Вече бившият мениджър на Левски Станислав Генчев говори за първи път пред медиите след раздялата със "сините". На брифинга той разкри защо се е стигнало до раздялата, кои футболисти е искал, прословутата система 3-5-2, която използваше в Левски, и дали отново би поел клуба.
В понеделник, 16-и декември, Левски излезе с официално съобщение, от което стана ясно, че раздялата идва на база "разминаването на възгледите за развитието на отбора между треньора и ръководството на клуба".
Освен Генчев, от Левски си тръгна и неговият щаб - Живко Миланов, Дарко Тасевски, Йордан Господинов и Петър Пеев.
"В последните дни почти от всички медии ми звъняхте за интервюта, за да няма обидени, реших с пресконференция да обърна внимание на всички. Доста неща се изписаха, доста от тях неверни. Исках да се разделим с трима и да се привлекат двама. Но не това е основната причина, като правя анализ. Това са неща, които могат да се уточнят бързо в един разговор. Вероятната причина е играта на отбора и резултатите, които не се харесват вероятно на ръководството. До последно не отстъпвам от това, което съм заложил като визия в разговорите си в ръководството. Не смятам, че в средата на сезона е времето за генерални анализи. Имаме 40 точки, нещо което отдавна не е постигнато. В 21 мача през полусезона е нормално да има спадове. Нормално е в такъв дълъг период отборът да има затруднения в дадени моменти, това трябва да е предвидено, имахме известни проблеми при селекцията. 40 точки не са малко, гостувахме и на четирите евроучастници. Нормално е да има лъкатушене в даден период, нормално е да има отпускане и подценяване, това са съвсем нормални неща. При един анализ от специалист, не трябва това да е проблем. Липсата на доверие може да е след мача с Берое, защото преди това постоянно имаше присъствие на ръководители по време на тренировъчния процес. След Септември имах разговор с Наско Сираков и Христо Йовов, казаха, че са твърдо за нас", започна Генчев.
"И с 11:0 да бяхме спечелили над Дунав, нямаше да останем, защото отдавна е взето решение. Един футболист след мача каза в съблекалнята "Какво става, тренер? Защо си тръгвате". Това се случи вечерта след мача. Едва ли мача с Берое е главната причина, 25 месеца Левски не беше побеждавал ЦСКА, ние направихме страхотен подарък преди това на феновете. При правилен анализ ще се види, че нещата не са толкова зле, колкото се изкарват. Извадих онзи ден телефона да видя класирането - дали сме седми-осми или на второ място с равни точки с Ботев и Черно море. След разговора останах с впечатление, че сме седми или осми. Ръководството постави цел купата и евротурнирите, аз като треньор, нормално, искам да гоним и титлата, и купата. 40 точки, равни точки с Ботев и Черно море, всички предпоставки целите да бъдат изпълнени са налице. От решението съм изненадан предвид последните ни разговорите. Миналия понеделник вече беше различно. Не съм очаквал 19 мача да имаме 19 победи. След зимната подготовка нещата щяха да са напълно добре - и технически, и тактически. Няма как да не съм разочарован, защото в момента отборът върви по план. В рамките на 20 минути се изглеждат нещата в разговор, когато има желание. Играта най-вероятно не се харесва на ръководството, очаквали са много по-атрактивна игра", продължи той.
"От решението съм изненадан предвид последните ни разговори. От миналия понеделник не съм. Тогава си пролича накъде отиват нещата. Има грешки, които сме допуснали. Не сме перфектни. Не сме спечелили 19 от 19 мача. Но в рамките на 6 месеца искаме да имаме агресивен, атрактивен и печеливш футбол. Направили сме приоритети как да измъкнем максимума от качества на футболистите. С още 3 точки щяхме да сме на абсолютния максимум. Развитието на играта е дълготраен процес. След зимната подготовка щяхме да сме по-добре и тактически", коментира вече бившият наставник.
"Няма как да не сме разочарован – отборът върви по план. Това че не сме отстъпили от нашите идеи… Може да се изглади в рамките на 20 минути разговор. Аз за мен си обяснявам, че играта не се харесван на ръководството. Може би да са очаквали по-добра и атрактивна игра. Разминаването във възгледите за селекцията не е толкова голямо. За мен е обидно, че ръководството подкрепя футболист, а не треньора“.
"За състав – никога не е имало опит (б.р. – да се влияе). За системата имаше питане защо не се смени – след Септември. Мислех, че не е моментът", добави Генчев.
"Не смятам, че е коректно да се обявяват (б.р. – тримата играчи, които е искал да се махнат). Не искам да се внася излишно напрежение. Аз казах причината, поради която не го искам в отбора, на другия договорът му свършва след 6 месеца. За третия можем да кажем – Бала. Сумата, която трябваше да се плати и заплатата му, моето предложение беше да се търси по-младо момче. Аз им казах, че като футболисти и присъствие в съблекалнята съм „за“ такива като него", каза специалистът.
"Вчера бях с двама мои приятели. Единият вика „Аз за първи път чувам толкова да се коментира система“. В България в един момент се появиха страшно много специалисти. Миналата година отборът беше шести-седми, никой не каза, че системата е проблем. Сега отборът е на второ място, с най-много отправени удари. Всяка една система е зависима от изпълнители. Ние сме преценили, че с нея ще вземем максимум точки. С друга система щяхме да имаме поне 6 точки по-малко“. „В началото поне по всичко си личеше – всичко беше осигурено. Не първите опции. Винаги сме имали разговори, всяка седмица. Проблемите дойдоха с първото разклащане – двете загуби от Черно море и Берое", продължи той.
"Ръководството е виждало, че с друга система ще играем феноменален футбол и ще бием по 6-7:0. Сега в края играхме срещу по-слаби съперници и взехме 12 точки. Не съм имал условие „Смени системата или няма да си треньор“. Още нямам точното обяснение. Когато обаче се загуби доверието, по-добре треньорът да си тръгне. За мен най-голямата обида е, че ръководството застана зад футболист, а не треньор", сподели още Генчев.
"Защо и как са избрали някого – аз съм казал причините. Защо този не го искам в съблекалнята. Като качества няма равен, страхотен талант, но причините не са футболни, различни са. Ръководството смята, че аз мисля, че ще освободя двамата най-креативни без заместници. Има техни заместници. Сангаре беше взет от трета на Португалия за под 100 хиляди евро, мисля. Дани Боримиров каза, че има страхотна оферта – милион и нещо. Имаше три дни до края на трансферния прозорец, аз отказах. За Майкон също имаше оферти, аз също отказах, много трудно. Кристиан Димитров също имаше запитване за него. Като видим всички новопривлечени са вдигнали цената си. Всеки е двойно, тройно и по-голяма цена", допълни бившият наставник на "сините".
"Всеки, който разбира и гледа футбол, трябва да го вижда с очите си“, каза Генчев за вдигнатата цена на играчите на Левски.
"Разочарован съм, че ръководството застана на страната на футболист, не на моя. Разочарован съм от последните два месеца и решението, което се взе на база емоции. В началото се работеше добре, не сме имали пречки", разкри той.
"Преди малко казах каква е причината отборът да не може да показва атрактивен и агресивен футбол. Много малко от тях са с богат опит, шампиони са или имат богат опит. Нормално е в някакъв период на някого да падне формата. Противникът да е по-добър, да падне формата… Когато има маратон 42 км, не може на 21-вия км да кажеш дали първият ще завърши първи маратона. Да изчакаш първенството, за да видиш къде ще се завърши", сподели Генчев.
"Серкан (б.р. Юсеин) аз го исках. Моето предложение беше: парите за Бала, да се вземе Серкан, а останалата сума да се инвестира в по-млад футболист. Доминик (б.р. Янков) се прибра преди месец и половина, питах го дали има интерес да дойде в Левски. Каза, че ще се радва да работим заедно. Боримиров ме помоли Янков да говори с директора си. Директорът каза, че клубът трябва да изпрати оферта. Никога не сме имали реална оферта изпратена. Никога не е имало разговори. По медиите излезлите информации са лъжа", разкри наставникът.
"От първия ден знам за различията и разминаванията. Моята цел беше феновете да застанат зад отбора. Не смятам, че това, че съм говорил с всички, което е нормално, е повлияло на Левски", каза той.
"Може да има, ако има последователност в работата. Левски има ценен актив – феновете. Отборът може да се развива, трябва време. Невинаги може да стане от днес за утре. Но може Левски да бъде шампион със сигурност“, обясни Генчев за шампионските амбиции и шансове на „сините“.
"Ако ми бъде наложено да бъда системата - аз съм човек, който обича да работи със статистика и анализи. Ако ми се каже, че този и този ще са по-добре, ако успеят да ми докажат това нещо с данни и анализ – съм готов. Но с колегите сме говорили, анализирали, знаем как реагират играчите и сме преценили, че всички тези неща ще е най-добре да играем с 3-5-2. Аз съм казвал, че не ми е любимата система. В последните години съм на второ място по спечелени точки. Ние сме с най-много удари, най-бързо си връщаме топката, най-много пъти и бързо си връщаме топката в противниковата половина… Много от мачовете, които загубихме, имахме по 3-4 чисти положения. Има отбори с по 1-2 положения печелят мачове. Ние имахме с по 22-23 удара и не печелехме", коментира Генчев.
"Да, някой ден със сигурност. Да“, каза Генчев на въпрос дали някога отново се вижда като треньор на „Герена“. „Ако сега върна сезона в началото, ще променя някои неща. По-малко доверие в някои футболисти, изборът на стартов състав. Много по-лесно е сега. Но този сезон ми дава ясна и точна оценка за качествата на всеки един футболист, доколко може да носи фланелката на Левски", сподели той.
"Мисля, че щеше пак да е така. Имахме подписан договор, всичко е изпълнено. Нямаше проблеми от Левски и от моя страна. Когато няма единомислие, по-добре да се поеме в друга посока. Не трябва коренно да се променят нещата – няма футболисти с богат опит в евротурнири, печелили титли и т.н. Няма такива, които да играят доминиращ футбол в първенството:, каза Генчев за настоящия състав.
"От първия ден разговорите бяха, че аз и щабът имаме пълна свобода. Всичко свързано с отбора и окомплектоването му. Може да сме спорили за някоя смяна (б.р. – с Дарко Тасевски). Но никога за схема", заяви Генчев с усмивка по повод информациите за скандал със северномакедонеца и каза, че всеки ден обсъждат системи, защото това е нормално за треньорите", добави той.
"Само ние гостувахме на 4-те евроучастника, кой отбор ни е надиграл? Понякога трябва малко повече класа. В Разград имахме ситуации, Лудогорец вкара много класно положение. Имахме 22 удара към вратата на Ботев. Бориха се, желаеха победата, постигнаха я. С Черно море имаше други фактори, видяхте какво се случваше. Вкараха първата ситуация. Имахме ситуации поне да вкараме. Не съм съгласен, че това е най-лошата им форма от две години. Реалното класиране е, където се намираме", сподели Генчев.
"В началото хората бяха ентусиазирани заради треньорския щаб, селекцията, играта. Трябва да отчетем, че Лудогорец изигра невероятен полусезон. Нашата игра има явен спад като атрактивност. Това е част от развитието на всеки отбор. Особено първите 6 месеца. Постоянството е признак за класа, най-много там отстъпваме", коментира той.
"Фадига е футболист, при който не мога да имам претенции в тренировките. Но понякога треньорът трябва да взима такива решения, които помагат на отбора. Като няма развитие в отбора и не може да допринесе… Има още 6 месеца договор, няма предложение за нов. По-добре за него е да отиде и да играе някъде. Ръководството не са съгласни, ще остане в отбора", разкри вече бившия наставник.
"Аз исках да съм треньор на Левски, това е сбъдната моя мечта. Като всеки треньор, никой не иска да има загуби. Представях си, че до последно ще сме в борбата за титлата, ще спечели Купата. Трябва да сме по-доволни от постигнатото, отколкото от нещата, които не сме постигнали", добави той.
"Нямам такава информация. Не мога да кажа за това нещо. Аз исках да освободя футболисти без заместници, затова говориха, а после го направиха те".
"Не само Левски, всеки има нужда от спортен директор. Човек, който да отговаря за трансферите. Задължително да следи развитието на отбора, да чертае стъпките. ДА каже на треньора по какъв начин ще играе, каква ще е селекцията, човек, който да определя цялата власт. Всеки отбор в България трябва да има такъв човек – наясно с технологиите, с контактите, да има Про лиценз, да знае какви позитиви ще има назначаването на всеки треньор… Лично мое мнение е, че трябва да има спортен директор във всеки един отбор. Няма кой знае какви проблеми в управлението, което е много добре .Отпускат се пари за футболисти, което е добре. Не мога да кажа, че има кой знае какви други големи проблеми. Но има нужда от подобряване в някои неща", добави той.
"Вчера се чухме с него (б.р. – с Ивелин Попов). Каза, че знае какъв човек съм и ми каза, че съм изкарал много дни даже с това ръководство“, разкри Генчев.
"За младите футболисти – Митков много отдавна щеше да изиграе много мачове. Той знае причината и си е виновен. Със Спартак Вн трябваше да започне и се контузи преди това в седмицата. Когато е здрав, е бил на терена. Преслав Бачев играе титуляр. Може и да е свързано със системата, трябваше му време да привикне. Той също още мача със Септември щеше да започне. Аз няколко пъти го казвам това нещо. На другите места, където имаме млади играчи, има и много конкуренция. Затова не сме прибягвали до налагането им", коментира наставникът.
"Аз бях наясно какви са причините Левски да няма резултати. Аз съм бил в българския футбол през това време. Надявах се да променя това. Аз съм толерантен, готов на всякакви разговори, но не и на компромиси. За мача със Славия – не е вярно, че Сираков е влязъл в съблекалнята. Беше спрян. По време на мач не мога да допусна който и да е да влезе в съблекалнята – президент, който и да е… Не е имало влизане в съблекалнята. За мен най-важното беше тогава той да не влиза в съблекалнята. Голям удар по имиджа на треньора е това. Аз казах, че не мога да допусна на полувремето да влиза и да прави разбор, ако аз не съм го поискал от него", допълни Генчев.
"Всеки треньор има различни виждания за играта. Когато няма ясна политика и план за развитие, нещата почват да лъкатушат. Един треньор предпочита един стил, друг – друг. Сега както бях аз, отборът се закрепи и тези неща се отразяват. Минимумът е два трансферни прозореца и две подготовки, който трябва да се даде на един треньор. Когато един треньор работи по-продължително и има последователност, отборът ще претърпи развитие. Пред мен не е представена дългосрочна визия за отбора. Аз съм казал моето виждане. Не вярвам 2-3 трансфера да са огромен проблем, заради който да си тръгваме“. „В Лудогорец има организирано скаутско звено и спортен директор, треньорът одобрява. Треньорът може да се свърже с даден футболист, но оттам ръководството поема", добави Генчев.
"Сираков каза след мача с Берое, че не идва много на тренировките, защото няма какво да види, което ме учуди. След като нямаме общи виждания, има много неща, за които имаме общи виждания, но сега е по-добре да се разделим. Щом застават на страната на футболист, а не на треньора…", сподели бившият наставник на "сините".
"За мен е неоснователно при всичките резултати, които има отборът като точков актив, много повече са нещата, които показват, че имаме нужда от още една подготовка и по-голямо доверие", продължи той.
"На практика така излиза. Въпреки че отборът е на четвърто място с 40 точки, излиза, че сезонът е провален тотално. Още като започнах, казах, че такива неща не ме интересуват. Аз казах само, че искам помощ от ръководството. Казах, че не държа да участвам в тях. Има две гледни точки. Човекът най-вероятно е прав за себе си, а ръководството има мотиви", каза Генчев по адрес на изгонен от „Герена“ журналист.
"Искам да благодаря на всички за начина, по който работихме. Мисля, че нещата бяха в добра насока. Със сигурност ще идвам на мачове на Левски. Дори като съм имал отбор, съм го правил, ако нямам, ще го правя пак", сподели 43-годишния специалист.
"Първо, лично на мен ми се иска да дойде добра оферта. Работи ми се. Искам да работя. Времето за подготовка е достатъчно човек да се зареди с енергия. За всеки отбор е важно да играе в Европа, особено за Левски. Тази година отборът не участва в евротурнирите, това се отнася и за вдигнатата цена на играчите", добави той.
"Няма такова условие. Аз трябва с треньорското ръководство да имам пълно доверие, подплатено с друга договорка, така да кажем. Задължително бих взел този щаб“, каза Генчев на въпрос дали отново би работил със същото ръководство на Левски, което го уволни преди дни.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS