След дошлото сякаш изненадващо наказание за изхвърляне от евротурнирите за две години на Манчестър Сити, футболни фенове по цял свят започнаха да призовават за подобно наказание и за Пари Сен Жермен. Именно парижани са другият голям клуб, който се възползва от арабските милиарди, за да се превърне в един от най-добрите отбори в Европа. Мнозина са убедени, че на база на шумните трансфери, които ПСЖ направи в последните години, не е възможно клубът с катарски привкус да спазва разпоредбите на финансовия феърплей без фалшификации.

Дали е така, рано или късно ще стане ясно. Тук обаче ще ви запознаем със силния човек във френския гранд. Човек, който става все по-влиятелен във футбола и спорта като цяло – президентът на ПСЖ Насер Ал-Хелайфи – 46-годишният катарски бизнесмен, чиято история определено е много интересна.

Синът на рибар, превърнал се в професионален тенисист

Първосигнално най-вероятно ще си помислите, че Ал-Хелайфи е просто един от онези хора, къпещи се в пари от ранна възраст и имащи поне 1-2 петролни кладенеца. Истината обаче е доста по-различна. Той е родом от Сур, Оман. Семейството му в никакъв случай не е сред най-богатите. За майката не се знае много, но бащата е работил като рибар.

Справя се отлично в училище, а в последствие завършва Катарския университет. Но любовта му е в тениса, където показва талант от ранна възраст. В крайна сметка успява да стигне до професионално ниво, макар и не толкова бляскаво. Все пак достатъчно, за да се превърне във втория най-успешен тенисист на Катар за Купа Дейвис с 43 мача на сингъл между 1992 и 2002, сред които 12 победи.

В края на 2002 достига до рекордната си позиция в ранглистата №995, а има и два мача на ниво АТР. През 1996 в Санкт Пьолтен губи от бившия №1 в света Томас Мустер, а през 2001 отпада в първи кръг в Доха.

Тази първа негова кариера като тенисист всъщност се оказва в основата на всичко последвало, защото чрез нея Ал-Хелайфи успява да завърже важни връзки в бизнеса, които помагат меко казано доста на развитието му след това.

Приятели на високи позиции или как се става президент на ПСЖ

Тенисът сближава много Ал-Хелайфи и Емирът на Катар – Шейх Тамим, който също е голям почитател на играта. А това вече 30-годишни приятелство носи на Ал-Хелайфи редица много големи постове.

През 2008 той става президент на Катарската федерация по тенис. Към момента е и вицепрезидент на Азиатската тенис федерация.

3 години по-късно Ал-Хелайфи е назначен за президент на Qatar Sports Investments (QSI). Компанията е оценявана на 338 милиона паунда, а обявената цел е тя да помогне за диверсификацията на активите на страната извън петролните богатства. Иначе казано – компанията и в частност Ал Келайфи са отговорни за инвестирането на катарските милиарди в спорта, на национално и международно ниво. На практика веднага компанията закупи футболния клуб Пари Сен Жермен, чийто нов президент естествено стана Ал Келайфи.

Без да щади средства, в следващите години Ал Келайфи бе в основата на играчи като Неймар, Килиан Мбапе, Единсон Кавани, Анхел Ди Мария, Давид Луис, Тиаго Силва и други. Голямата цел – достигане до европейския връх обаче така и не идва, а и този сезон изглежда доста под въпрос след поражението с 1:2 в първия мач срещу Борусия Дортмунд от осминафиналите на Шампионска лига.

Иначе като президент на QSI Ал Келайфи може да се похвали с още доста сериозни спонсорства в спорта като това на Барселона например.

Телевизионен бизнес и холивудски проекти

Като вече важна фигура в спорта, бързо след това Ал Келайфи започна бизнес и в телевизионния бранш. След ребрандирането на Al-Jazeera Sport на beIN Sport, той бе назначен за президент и изпълнителен директор на beIN Media Group през 2013.

Някъде по това време Шейх Тамим го направи и министър без портфейл към катарското правителство.

През 2017 Ал Келайфи влезе и в Холивуд, купувайки едно от легендарните филмови студия Miramax, основано през 1979 от Харви Уайнстийн и брат му Боб.

Черните облаци

И докато поне към момента УЕФА не е открила нередности в управлението на ПСЖ, Ал Келайфи е разследван по няколко обвинения за корупция. През миналата година той бе обвинен за нерагламентирано плащане на стойност 3,5 милиона долара, свързано с организацията на Световното първенство по лека атлетика в Доха.

В същото време Ал Келайфи е заподозрян и в даване на подкупи на бившия генерален секретар на ФИФА Жером Валке, за да може beIN Sports да получи телевизионните права за Световните първенства по футбол през 2026 и 2030.

В Швейцария обвиниха президента на ПСЖ в корупция

Извън светлината на прожекторите

Ал Келайфи се превръща във все по-влиятелна фигура в световния спорт, но за личния му живот се знае много малко. Истината е, че той избягва светлината на прожекторите и единствените обществени изяви са посещенията му на спортни събития. Смята се, че бизнесменът е ерген като разделя времето си между именията в Париж и Доха.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS