тами Ейбрахам

Резерви: 63. Пиетро Боер, 99. Миле Свилар, 2. Рик Карсдорп, 6. Крис Смолинг, 20. Мохамед Камара, 21. Пауло Дибала, 25. Жоржиньо Вайналдум, 58. Филипо Мисори, 59. Никола Залевски, 68. Бенямин Тахирович, 73. Джакомо Фатиканти, 92. Стефан Ел Шаарауи

Треньор: Жозе Моуриньо

Байер: 1. Лукаш Храдецки – 6. Одилон Косуну (36' - 5. Мичел Бакер), 12. Едмон Тапсоба, 4. Йонатан Таа – 30. Жереми Фримпонг, 25. Езекиел Паласиос, 8. Роберт Андрих, 3. Пиеро Инкапие – 19. Муса Диаби, 23. Адам Хложек, 27. Флориан Вирц

Резерви: 36. Никлас Ломб, 41. Максимилиан Нотгенс, 5. Мичел Бакер, 9. Сардар Азун, 10. Керем Демирбай, 11. Надим Амири, 17. Калъм Хъдсън-Одой, 21. Амин Адли, 24. Тимъти Фосу-Менса, 32. Айман Азхил

Треньор: Чаби Алонсо

Съдия: Майкъл Оливър (Англия)

Жълти картони: Джанлука Манчини, Рожер Ибаньес, Леонадро Спинацола (Р); Роберт Андрих, Муса Диаби, Йонатан Таа (Б)