В последния ден от трансферния прозорец почти винаги футболните клубове полудяват и започват да действат на много високи обороти, като понякога това, което правят, изглежда не просто нелогично, а дори откачено. Като ученик, който си пише домашното в междучасието преди часа, така и отборите в последните разрешени за трансфери часове се хвърлят с отворени обятия към пазара. В повечето пъти те търсят добра сделка в последния момент, която да вдигне класата на тима или поне да е изгодна от финансова гледна точка. Този номер се случва не само през лятото, но и през зимния прозорец, когато по принцип се не се правят толкова големи сделки.
През годините сме ставали свидетели на редица успешни трансфери в последните часове преди пазара да затвори. Ярки примери за това са сделките за Уейн Рууни и Луис Суарес в Ман Юнайтед и Ливърпул.
В същото време примерите за играчи, купени в последния възможен момент и провалили се в новия си клуб, също не са никак малко. По традиция Висшата лига е най-активното първенство в последните часове на 31 август и като цяло в Англия дават най-много пари за трансфери в последните години, което и е причината първенството с право да бъде смятано за най-силното на планетата. Някои от английските клубове обаче нямат никакъв късмет при покупките в последния момент и после съжаляват, че до последно са треперели за привличането на даден футболист, който после не е опрадавал очакванията. Ето и кои са десетте най-лоши сделки в т.нар. „Deadline Day“ във Висшата лига.
10. Ерик Джемба-Джемба, 2005 г., от Ман Юнайтед в Астън Вила, 1,5 млн. паунда
„Толкова е добре, че го кръстиха два пъти“ – това бе първоначалната оценка на феновете на Ман Юнайтед за национала на Камерун. Джемба-Джемба обаче беше толкова неуспешен в изявите си за „червените дяволи“, че завинаги ще бъде запомнен като един от най-лошите трансфери на Алекс Фъргюсън, като изигра едва 20 мача за година и половина в тима.
Това не попречи на Астън Вила да подпише с него през 2005 г. Дейвид О’Лиъри се надяваше, че камерунецът може да подобри представянето си под негово ръководство, но това не се случи. Джемба-Джемба се мъчеше да пробие в първия отбор и след само 11 мача за „виланите“ беше изпратен в Бърнли под наем преди договорът му да бъде прекратен през лятото на 2007 г.
9. Бени Макарти, 2010 г., от Блекбърн в Уест Хем, неуточнена сума
Маккарти вкара 52 гола в 140 мача за Блекбърн, като преди това бе на висота и в Порто в Шампионската лига. Затова в Уест Хем смятаха, че са ударили в десетката с привличането му през 2010 г.
„Чуковете“ обаче решиха да се разделят с южноафриканския нападател само 14 месеца след като го привлякоха в редиците си, като дори му платиха 1,5 милиона паунда, за да се съгласи да прекрати контракта си. Причината – многото контузии, които позволиха на Макарти да изиграе едва 13 мача за Уест Хем, в които той не успя да намери противниковата врата. Недоволният Макарти по-късно заяви, че Карън Брейди (вицепрезидент на отбора) е „дяволът с чифт гърди“, след като тя го нарече „голяма грешка с мазнини“ пред един от английските вестници.
8. Андре Сантош, 2011 г., от Фенербахче в Арсенал, 6,2 млн. паунда
Бразилия е доказан инкубатор на качествени крайни защитници, които освен в защита, са виртуози и в играта в нападение. Примерите са много: Кафу, Роберто Карлош, Дани Алвеш, Марсело, Майкон и много други. През 2011 г. Арсен Венгер се надяваше, че Андре Сантош нама да изневери на традициите на родината си и затова привлече левия бек от Фенербахче.
Нищо подобно. Сантош не показа нищо особено в 23-те си мача за „артилеристите“ за година и половина в клуба. Той ядоса феновете на Арсенал не само заради слабите си игри, но и заради опита си да си размени фланелката с бившия нападател на тима Робин ван Перси на полувремето на мач срещу Манчестър Юнайтед, в който бразилецът типично за себе си не игра нищо.
Арсенал реши да намали загубите от трансферната си грешка и изпрати Сантош под наем в бразилския Гремио, преди футболистът да подпише с Фламенго, след като договорът му с лондончани изтече.
7. Пол Кончески, 2010 г., от Фулъм в Ливърпул, 3 млн. паунда
Като цяло летният тарнсферен прозорец през 2010 г. беше ужасен за Рой Ходжсън и в крайна сметка му костваше поста на „Анфийлд“. Последната грешка на опитния англичанин бе привличането на левия бек на Фулъм Пол Кончески.
Вместо да изпрати кариерата си на следващото ниво, обаче, Кончески се провали. Той изигра само 18 мача за 4 месеца и бе изпратен под наем във втородивизонния Нотингам Форест след пристигането на Кени Далглиш. Сед това той никога повече да не игра за Ливърпул. Лестър го привлече за около 1,5 милиона паунда през лятото на 2011 г. и с „лисиците“ Кончески се завърна във Висшата лига.
6. Ксиско, 2007 г., от Ла Коруня в Нюкасъл, 5,7 млн. паунда
След като бе впечатлен от изпълненията на лявото крило в Ла Лига и на международната сцена с отбона на Испания до 21 години, Нюкасъл реши да доведе Ксиско във Висшата лига. В това време „сварките“ разполагаха с още шестима офанзивни футболисти, в това число Майкъл Оуен и Обафеми Мартинс.
В резултат на това Ксиско почти не игра през сезон 2008/2009 г. и след като Нюкасъл отпадна, той бе пратен под наем в Сантандер. След завръщането си на следващата година, испанецът отново не успя да се докаже и отново бе пратен под наем, този път в бившия му отбор Депортиво Ла Коруня. Договорът му с Нюкасъл в крайна сметка бе прекратен през януари 2013 г., след само 9 мача и 1 гол с черно-бялата фланелка.
5. Афонсо Алвеш, 2008 г., от Хееренвен в Мидълзбро, 10 млн. паунда
Тъй като Мидълзбро се бореше да не изпадне през сезон 2007/2008 г., клубът искаше да се застрахова за следващата кампания и взе нападателя Афонсо Алвеш, който по това време средно повече от гол на мач с екипа на Хееренвен в Нидерландия.
На хартия това изглеждаше много добър трансфер. На терена обаче той се превърна в кошмар. Алвеш се мъчеше да се адаптира към тежките условия на английския футбол. Той отбеляза само 4 попаднения в 31 мача през следващия сезон и не успя да спаси „Боро“ от изпадането.
Мидълзбро реши да намали загубите си и през септември 2009 г. го изпрати в катарския Ал-Сад. Алвеш остана в Персийския залив до пенсионирането си през 2013 г.
4. Радамел Фалкао, 2014 г., от Монако в Ман Юнайтед, 6 млн. паунда
Феновете на Манчестър Юнайтед бяха много развълнувани, след като Луис ван Гаал успя да добави Радамел Фалкао към атаката на тима, в която вече бяха Робин ван Перси, Ангел Ди Мария и Уейн Рууни. След като беше толкова ефективен в Порто и Атлетико Мадрид и се възстанови от тежка контузия на коляното, се очакваше колумбиецът да процъфтява при „червените дяволи“ и да помогне за още засилването на и без това страховитата атака на тима след пристигането си под наем.
Това обаче така и не се случи. Фалкао отразяваше формата на целия отбор и също изпитваше големи трудности през целия сезон. Макар да вкара 4 гола и да направи 4 асисетнции в 29 мача за „червените дяволи“, „Ел Тигре“ беше много далеч от формата, която го превърна в един от най-смъртоносните нападатели в Европа в периода му ва Атлетико Мадрид.
Очаквано Ман Юнайтед не купи за постоянно Фалкао, като вместо това, той отиде в Челси, където също не се представяше добре и в крайна сметка отиде във Франиция, където облече екипа на Монако.
3. Кристофър Самба, 2013 г., от Анжи в КПР, 12,5 млн. паунда
През декември 2012 г. Хари Реднап имаше много работа след пристигането си в Куинс Парк Рейнджърс, тъй като според него размерът на заплатите на редица играчи не отговаряше на формата им на терена. „В този клуб има много играчи, които печелят твърде много пари. Не трябва да плащате огромни заплати, когато имате стадион, който побира 18 000 души“, каза той по повод тима от „Лофтъс Роуд“.
В края на следващия месец той обаче изневери на думите си, привличайки Кристофър Самба от Анжи Махачкала за 12,5 млн. паунда, като централният защитник подписа договор, според който получаваше заплата от 100 хиляди паунда на седмица.
Конгоанският футболист не направи нищо особено с екипа на КПР, като записа само 10 мача за отбора, който в края на сезона отпадна. Самба бе върнат обратно в дагестанския тим, който плати за него 12 млн. паунда.
2. Анди Керъл, 2011 г., от Нюкасъл в Ливърпул, 35 млн. паунда
След като снажният нападател впечатли всички във Висшата лига с екипа на Нюкасъл, той стана един от най-желаните футболисти в Англия. В крайна сметка той се присъедини към Ливърпул, който плати за него 35 млн. паунда в последния ден от трансферния прозорец през януари 2011. Англичанинът получи фланелката с №9, освободена от Фернандо Торес, който премина в Челси.
Травмата на Керъл забави сериозно дебюта му за мърсисайдци, като по-късно той така и не успя да разгърне потенциала, който показа при „свраките“. Нападателят успя само да вкара 11 гола в 58 мача за два сезона и половина и затова през 2012 г. бе пратен под наем в Уест Хем. Сезон по-късно той бе купен от „чуковете“, като половината сума по трансфера му бе дадена на Нюкасъл.
1.Фернандо Торес, 2011 г., от Ливърпул в Челси, 51,5 млн. паунда
Именно Торес е причината за грешката на Ливърпул с Керъл, но испанецът надмина английския си колега с лошото си представяне в Челси.
През целия си престой при „сините“ Торес страдаше от контузии и липса на увереност и това доведе до тотален срив във формата му спрямо предстоя му на „Анфилд“.
Дебютът на испанеца за Челси бе поражение с 0:1 от Ливърпул, като той се намираше в голова суша в продължение на 903 минути, продължила 2 месеца, която бе прекъсната с единствения му гол за сезона срещу Уест Хем.
За Челси юношата на Атлетико Мадрид вкара 45 попадения в 172 мача, но въпреки това успя да спечели ФА Къп, Шампионската лига и Лига Европа със „сините“, като отбеляза гол срещу Барселона на „Камп Ноу“ на полуфинала на турнира на богатите през сезон 2011/2012 г.
Слабата му форма накара Роман Абрамович да му търси нов отбор. Така през 2014 г. Торес премина под наем в Милан, а след това се върна обртно в Атлетико Мадрид.
От края на последния летен прозорец измина седмица и затова още няма как да се констатира кои от сделките в последния момент ще се окажат провали. Такива обаче със сигурност ще има и те ще излизат на бял свят полека-лека с течение на мачовете, докато не стане ясно кой от тимовете е направил най-много грешки в лудницата, наречена „Deadline Day“.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS