Левски спечели с 2:0 гостуването си в Скопие на македонския Шкупи. Двата отбора се изправиха един срещу друг в първия мач от втория квалификационен кръг на Лигата на конференциите. Реваншът е следващата седмица на стадион „Георги Аспарухов“.

Уелтон изведе българския тим напред в резултата половин час след първия съдийски сигнал, а в добавеното време Роналдо вкара втория гол след корнер. Софиянци заслужено стигнаха до успеха и се устремиха към третия кръг на ЛК, където евентуално ще се изправят срещу победителя в двойката Апоел Беер Шева и Паневежис.

Левски успя да отговори на всички предизвикателства, които домакините отправиха, включително на тежкия терен и на провокациите както от трибуните, така и от съперниковите футболисти.

Изключителен мач за "сините" изигра Кристиан Димитров. Централният бранител имаше основна заслуга за попадението на Уелтон в 30-ата минута, в добавеното време на първата част спаси сигурен гол, а през останалото време беше безгрешен.

Андриан Краев: Срамно и несериозно е да се играе Лига на конференциите на такъв терен

Костов: Имах чувството, че сме непобедими

Левски започна добре мача и в 5-ата минута създаде първата опасност за една от двете врати. Жереми Петрис получи на десния фланг и центрира в наказателното поле. Рикардиньо отклони с глава към Джавад ел Джемили. Той стреля от малък ъгъл, но неточно.

Секунди по-късно Пламен Андреев за малко да подари гол на домакините. Кристиан Димитров върна топката към него. Младият страж опита много рисковано да финтира Уалид Хамиди. Алжирецът открадна топката и опита да вкара на празна врата. За късмет на „сините“ той се подхлъзна и прати топката над напречната греда.

В 17-ата минута Левски отправи първия точен удар в мача. Софиянци получиха правото да изпълняват пряк свободен удар. Асен Митков центрира меко на далечната греда. Там Кристиан Димитров се извиси над всички и стреля с глава, но право в ръцете на вратаря Артан Илязи.

В 28-ата минута Андреев направи фантастично спасяване, с което запази резултата непроменен. При центриране от корнер Михал Пинтер беше изпуснат от защитата на Левски. Бранителят стреля от упор. Стражът показа страхотен рефлекс и успя да избие встрани. Последва ново центриране, което Андреев улови безпроблемно.

Играта беше подновена със съдийска топка, тъй като Петрис пострада при единоборство с противник. Андреев пусна към Кристиан Димитров, който я изрита в предни позиции. Рикардиньо се измъкна от защитниците на Шкупи и нахлу в наказателното поле. Той сякаш опита завършващ удар, но по неволя достави топката на крака на Уелтон. От чиста позиция бразилецът преодоля Илязи и Левски поведе с 1:0.

В 35-ата минута „сините“ организираха светкавична контраатака. Жереми Петрис пробяга почти целия терен. Вместо да пробва комбинация, реши да завършва сам и стреля от дъгата на наказателното поле. Топката обаче премина покрай левия страничен стълб. Опитът за изстреля в тази ситуация определено си струваше.

В добавеното време на първата част само геройската намеса на Кристиан Димитров спаси Левски. Реналдо Сифъс беше изведен зад защитата на Левски. Той се озова очи в очи с Пламен Андреев и успя елегантно да го прехвърли. Топката се беше насочила към мрежата, но Димитров я догони и от голлинията успя да я изчисти. Главният съдия Давид Фуксман беше категоричен, че няма гол. Повторенията доказаха правотата му.

В 52-рата минута Шкупи направи грешка при изнасянето на топката. Рикардиньо опита удар от средна дистанция – право в ръцете на Илязи.

Около час игра след началото двата отбора създадоха по една опасност за противниковата врата. Уелтон получи добър шанс в 59-ата минута. Бразилецът преодоля Кристиян Тошевски, но не и вратаря Илязи. Малко след това удар на Кевен от границата на наказателното поле беше отразен от Пламен Андреев.

В 74-тата минута Уелтон получи свободно пространство, от което се възползва. Той предпочете да стреля, Илязи обаче реагира добре и спаси. Няколко минути по-късно Асими Фадига се появи на мястото на Ел Джемили и направи официален дебют с екипа на Левски.

В заключителните минути от редовното време Шкупи успя да притисне Левски в собствената му половина, но не и да застраши сериозно вратата на Пламен Андреев.

Така се стигна до 4-тата минута от добавеното време, когато гостите стигнаха до втори гол. Попадението дойде след изпълнение на ъглов удар. Марин Петков центрира на близката греда. Там беше резервата Асен Чандъров, който отклони с глава към друга резерва – Роналдо. Той се беше позиционирал във вратарското поле и от непосредствена близост нямаше как да пропусне. Вратарят на Шкупи Илязи не сдържа нервите си и подгони Кристиан Димитров. До края имаше още провокации, но футболистите на Левски не се поддадоха и никой от тях не си заслужи излишен червен картон. Реваншът е следващият четвъртък от 20:00 часа на „Георги Аспарухов“.

Шкупи - Левски 0:2

0:1 Уелтон 30', 0:2 Роналдо 90'+4'

Шкупи: 1. Артан Илязи – К – 5. Кристиян Тошевски, 96. Дарко Илиески (Арбин Воша 82'), 42. Михал Пинтер – 32. Ангелче Тимовски (Хамза Рамани 55'), 88. Кевен (Али Адем 82'), 10. Дуду (Суад Сахити 66'), 37. Алберт Диене, 22. Марио Ричков – 29. Реналдо Сифъс, 20. Уалид Хамиди (Кристиян Трапановски 55')

Резерви: 92. Андрея Ефремов, 8. Али Адем, 99. Кристиян Ачковски, 7. Арбин Воша, 78. Алекс Златков, 2. Марио Младеновски, 44. Идриз Османович, 21. Хамза Рамани, 77. Суад Сахити, 11. Кристиян Трапановски, 3. Блертон Шейи

Треньор: Джихат Арслан

Левски: 1. Пламен Андреев – 50. Кристиан Димитров, 33. Хосе Кордоба, 5. Келиан Ван дер Каап - 2. Жереми Петрис, 8. Андриан Краев - К, 27. Асен Митков (Асен Чандъров 56'), 6. Цунами – 11. Джавад Ел Джемили (Асими Фадига 79'), 9. Рикардиньо (Роналдо 56'), 17. Уелтон (Марин Петков 78')

Резерви: 13. Николай Михайлов, 99. Иван Андонов, 7. Роналдо, 10. Ивелин Попов, 14. Илиян Стефанов, 16. Преслав Бачев, 20. Асен Чандъров, 21. Кристиян Йовов, 22. Патрик Габриел-Галчев, 88. Марин Петков, 97. Асими Фадига

Треньор: Николай Костов