Григор Димитров е в трети кръг на US Open, след като победи в три сета (6:1, 6:1, 7:6(4)) австралиеца Ринки Хиджиката. Срещата продължи малко над два часа.

Двубоят, който откри програмата на корт №17, бе трети между Димитров и Хиджиката. И трите мача завършват с победа за родния тенисист, който е загубил едва 12 гейма от Хиджиката. Предните два мача между Гришо и австралиеца са във формат 2/3 сета, а не 3/5, както е на Откритото първенство на САЩ.

В следващия кръг най-добрият български тенисист чака победителя от Себастиан Баес и Талон Грикспор.

Григор Димитров – Ринки Хиджиката 6:1, 6:1, 7:6(4)

III СЕТ

Григор започна с леки колебания на мрежата, но не допусна изненада в откриващия гейм на третия сет. Вторият гейм пък отиде на сметката на Хиджиката, който го обърна в своя полза, показвайки характер. Австралиецът допусна да изостане с 0:15, но няколко добри сервиса и форхенди, стъпили на линиите, го върнаха в собственото му подаване - 1:1. Григор пък запази тренда да взима набързо своите сервис-геймове. Българинът даде само точка на свой сервис на по-ниско ранкирания австралиец, за да поведе с 2:1. В четвъртия гейм Хиджиката допусна няколко много груби неточности от основната линия, но те не доведоха до брейкпойнт в полза на Григор. Австралиецът някак успя да опази подаването си и резултатът стана 2:2. При подаването на Димитров всичко мина обичайно - без точка за противника и 3:2. Шестият гейм в третата част се проточи особено дълго. Хиджиката бе по-уверен в началото му и пласира няколко уинъра, но Григор отвръщаше със същото. В края на гейм хасковлията издебна своя миг и успя да осъществи пробив за 4:2. В момент, в който всичко изглеждаше изгубено за Хиджиката, австралиецът не уни и върна пробива за 4:3. Ринки изненада Григор с няколко впечатляващи ретура, осигурили му предимство в седмия за частта гейм. Спечеленият пробив вдъхна увереност на Хиджиката и той набързо взе своето подаване за 4:4, показвайки най-доброто от началния си удар и играта от основната линия. Григор отвърна със същото - много силно сервиране и експресен гейм за 5:4. Хиджиката се спаси от елиминиране, след като взе трудно своето подаване в десетия гейм. Григор стигна до 30:30, но след това не успя да прехвърли мрежата с форхенд и допусна непредизвикана грешка при същия удар - 5:5. Впоследствие българинът изпрати поредния си безоблачен сервис-гейм за 6:5, гарантирайки си минимум тайбрек в третата част. Григор натисна сервиса на австралиеца, но не успя да затвори мача, макар ида имаше два мачбола. Григор водеше с 40:15, но Хиджиката вкара ас от втори сервис и добре излезе на мрежата, за да завърши с воле, отразявайки два мачпойнта.

Григор започна добре тайбрека и дръпна с 2:0. Впоследствие австралиецът се окопити и взе една точка, но оттам насетне в тайбрека имаше само един тенисист. Григор проби сервиса на съперника и стигна до 6:1, когато направи двойна грешка. При следващия си мачбол българинът отново не можа да затвори мача, но при шестия си мачбол в сета успя - 6:1, 6:1, 7:6(4).

II СЕТ

Още в първия гейм от втория сет Григор Димитров успя да пробие своя съперник. Играта на българина продължи да върви след първия сет и той успя да пласира няколко много добри уинъра за 1:0. Пробивът бързо бе затвърден - Григор пусна само една точка на своя австралийски опонент при първото си подаване във втората част. Третият гейм бе и първият в сметката на австралиеца. Григор допусна няколко неточности от бекхенд, след които, логично, частта отиде на сметката на Хиджиката, завършил със смач - 2:1. Бързите сервис-геймове за Гришо продължиха и към средата на втория сет. Българинът лесно направи 3:1 на свое подаване. Впоследствие българинът осъществи и втория си пробив за 4:1. Сценарият с бързите подавания на Григор се задържа и в края на втория сет. Григор набързо направи 5:1 на свой сервис, недавайки нито една точка на Хиджиката. Австралиецът започна по много добър начин подаването си в седмия гейм, с което трябваше да остане в сета. Хиджиката първо вкара хубав сервис в тялото на Гришо, а впоследстви нашенецът допусна и непредизвикана грешка от бекхенд. Впоследствие Димитров взе инициативата в свои ръце и набързо затвори сета с пробив - 6:1.

I СЕТ

Димитров започна мача на свой сервис. Българинът лесно затвори подаването си с ас - без точка за противника. Вторият гейм в срещата се проточи доста време, като Григор на няколко пъти имаше шанс да пробие, но австралиецът отвръщаше. При третия брейкпойнт прошка нямаше и Гришо направи 2:0. Вторият сервис-гейм на Григор премина огледално на първия - четири безответни точки и 3:0 в сета. Второто подаване на Хиджиката също мина под индиго на първото и отново с пробив за Григор, с който резултатът стана 4:0. Българинът извика австралиеца на мрежата на няколко пъти и това му осигури комфортен аванс 40:15, който бе материализиран в брейк. Едва в третото си подаване Григор изпита известни затруднения. Хиджиката направи първите си две точки, но те не му стигнаха и загуби гейма на 30 - 5:0 за Григор. В шестия гейм от срещата Хиджиката се окопити, а и сервисът му започна да влиза далеч по-добре. Австралиецът на няколко пъти разкара Григор по корта и заслужено взе първи гейм в срещата за 5:1. В последния гейм от сета Григор бе категоричен на свое подаване, допускайки да загуби само една точка - 6:1.