В рамките на последните 6 години варненецът Димитър Пантев смени като треньор редица екзотични дестинации. В чужбина последователно работи в Ахли Ал Халеел, Алшобан, директор на футболната академия Н16 sports в щата Керала, където преди време игра Димитър Бербатов, Фламенго КСА, Виктория Юнайтед, Орапа Юнайтед и Габороне Юнайтед. През миналата година Пантев вдигна шампионската титла на Камерун с отбора на Виктория. В момента работи в Ботсвана като наставник на Габороне Юнайтед. Димитър Пантев разказа интересни неща около престоя си в последните 3 отбора и сподели причината, поради която предпочита да работи като треньор в чужбина, вместо в България.

Миналата година стана шампион на Камерун, разкажи повече за отбора на Виктория, за местното първенство и как стигна от Варна до Камерун?

Да, миналия сезон станах шампион с отбора на Виктория Юнайтед. С президента на клуба се познаваме добре, тъй като бях спечелил с тях промоция и ги класирах за елита преди две години. След това се преместих в Сиера Леоне, а миналия сезон той ме покани отново. Имаше амбиции да спечели лигата и се радвам, че го постигнахме. Първенството бе в много труден формат, тъй като след основната част, първите 8 тима играха плейофи (допълнителни 7 мача). В тези плейофи спечелихме 13 точки и станахме първи. Реших да сменя обстановката, защото не намерихме общ език относно как трябва да продължим напред.

Нямаше единомислие относно селекцията и подготовката за Шампионска лига. Затова предпочетох да сменя отбора. Колкото до това как се озовавам там, мога да кажа, че стана случайно. Бях директор на академията на Фламенго в Саудитска Арабия. Основно се работеше с групи деца в Джеда и Рияд. Един от треньорите бе от Камерун. Той бе човекът, който направи връзката и не съжалявам. Вече четвърти сезон работя в Африка. Преди това бях за четири сезона и в Азия, така че понатрупах опит...

Направи нещо историческо с Орапа Юнайтед в Ботсвана. Класира ги за пръв път в историята им за Купата на Африканската конфедерация (CAF), но пак смени отбора и сега те намирам в Габороне Юнайтед. Защо?

С Орапа постигнахме исторически успех за клуба. Първо, че е много престижно да играеш на такова ниво, а също и вкарахме много сериозни пари в касата на клуба. Проблемът е, че често няма пресечна точка между желания, обещания и реални действия. Не съм от хората, които биха приели да им се бъркат в работата, а и втори трансферен прозорец поред клубът отказа да ми привлече нужните футболисти, при все че проблемът не е финансов (все пак най-голямата диамантена мина в света е основен спонсор на отбора, а и сумите от CAF за класиране бяха също сериозни.  

Имах клауза, че мога да прекратя договора си с 30-дневно предизвестие и го направих. Прибрах се да прекарам празниците със семейството. Оказа се, че не съм сбъркал. След мен и останалите треньори от щаба са напуснали. Явно някои от ръководителите са се опиянили от успеха и са се самозабравили. Това, разбира се, рефлектира върху резултатите. 

Като цяло съм много доволен от престоя там. Емоцията да играеш пред 50 000 зрители си заслужава, а и успях да интегрирам две момчета на по 18 години в стартовите 11. Досега никой не ги познаваше, а вече има интерес към тях и от чужбина. Едно от момчетата вече подписа в Дания. От камерунците също двама са вече в Европа, така че в общи линии сме се справили не лошо.

Новият ми отбор Габороне Юнайтед е един от грандовете в страната, но не са печелили нищо през последните години. Сега имат амбиция да постигнат нещо значимо и целта е да се класира отборът за турнирите на CAF. 

Трябваше да взимам бързо решение. Съгласих се и подписах до края на сезона. След това ще седнем и ще решаваме дали ще продължим заедно занапред. Много зависи дали ще мога да оправдая очакванията им и да им дам исканите резултати.

Защо треньор в чужбина, а не в България?

Защо предпочетох чужбина пред България? Чисто финансово в България е по-неизгодно да се работи. Мисля, че като изключим 6 до 8 отбора, в останалите тимове заплащането не е конкурентно на това зад граница. Да не говорим, че българските треньори не са защитени. Сульо и Пульо го играят директори и си сменят треньорите, както си искат. Ако е чужденец, ще се замислят, защото трябва да му платят контракта. Не мисля, че повечето чужденци са по-добри от нашите треньори. Даже мога спокойно да кажа, че сме виждали и доста даскали по физическо по скамейките в професионалния ни футбол. Даже си мисля, че много от тях даже не са мечтали за нещо подобно, но по някаква схема са попаднали в българския футбол. Всеизвестно е как стават много от назначенията, особено в общинските клубове, така че аз съм намерил своя път...

Сподели неща, които най-много са те впечатлили във футбола в Камерун и Ботсвана... 

Ако ме питаш за разликата между Камерун и Ботсвана ...голяма е. В Камерун всеки играе. Страхотна футболна култура. Огромна любов към националния си отбор. Три дни преди всеки мач на националния отбор всеки облича фланелката и не спи. Играят винаги пред препълнен стадион. Ако веднъж си обличал националната фланелка, дори и само в контрола, си национален герой. Целта на всеки футболист от местното първенство е да подпише в чужбина. 

В Ботсвана е по-различно, тъй като и заплащането в южната част на Африка е по-високо, стандартът на живот е по-висок. Повечето местни футболисти играят в местната лига. На пръсти се броят момчетата, които играят в Алжир, Мароко или ЮАР. Но затова и първенството им е интересно. Първите 6 отбора сме в 6 точки. Всеки тим може да използва по 5 чужденци, които допълнително вдигат нивото. Обстановката в Камерун, разбира се, е по-футболна, но и едната страна е с население от 40 млн., а другата от 2,5 млн.

Имаш ли намерение отново да се завърнеш в България като треньор един ден? 

Не мисля, че това ще стане скоро.., но човек никога не знае. Преди няколко сезона имах оферта от наш отбор, който тогава бе в Б група, а сега е в efbet Лига. В крайна сметка не подписахме договор. Мисля, че в следващите няколко години ще продължа да работя в чужбина...стига, разбира се, да ме искат.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS