Милан постигна първа победа в елиминационната фаза на Шампионската лига от 2013 г. насам, побеждавайки Тотнъм с 1:0 в първи двубой между двата отбора от 1/8-финалите на най-силния европейски клубен турнир.

В герой за „росонерите“ на „Сан Сиро“ се превърна Браим Диас, който вкара единственият гол в срещата, паднал в самото начало на мача, когато испанецът показа настоятелност и макар Фрейзър Форстър да спаси негов удар, той успя да вкара при добавката.

По този начин Милан стигна до толкова дълго чакания успех в турнира, който „росонерите“ са печелили 7 пъти. Последната победа на Милан в елиминациите на Шампионска лига дойде на 20 февруари 2013 г., когато отново на „Сан Сиро“ бе победен Барселона с 2:0. Реваншът на „Тотнъм Хотспър Стейдиъм“ в Лондон е в сряда, 8 март, от 22:00 часа.

Милан – Тотнъм 1:0

1:0 Браим Диас (7')

Мачът на "Сан Сиро" започна по-добре за домакините и тифозите бяха вдигнати на крака още в 7-ата минута. Тео Ернандес се пребори за топката на лявото крило и проби в наказателното поле. Капитанът на Милан опита шут от малък ъгъл, но Фрейзър Форстър отби удара. топката стигна до Браим Диас, който бе фронтално срещу вратата. Първият удар на испанеца бе отразен от стража на гостите, но при добавката Диас прати топката в мрежата - 1:0 за Милан.

Хората на Стефано Пиоли опитаха да продължат да натискат, но "шпорите" постепенно изравниха играта. В средата на първата част Тотнъм бе отборът, който владееше повече топката и търсеше по-отчетливо гола.

В 26-ата минута Емерсон Роял опита късмета си с шут от дистанция, но не изненада Чиприан Татарушану.

След половин час игра Хари Кейн трябваше да получава медицинска помощ след сблъсък с Тео Ернандес.

Капитанът на Милан бе изведен в наказателното поле от Сандро Тонали в 39-ата минута, но центрирането му бе избито от защитник на Тотнъм.

Точно преди изтичането на редовното време на първата част Тотнъм стигна до най-доброто си положение. Хюн-мин Сон бе изведен зад защитата, но Татарушану спаси удара му. Топката обаче стигна до Хари Кейн, чийто удар рикошира в напречната греда и вратарят на Милан улови топката. В ситуацията обаче бе отсъдена и засада.

Натискът на "шпорите" продължи, но Милан удържа аванса си до почивката.

В началото на втората част Милан опита да притисне своя съпреник в търсене на втори гол. Тотнъм постепенно взе инициативата в мача и опита да застраши вратата на домакините, като ситуациите за лондончани идваха най-вече от статични положения, докато Милан разчиташе на контраатаки.

Хората на Стефано Пиоли много добре притъпяваха темпото на игра, като така пречеха на тотнъм да упражни по-сериозен натиск към вратата на Татарушану.

В 78-ата минута "росонерите" имаха страхотен шанс, като след центриране на Рафаел Леао отляво, Оливие Жиру с глава подаде към Шарл Де Кетеларе, който също с глава прати топката встрани от левия страничен стълб.

Минута по-късно Малик Тиау се извиси в наказателното поле и засече с глава центриране от левия фланг, но топката профуча покрай десния страничен стълб.

Последваха по-спокойни минути, в които Милан владееше инициативата, а хората на Антонио Конте сякаш се бяха примирили, че ще си тръгнат с гол пасив преди реванша в Лондон.

До края на двубоя не се стигна до повече опасности пред някоя от двете врати и след последния съдийски сигнал тифозите на "сан Сиро" ликуваха, след като видяха победа на любимците си в Шампионска лига за пръв път от 10 години.

Стартови състави:

Милан: 1. Чиприан Татарушану – 28. Малик Тиау, 20. Пиер Калулу, 24. Симон Кяер, 19. Тео Ернандес (К) – 56. Алексис Салемакерс (77' - 30. Жуниор Месиас), 33. Раде Крунич, 8. Сандро Тонали (86' - 32. Томазо Побега) – 10. Браим Диас (77' - 90. Шарл Де Кетеларе), 9. Оливие Жиру, 17. Рафаел Леао (91' - 12. Анте Ребич)

Резерви: 83. Антонио Миранте, 92. Лапо Нава, 2. Давиде Калабрия, 5. Фоде Бало-Туре, 12. Анте Ребич, 27. Дивок Ориги, 30. Жуниор Месиас, 32. Томазо Побега, 46. Матео Габиа, 90. Шарл Де Кетеларе

Треньор: Стефано Пиоли

Тотнъм: 20. Фрейзър Форстър – 12. Емерсон Роял, 17. Кристиан Ромеро, 15. Ерик Дайър, 34. Клеман Лангле (81' - 33. Бен Дейвис) – 4. Оливър Скип, 29. Пап Сар – 21. Деян Кулушевски (70' - 9. Ричарлисон), 14. Иван Першич, 7. Хюн-мин Сон (81' - 16. Арно Данжума) – 10. Хари Кейн (К)

Резерви: 40. Брандън Остин, 41. Алфи Уайтман, 6. Давинсон Санчес, 9. Ричарлисон, 16. Арно Данжума, 23. Педро Поро, 25. Джафет Танганга, 27. Лукас Моура, 33. Бен Дейвис, 45. Алфи Девин

Треньор: Антонио Конте

Съдия: Сандро Шерер (Швейцария)