Свикнали сме да казваме, че футболът е спорт за мъже. Да, обаче в последните години се забелязват много влиятелни дами, които управляват най-популярната игра в света и то доста добре. Колегите от руското издание Спорт-Експрес представят 7 влиятелни дами, с които мъжете меко казано трябва да се съобразяват.
Фатма Самура - генерален секретар на ФИФА
През 2018 г. Форбс постави генералния секретар на ФИФА на първо място в списъка с най-влиятелните жени в световния спорт и реално наистина причина за това. Самура е родом от Сенегал, а през 2016 година става първата жена на толкова висок пост във футбола. На нея беше поверено да следи и управлява сметките на световната футболна централа и четири години тя се справя успешно с това. За периода от 2015 до 2018 г. приходите на ФИФА възлизат на рекордните 6,4 милиарда долара, което е заслуга на генералния секретар.
Марина Грановская - член на борда на директорите на Челси
Тя започва кариерата си като обикновен служител на "Сибнефт" и се издига до статут на дясната ръка на Роман Абрамович. Всъщност през последните години Грановская е тази, която управлява Челси , тъй като истинският собственик няма право да влиза в Обединеното кралство. За Грановская се знае малко - тя е на 45 години, завършила Московския държавен университет, а също така има и канадско гражданство. Избягва публичността. Грановская е зрелищна жена, но не е в социалните мрежи и по принцип не дава интервюта. Основните отговорности, с които се нагърбва са преговорите, в които е наистина великолепна. През 2013 г. тя помири Абрамович с Жозе Моуриньо и върна португалеца на "Стамфорд Бридж". Най-просто казано, без Грановская Челси би било съвсем различно.
Стефани Фрапар- рефер на Суперкупата на УЕФА 2019
На 14 август миналата година целият свят наблюдаваше как женска съдийска бригада ръководи решаващия мач за европейската купа между Челси и Ливърпул. Това беше безпрецедентно. През 1999 г. французойката Нели Виенно бе страничен рефер в мач от Шампионската лига - тогава това се превърна в огромно събитие. Но тя беше само помощник. Нейната сънародничка Стефани Фрапар влезе в историята по различен начин - преди нея на жените не се доверяваха да бъдат главни рефери на толкова важен мач. Екипът на Фрапар успя. „Надявам се, че умението и всеотдайността, които накараха Стефани да изведе кариерата си на толкова високо ниво, ще вдъхнови милиони момичета и жени в цяла Европа“, заяви президентът на УЕФА Александър Чеферин.
Меган Рапино - национал от женския отбор на САЩ
Женският футбол става все по-влиятелен в световен мащаб. Не случайно Световното първенство миналата година се превърна в наистина добро посетено събитие. Отборът на САЩ за пореден път спечели шампионата, а Меган Рапино бе определена за най-добър футболист. Тя се откроява сред футболистите не само по външен вид и игра, но и със силен "глас" - активно популяризира идеята за равенство в спорта и изисква да се намали разликата в заплатите между жените и мъжете. Миналата година Рапино и нейните съотборници дори съдиха американската футболна федерация и я обвиниха в дискриминация по пол.
Карен Брейди - вицепрезидент на Уест Хем
Баронеса Брейди e "първата дама на футбола" във Великобритания. През 1993 г. тя заема мениджърска позиция в Бирмингам, две години по-късно се омъжва за футболиста Пол Песисолидо, а през 2010 г. става вицепрезидент на Уест Хем. Преди това Брейди се занимаваше със счетоводство. Сега Брейди контролира Уест Хем и води най-важните преговори в клуба. Тя спечели битката за олимпийския стадион, на който „чуковете“ се преместиха.
Рейчъл Андерсън - футболен агент на ФИФА
През 1993 г. защитникът Джулиан Дикс премина от Уест Хем в Ливърпул. Изглежда това е стандартен трансфер, но за онези времена - не. Факт е, че агент на Дикс беше жена на име Рейчъл Андерсън. За нея беше много трудно да върви по пътя на мъжкия футбол. През 1997 г. тя не бе допусната да присъства на церемонията по награждаването на Футболната асоциация заради своя пол. Андерсън обаче не мълчи, а съди ФА, като получи подкрепата на британския премиер Тони Блеър.
Корин Диакре - старши треньор на френския женски отбор
През 2014 г. клубът на втората френска лига Клермон гръмна по целия свят - нейният президент Клод Миша назначи жената Хелена Коста на поста главен треньор на мъжкия му отбор. Вярно, месец по-късно тя се отказа, но Миша не отстъпи. На мястото на Коста беше поканена французойката Корин Диакре, която направи пробив. Тя водеше Клермон в продължение на три години - два пъти отборът зае 12-то място и едно седмо. Естествено, преди нея в най-силните лиги на Франция нито една жена не можеше да издържи толкова дълго в мъжкия отбор. През 2017 г. Диакре напусна, но само защото беше поканена да ръководи френския женски отбор.
Какво се случи от последната титла на Ливърпул досега
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS