Футболистите са едни от най-влиятелните личности по света заради характера на играта, който ги прави известни и обичани сред широката маса от обикновени хора. Затова и футболистите са обект на интерес от страна на политическите сили, които се опитват да се наредят до тях и техния успех в търсене на народна любов. В други случаи пък партиите опитват да привлекат футболни звезди на своя страна, за да спечелят одобрението и подкрепата на обществото при евентуални избори.

Историята помни немалко случаи, в които известни футболисти влизат в света на политиката, като някои от тях се справят много успешно в новото си поприще, докато други се провалят, най-често защото не познават естеството на политиката и не са майстори на партийните игри.

Ето и кои са някои от футболистите, решили да влязат в политиката:

Месут Йозил

Бившият играч на Реал Мадрид и Арсенал, който Световното през 2014 г. с Германия е новият довереник на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, след като наскоро беше избран в Изпълнителния комитет на „Партията на справедливостта и развитието“ (ПСР), която управлява в Турция.

Каха Каладзе

Легендата на грузинския футбол игра в отбори като Милан и Дженоа в активните си години като футболист, но сега е се занимава с политика в родината си и е кмет на столицата Тбилиси.

Бебе

Бразилската звезда, който е световен шампион от САЩ 1994, през 2010 г. бе избран за депутат в щата Рио де Жанейро като член на „Демократическата работническа партия“ (PDT). През 2014 г. работата му, фокусирана върху спорта, здравеопазването и образованието, му спечели преизбирането.

Джошуа Гилавоги

Съотборникът на Илия Груев в Лийдс се пробва да влезе в политиката в родната си Франция. Гилавоги бе вписан в списъка за общински съветници на средиземноморския град Тулон от тамошния кмет Юбер Фалко.  

Ромарио

Легендата на Бразилия и световния футбол е сенатор от Рио де Жанейро във Федералния сенат на Бразилия от „Бразилската социалистическа партия“. По-късно Ромарио се присъедини към партията „Подемос“, а в момента е член на „Либералната партия“.

Андрий Шевченко

Бившият голмайстор на Милан започна политическата си кариера през 2012 г., когато се кандидатира за депутат от партията „Украйна напред“ на тогавашните избори. Въпреки това партията едва получава 1,7% от гласовете, което на практика я оставя извън парламента на Украйна.

Пеле

Може би най-известният бразилец в света нямаше как да остане извън политиката след края на активната си кариера. Пеле е бил министър на спорта на Бразилия от 1994 до 1998 г. при президента Фернандо Енрике Кардосо.

Джани Ривера

Първият италиански играч, печелил „Златната топка“, работеше като вицепрезидент на Милан, но след това влезе в политиката. Там Ривера стана заместник-министър на отбраната в правителството на Романо Проди. Бил е още депутат и евродепутат.

Томас Реньонес

В активната си футболна кариера Реньонес печели Ла Лига, 4 пъти Купата на краля и веднъж Суперкупата на Испания с Атлетико Мадрид. След като приключва с професионалния футбол в края на миналия век, Реньонес  се присъединява към независимата либерална група на Хесус Гил в Марбея, като поема ръководството на отдела за младежта и спорта.

Куаутемок Бланко

Бившият футболист на Клуб Америка беше номиниран за губернатор на щата от „Партията на социалните срещи“ (Encuentro Social) на изборите за щата Морелос през 2018 г. Куаутемок Бланко беше избран с 52% от подадените гласове, което се равнява на 373 000 гласа, от които 217 000 идват с подкрепата на друга партия – „Националното движение за възраждане“.

Арсенал стана за смях с опит за хореография срещу ПСЖ
ПСЖ стори нещо невиждано от френски клуб този век

Пари провалят преминаването на Анчелоти начело на Бразилия?

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS