Централният защитник на Астън Вила Тайрън Мингс стана любимец на феновете, след като помогна на отбора си да спечели промоция за Висшата лига. Той бе купен от Борнемут за постоянно срещу 26,5 млн. паунда, докато преди това игра под наем на „Вила парк“. Изненадващо или не 26-годишният бранител попадна в състава на Гарет Саутгейт за мачовете на Англия от европейската квалификация срещу селекциите на България и Косово.

Като дете животът на Тайрън е преобърнат с главата надолу. Той е принуден да живее в приют за бездомни със своята майка и трите си сестри в продължение на една година.

На 8-годишна възраст Мингс постъпва в академията на Саутхемптън, но на 15 е изгонен и сериозно обмисля да спре с футбола.

Все пак продължава, но в аматьорския. Първоначално играе за Йейт Таун, а впоследствие за Чипенхам Таун. Мингс е толкова беден, че се налага да работи в кръчма и да бъде ипотечен съветник само, за да върже двата края. Силният дух му помага да не се откаже и да покори футболните върхове, а историята му е изключителна.

Споменът от детството на англичанина, когато семейството му остава бездомно, все още го преследва, въпреки че той не си спомня точно на колко е бил тогава. Мингс е бил в началното училище. За семейството не остава друг избор освен да потърсят спешна помощ и те са настанени в приют за бездомни.

Защитникът, майка му и трите му сестри споделят стая с две двуетажни легла и един диван. Пред „Telegraph” той споделя: „ Моята майка нямаше добра любовна връзка и ние нямаше къде да отидем. Живеехме в Чипенхам и друга алтернатива нямахме. Един ден просто се наложи на напуснем и това (приюта за бездомни) беше единственото място, на което можехме да отидем. Спомням си ясно, че беше ужасно там – обща баня, общи душове. Хората там не бяха винаги от най-добрите. Седяхме в приюта между половин и една година. Когато си в началното училище, не е приятно преживяване.“

След като семейството на Мингс е настанено в социално жилище, футболът се превръща в спасението за Тайрън. Въпреки сегашната му впечатляваща фигура, когато е на 15 от Саутхемптън смятат, че е твърде лек, за да им свърши работа. Тогава той е изгонен, а мечтите му да играе във Висшата лига изпарени. Следват проби в Кардиф, Суиндън, Портсмут и Бристъл Роувърс, които също не завършват успешно за футболиста.

През 2009г. Мингс се записва със специална футболна стипендия в училището „Милфийлд“ в Съмърсет, където прекарва часове във фитнеса, за да подобри значително своите физически данни. Той напуска училището с добри оценки, обмисля за момент да се възползва от друга стипендия в американско училище, но в крайна сметка решава да заиграе за Йейт Таун. Когато малко по-късно отива в клуба от Чипенхам, мечтите му започват да се сбъдват.

Тайрън получава по 45 паунда седмично там и затова е нужно да си намери втора работа, за да успее да плаща сметките си. Не са много тези, които биха искали да наемат футболист на половин работно време. Той става ипотечен съветник и по това време сериозно се замисля да продължи живота си без футбол: „Имал съм много моменти по време на футболната ми кариера, когато съм се замислял дали това е края и доколко далеч мога да стигна. Винаги е имало времена, в които съм чувствал несигурност и не съм виждал моя път в професионалния футбол“, споделя защитникът в подкаст на „Football Daily”.

Бившият бранител на Ипсуич Ръсел Осман първи забелязва качествата на Мингс и го препоръчва на мениджъра на „трактористите“ Мик Маккарти. Тайрън играе в едночасов мач на проби, който убеждава Маккарти да даде 10 000 паунда на Мингс и да му обещае участие в предсезонната подготовка на тима.

Люк Чембърс от Ипсуич си го спомня като много уверен в своите качества млад футболист, който не се страхува да ги демонстрира: „Той беше един от тези, които не се притесняват от здравите единоборства. Голям персонаж, който бихте искали във вашия отбор. Той беше честно момче. За нас игра вляво, но винаги съм знаел, че има качествата и за центъра със своята физика. Играе по начин, който да привлече погледите към него. Винаги е готов да отнеме топката и да блокира изстрел със своето тяло.“, споделя Чембърс пред „The Times”.

Еди Хау, мениджърът на Борнемут, който често поглежда в по-долните дивизии, в търсене на таланти за тима му прави ударна сделка, като закупува Мингс за 8 милиона паунда през 2015г. Още в дебюта си обаче Тайрън получава тежка контузия в коляното, която го изкарва за една година от терените. Той е на 22 и е сринат.

Централният защитник разказва за този момент от кариерата си: „Когато научих диагнозата и осъзнах колко дълго няма да мога да играя, мислите ми излязоха извън контрол. Бях се затворил в себе си. Не исках да се рехабилитирам, да правя каквото и да е, за да ми се подобри коляното. Не исках да говоря с никого. Когато се видях с мениджъра и му обясних как се чувствам, той каза, че се нуждая от помощ.“ Това се превръща в истинско изпитание за манталитета на футболиста, но той успява да се справи.

В Англия Мингс е познат като един от най-щедрите футболисти. Той не е загърбил миналото си и помни откъде е тръгнал. На 20 години в Ипсуич жертва времето със семейството си на Коледа, за да нахрани бездомните. Случвало се е да купува билети на фен, който не може да си ги позволи, подарявал е и свои фланелки на привърженици в twitter.

Мингс е най-благодарен на своята майка. Благодарение на нея той успява да реализира своя футболен потенциал. Преди няколко години бе споделен чат между двамата в Instagram. Майката му пише, че е благодарна, защото е погасил целият ѝ дълг, а Мингс отговаря, че е заслужила всяка една стотинка и затова го е направил.

През 2019 бранителят премина за постоянно в Астън Вила и вече получи повиквателно за националния отбор на своята страна. Приказката продължава. В събота Англия приема България на „Уембли“ в квалификационен мач за Евро 2020, когато Мингс може да направи своя дебют.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS