Съвсем скоро се очаква Джуд Белингам да се превърне в поредния голям талант, присъединил се към Борусия Дортмунд. В последните няколко години стана обичайна практика за младите таланти на футбола да развиват своите умения в германския клуб. Но дали този процес не е плод на неуморна работа зад кулисите, продължила повече от десетилетие.
Не много отдавна Джуд Белингам бе смятан за сигурно ново попълнение на Манчестър Юнайтед. Всичко това се промени наскоро, след като футболистът на Бирмингам отхвърли офертите на отбори като Манчестър Юнайтед, Реал Мадрид, Байерн Мюнхен и Челси, за да може да последва по стъпките Джейдън Санчо и да подпише за Борусия Дортмунд.
Белингам не е единственият високо оценяван младеж, който пренебрегва усилията на „червените дяволи“ тази година.
През януари още една мишена на Манчестър Юнайтед, Ерлинг Холанд, избра Борусия Дортмунд пред „червените дяволи“ - и вече е вкарал 16 гола след едва 18 участия. Малко преди това пък към германския отбор се присъедини Джовани Рейна, син на бившия полузащитник на Манчестър Сити и национал на САЩ - Клаудио. Той направи своя дебют в началото на 2020 г. - само месеци, след като навърши 17.
Това за сетен път илюстрира каква е политиката на стадион "Сигнал Идуна Парк".
"В начина, по който правим нещата, не се случва нищо случайно“, казва легендарният бивш халф на Борусия Ларс Рикен, който сега е шеф на школата на отбора.
„Имаме ясна стратегия, която е подчинена на това да не купуваме суперзвезди, а да ги създаваме."
„Жълто-черните“ може да спечелят огромна сума, ако, както се очаква, 19-годишният Санчо напусне клуба през лятото. Ако това наистина се случи, трансферната му цена вероятно ще надхвърли 100 милиона паунда.
Преди съвсем малко повече от година Дортмунд продаде друг младок за солидна сума. Става въпрос за американския национал Кристиан Пулишич, тогава на 20, който бе взет от Челси за 58 милиона паунда.
"НИЕ СЪЗДАВАМЕ СУПЕРЗВЕЗДИ"
Философията на Борусия Дортмунд се корени във финансовата криза, която поставя клуба на колене през 2004-та, седем години след като Ларс Рикен отбелязва един от головете в най-великата нощ в историята на тима - спечелването на Шампионската лига в края на май 1997 г. след 3:1 над Ювентус.
Последният шампионски отбор в Бундеслигата от ерата на Юрген Клоп през 2012-та пък включваше юношите на клуба Марио Гьотце и Матс Хумелс. Впоследствие и двамата бяха продадени на Байерн Мюнхен за общо над 60 милиона паунда.
"Усман Дембеле и Пиер-Емерик Обамеянг не бяха суперзвезди, когато дойдоха в Дортмунд“, припомня Рикен.
„Развиваме ги, за да станат суперзвезди. Това е много важно за клуба. Причината атмосферата на нашия стадион да е толкова добра е, защото има силна връзка между играчите и феновете. Привържениците гледат като на подарък на това тези момчета да играят на нашия стадион. Холанд е на 19, Джовани е на 17... Те тепърва започват и е чудесно, че са при нас."
„КАКВА Е ТАЙНАТА“
Скаутите търся качество, а когато го открият, специалистите в академията имат за цел да разгърнат пълния потенциал на момчетата.
"Техническите умения са много важни, както и бързината. Играчите в нашия първи отбор са толкова бързи. Невероятно е. Преди няколко месеца имахме играч от друга държава, който играеше за тима до 17 години. Не беше достатъчно бърз, така че решихме да не му предлагаме договор. Няма смисъл.
„Другото нещо е манталитетът. Натоварванията върху нашите състезатели са много големи. Училище, футбол, национални отбори... Всичко това може да отнеме по 70-80 часа седмично. Тези момчета трябва да пораснат бързо, да са фокусирани и дисциплинирани, докато все още са в много крехка възраст. Нашата цел е да развиваме играчи от Дортмунд и околността. Но ако намерим футболисти от чужбина с потенциал, поемема риска да се опитаме да подпишем с тях. Но не ги взимаме от САЩ, Англия или Испания само за да играят в юношеските ни отбори. Искаме да намираме специални момчета. Бяхме доста успешни с Пулишич, Джо Рейна и Якоб Бруун Ларсен."
Последният е датчанин, който пристигна в Дортмунд като 16-годишен през 2015 г. и бе продаден на Хофенхайм през януари за 7 милиона паунда. От настоящата им "реколта" младоци се открояват швейцарският нападател Брадли Финк, холандският халф Имануел Ферай и нападателят от Камерун Юсуфа Мукоко.
Прогресът им не е като на Рейна, но се очакват големи неща и от тях.
"Когато Джо дойде в Дортмунд, знаехме, че ще стане професионален играч. Това не подлежеше на въпрос. Въпросът беше кога ще заиграе за първия отбор. През лятото или през зимата? След три месеца? Шест? Всички бяха сигурни, че ще го направи."
„КАК СЕ РЪКОВОДЯТ МЛАДИ ИГРАЧИ“
Дортмунд е голям клуб, който се старае да прилага еднакво високи стандарти по цялата верига - от представителния тим до юношеските формации. Работата с децата обаче е по-специфична.
"Ако имат проблеми в училище или в други сфери от живота си, ние искаме да ги разрешим. Имаме социални работници, които работят за нас. Ние не избираме треньорите си не само заради техните умения и познания за футбола, а и защото имат по-комплексни способности", разкрива Рикен.
На фона на целия професионализъм в клуба и факта, че се радва на най-високата средна посещаемост в цяла Еврора (80 000 на мач у дома), е малко странно, че след дубълът на Клоп през 2012 г. в клубната витрина бе добавен само един трофей - Купата на Германия.
Наставникът Люсиен Фавр е четвъртият треньор за пет сезона и е поредният, който се опитва да върне отбора на върха. Ако успее, до голяма степен това ще се дължи на даровитите младоци на "Сигнал Идуна".
"В средата на последния сезон на Юрген Клоп през 2015 бяхме 17-ти в таблицата“, припомня Рикен.
„Но привържениците бяха толкова благодарни за времето преди това, че след всяка нова загуба се опитваха да вдъхнат кураж за следващите мачове. Трофеите са много важни, но специално в Дортмунд на най-голяма почит са страстта, емоцията и това никога да не се предаваш."
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS