В бойните спортове често пъти атлетите имат толкова сериозни поражения по тялото си, че след края на професионалната си кариера, се насочват към работа, която не изисква физически усилия. Те често стават коментатори, анализатори, посланици на въпросните спортове или пък се насочват към свой собствен бизнес.
Тези бойци, които са преминали през професионалните си години без множество сериозни травми и наранявания, имат и повече възможности след това. Голяма част от тях остава в конкретния спорт, където осве вече изброените професии, може да се насочи и към треньорството.
Именно към това поприще се е насочил един от най-великите ММА бойци в историята – Хабиб Нурмагомедов. Още по време на състезатената си кариера Хабиб демонстрираше желание да помага на по-млади бойци, като това правеше заедно с баща си Абдулманап, който, от своя страна, бе треньор на няколко момчета, състезаващи се в различни дивизии.
След смъртта на Абдулманап, синът му реши да пренесе всичките си умения от октагона към треньорска работа извън металната клетка. Затова и последва стъпките на баща си.
Последната битка на „Орела“ бе на 24 октомври 2020 г. срещу Джъстин Гейтджи. След тази битка, завършила с успех за дагестанеца, той обяви края на кариерата си, но в никакъв случай не се отдалечи от октагона, дори напротив – Хабиб все по-често участва в различните гала вечери на различните ММА-организации, но този път като треньор.
За малко повече от 2 години, откакто приключи кариерата си, Хабиб е бил в ъгъла на поне 10 ММА бойци. Разбира се, той е треньор само на някои от тях, докато просто дава кураж и малки съвети на други, които познава и уважава.
Сред ММА бойците, които тренира Хабиб, разбира се, са братовчедите му – Умар, Усман и Абубакар Нурмагомедов.
Макар всеки от хората, които тренират с Хабиб, да казват, че той е много строг учител, никой не може да оспори методите му на работа и още по-важното – техният ефект.
След гала вечерта Bellator 269 Усман Нурмагомедов похвали братовчед си и заяви, че той може да бъде по-добър треньор, отколкото беше като боец, при все това, че Хабиб няма загуба на ринга: „Да, аз вярвам, че Хаби определено може да поеме по този път. И каквото и да си постави за цел, лесно или трудно, той го постига. И в този случай вярвам, че той определено може да бъде по-добър треньор, отколкото боец“.
На фона на тези похвали обаче, Хабиб заяви, че няма намерение да се занимава професионално с треньорство, макар да му се отдава.
„Не планирам да бъда професионален треньор. Но когато братята ми се бият, тъй като имам много опит в октагона, мога да им дам добри съвети, особено когато става дума за момчета, с които си израснал и познаваш добре. Знаете техните силни и слаби страни, как се изправят срещу опонента си. Ще правя това в бъдеще. Но просто обичам да ходя във фитнеса. Не мисля, че би било правилно да бъда само треньор. Мога много повече. Така че не планирам да го правя“, заяви той в интервю пред „RT Sport MMA“.
И въпреки това, уменията на Хабиб от външната страна на октагона са видими, като бойците, в чийто ъгъл е бил той, трупат множество победи.
Освен по-известните бойци, има и такива, които привъженикът на смесените бойни ицсуктва не познава добре. Ето и някои от тях:
Зубаира Тухугов – UFC категория перо
Тухугов (20-5-1) направи своя дебют в UFC през 2014 г. и в момента се бие в категория перо. Руснакът се присъедини към „American Kickboxing Academy“ през 2016 г. Хабиб бе в ъгъла на Тухугов в мача от UFC 253 срещу Хаким Даводу само няколко седмици след победата си над Джъстин Гейтджи.
Самият Тухугов разкрива, че Хабиб просто е отишъл при него и му е помагал: „Той (Хабиб) дори не ми се обади. Просто се появи. Хабиб просто влезе в съблекалнята. Беше много изненадващо и хубаво. Той каза: „Дойдох да те подкрепя. Ще ти помогна да отслабнеш“ Моят треньор и един от моите приятели бяха с мен. Така че имах нужда от малко подкрепа. Хабиб дойде и искрено ми помогна. Чух го да ме насърчава“. Нурмагомедов е помагал на Тухугов още докато бе активен състезател.
Тагир Уланбеков - UFC категория муха
Уланбеков стана част от UFC през 2020 г. и оттогава Хабиб го взе под крилото си. След победата си над Бруно Силва на UFC 267 през октомври 2020 г., Уланбеков разкри какво му е говорел Хабиб по време на схватката.
„Спомням си третия рунд... Държах го (Бруно Силва) във втория рунд и преди третия рунд Хабиб каза: „Хей, за какво си тук? Да се биеш или какво? Ти можеш да го направиш много по-добре. Дори не си уморен. Хайде, работи колкото можеш повече“, разкри Уланбеков .
Сайгид Изагахмаев – шампионат ONE в полусредна категория
Сайгид Изагахмаев тренира с Хабиб Нурмагомедов в „American Kickboxing Academy“. Сайгид бе трениран от бащата на Хабиб – Абдулманап Нурмагомедов и Изагахмаев бе един от многото бойци, които присъстваха на погребението на най-успешния треньор по самбо в историята на Русия през 2020 г.
Гаджи Рабаданов - Bellator лека категория
Гаджи Рабаданов (16-4) е един от последните бойци, които Хабиб започна да тренира. Рабаданов подписа с Bellator през 2021 г., като Хабиб бе до него в първия му двубой – срещу Даниел Кери на Bellator 263.
Рабаданов доминира над Даниел Кери и постигна победа с нокаут в първия рунд, като това бе неговата 11-а победа в ММА.
Интересното е, че веднага след края на мача Хабиб влезе в октагона и вместо да помогне на своя човек, той отиде при Кери и помогна на медицинските лица да го сложат на носилка вследствие на тежките удари, които американеца понесе.
Ислам Мамедов - тренировъчен партньор на Хабиб от 2009 г.
Ислам Мамедов е тренировъчен партньор на Хабиб Нурмагомедов от 2009 г. Той беше един от тримата бойци, тренирани от Нурмагомедов, които се биха в Bellator 263. Руснакът се изправи срещу Брент Примус, като успя да го победи и така серията му се покачи до 19 победи.
По-късно Мамедов разкри кой негов треньор в залата го товари най-много: „Очевидно Хабиб. Хабиб дори не тренира в момента, той просто отива във фитнеса, за да ни натоварва. Така че да, определено Хабиб“.
Освен тях, Хабиб е помагал и на Люк Рокхолд и Белал Мохамед. Самият Мохамед коментира работата с Хабиб и потвърди това, че в залата „Орела“ е безкомпромисен и не позволява да има отпускане.
„Що се отнася до тренировките, тези момчета тренират различно. Трудът, който вложихме, беше на друго ниво. Той като треньор, той е като тиранин! Той е като Майкъл Джордан в деня, когато съотборниците му го мразеха, но той просто искаше да извлече величието от теб“, каза Мохамед, който участва в галата UFC 280, където надви Шон Брейди с технически нокаут, като това бе победа №22 за него на професионално ниво.
В същата галавечер братовчедът на Хабиб – Абубакар, победи с разделено съдийско решение Гаджи Омаргаджиев за своята победа № 17.
Най-големият си треньорски успех обаче, Хабиб постига с приятеля си от детство Ислам Махачев. На галата UFC 280 в Абу Даби той помага на Махачев да спечели титлата в лека категория на UFC – същата, която бе притежание на Хабиб в продължение на 3 години и половина.
Хабиб и Ислам са заедно от деца и тренират постоянно в залата. Ислам бе в ъгъла на Хабиб в много от битките му в UFC, включително в тази срещу Конър Макгрегър. След края на професионалната си кариера и след началото на треньорската работа, Хабиб посвети най-много усилия в работата си с Ислам.
Тези усилия се отплатиха на 22 октомври 2022 г. в Абу Даби, когато Махачев детронира шампиона Чарлс Оливейра. Това бе победа № 23 за Махачев, който в кариерата си има само 1 поражение. Така, само 2 години след края на кариерата на Хабиб Нурмагомедов, титлата в лека категория на UFC се завърна в Дагестан, но този път при Ислам Махачев, който предстои да се бори с Александър Волкановски от Австралия, който също като него има само една загуба, но пък е постигнал 25 победи в ММА.
Победите на всички тези бойци, начело с Ислам Махачев, са свидетество за добре свършената работа от Хабиб Нурмагомедов, който без съмнение можеше да се бие успешно още години наред в UFC, но реши да слезе от сцената, когато бе на върха и така спази обещанието към майка си, че няма да се бие, когато баща му не е до ринга, за да го напътства (Абдулманап Нурмагомедов почина от коронавирус на 3 юли 2020).
Сега той заявява, че не иска да бъде треньор, но ако бойците, на които той помага, продължават да трупат победи по ринговете, Хабиб може да преосмисли решението си. Защото като боец той оставяше наследство за бъдещите поколения, но това наследство не може да бъде се сравнява по никакъв начин с наследството, което Хабиб „Орела“ Нермагомедов може да остави в бойните спортове, предавайки знанията и опита си на други бойци. Защото така той сякаш има деца, които учи на това, как да се справят с трудностите на живота и да постигат успех, пък бил той и на ринга или в октагона.
Уайлдър: Мачът между Усик и Фюри е 50:50
Антъни Джошуа се завръща на ринга срещу американец
Конър МакГрегър е късметлия, че е жив, след като бе блъснат от кола по време на колоездене
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS