Английските футболисти са обект на расистки нападки и в Англия, заяви за „Дарик“ и Dnews.bg Павел Клименко от международната организация „Футбол срещу расизма в Европа“ (FARE). По думите му България донякъде е жертва и на стереотипа за източноевропейските държави, където такива индиценти са проблем. Клименко изтъкна обаче, че в България има прояви на расизъм и парадиране с неонацистки символи, а реакцията от страна Българския футболен съюз е много слаба.

Български фен беше изведен от „Уембли“ и арестуван заради расистки обиди към една от звездите на Англия Рахийм Стълинг по време на европейската квалификация в началото на септември. Английският мениджър Гарет Саутгейт каза, че опасява от расистки прояви по време на мача в София. Президентът на Българския футболен съюз Борислав Михайлов от своя страна изрази възмущение и разочарование от думите на Саутгейт. Английски играчи се заканиха, че ще напуснат терена при прояви на расизъм. Според Павел Клименко англичаните няма защо да напускат терена сами.

Как ще коментирате тази ситуацията преди мача на 14 октомври в София? Тази недиректна размяна на реплики създава ли повече напрежение преди мача?

Със сигурност преекспонирането, което виждаме в медиите в момента, прави всички страни по-напрегнати. А и за президента на Българския футболен съюз Борислав Михайлов е притеснително страната му да бъде показана в такава светлина. Не бих приел това лично към България в този случай, защото знаем, че проявата на расизъм и дискриминация срещу футболни играчи е сериозен проблем в много държави – в Италия, например, в самата Англия. Рахийм Стърлинг и други играчи са обект на расистки нападки в Англия. България е и жертва на стереотипа за източноевропейските държави, при които тези индиценти са проблем. Трябва да отбележим обаче, че в България има прояви на расизъм и парадиране с неонацистки символи, а реакцията от страна българската футболна асоциация е много слаба. Ние от “Феър нетуъркс“ сме изпращали писма на Борислав Михайлов за няколко случая, включително, когато фен на „Левски“ изрисува непълнолетни деца със свастики, а те отправяха нацистки поздрави по време на мач. Към това нямаше особена реакция в България, а е имало и други инциденти. Този сезон УЕФА санционира българския клуб „Локомотив“ Пловдив за расистки обиди към играчи от „Страсбург“. Има основания за страховете на английските играчи и мениджъра им, че може отново да преживеят расистки нападки на терена. Очакванията на англичаните обаче не са свързани само с България конкретно, а по-скоро с увеличаващия се брой на инциденти с играчите им в различни европейски държави, като Черна гора, например, и други страни, в които са гостували. Да не забравяме, че играят и в Чешката република преди мача в София, а проблемът го има и там.

Англия обмисля да напусне терена, ако има инцидент или обидни възгласи. Това ще бъде ли полезно решение?

Чухме коментари от английски играчи, включително Тами Ейбрахам, който каза, че със сигурност ще напусне терена, ако от трибуните се чуят расистки обиди. Това донякъде е разбираемо за играчите, които постоянно са обект на расистки нападки през кариерата си на много стадиони в Европа и които не виждат достатъчно регулаторни действия страна на националните футболни асоциации. Разбира се, това не е най-конструктивният начин за справяне с проблема. Още повече, че УЕФА въведе тристепенна процедура в случай на расистики прояви по време на футболен мач. Ако съдия разбере за такъв инцидент, той трябва да спре играта и да поиска да се излъчи съобщение от уредбата на стадиона, с което да призове феновете да спрат дискриминационното си поведение. Ако няма резултат, съдията може да вкара отборите в съблекалните, на практика извеждайки ги от терена. Ако след това има трета проява на расизъм или дискриминационни възгласи, мачът може да се прекрати. Според новите правила на УЕФА от 2019 година, мачът ще бъде обявен за загубен от отбора, чиито фенове са скандирали расистки възгласи. Така че английските играчи няма защо да напускат терена сами в случай на расистки прояви, тъй като има строга процедура, която трябва да се приложи, ако такива има.

Казахте, че няма достатъчно твърда реакция от българските футболни власти. Получихте ли отговор на писмата си до Борислав Михайлов и каква би трябвало да е реакцията?

За съжаление, не. Изпратили сме сигнали до Българския футболен съюз за няколко инцидента през последните години, но не сме получили отговор. Това е жалко, тъй като винаги сме готови да дадем съвет на футболните асоциации как да се справят с тези проблеми. Жалко е, че Българският футболен съюз досега не се е ангажирал. От само себе си се разбира, че в случай на проява на расизъм трябва да има твърда реакция от футболните власти, т.е. налагане на санкция. Трябва да последват и образователни мерки, образователна програма за феновете. За съжаление, в България от много години вече наблюдаваме силно влияние на крайдесни политически партии и движения върху футболната култура на феновете. Българският национален отбор беше наказан наскоро от УЕФА за показване на знамена и банери на определени български крайнодесни групи по време на мач в Чехия. Ако феновете носят на стадиона знамена на крайнодесни политически групи, нямащи нищо общо с футбола, това показвa сериозен проблем на футболната култура, на който не се обръща внимание, за който не се взимат мерки на национално ниво.

Правите мониторинг на проявите на расизъм и дискриминация във футбола. Вече споменахте някои държави. Къде стои България сред европейските страни?

Знаем, че има сериозни проблеми в момента в Италия, Словакия, Чехия, Русия, Сърбия, Хърватска, но България се намира на доста високо място по отношение на това, че не полага достатъчно усилия, за да се справи с този проблем. Както казах, няма достатъчно регулаторни действия, няма достатъчно ангажираност с феновете, за да се направи опит за промяна на футболната култура. Ако искаш да промениш нещо в културата на феновете, на първо място трябва да изключиш извършителите и да образоваш. Трябва да забраниш достъпа на хора, които носят знамена на екстремистки организации на стадиона, трябва да спреш хората, които викат „маймуни“. Няма съмнение, че българската футболна асоциация и клубовете познават феновете си. Въпросът е защо не правят нищо срещу проявите на дискриминация в националната лига, на международни мачове. Това се натрупва и може да доведе до бедствена ситуация за Българския футболен съюз. Надявам се, че няма да се стигна дотам и Българският футболен съюз ще вземе всички необходими мерки, за да предотврати прояви на расисъм. От това, което виждаме в момента обаче, мерките не са достатъчно.

Гарет Саутгейт изрази опасения за поведението и на английските фенове? Каква е ситуацията в Англия и има ли разлика между Западна и Източна Европа?

Не бих казал, че има драстична разлика между Източна и Западна Европа, що се отнася до поведението на феновете. Със сигурност в някои източноевропейски държави футболната култура беше по-възприемчива за крайнодесните идеи, но виждаме драматично увеличаване на популярността на крайнодесните движения в цяла Европа – от Англия до Полша. Това се отразява и на футболната култура. Проблемът, за който Гарет Саутгейт се тревожи  вероятно е свързан със скорошното поведение на английските фенове, скандиращи ксенофобски възгласи и влиянието на английския крайнодесен активист Томи Робинсън върху феновете. Те при няколко случая скандираха името му. Той набира привърженици сред тях. Видяхме поведението на английските фенове в Португалия по време на финалите на Лигата на нациите това лято. И то е далече от отлично, да кажем. Има много притеснения за мачовете на Англия както в Чехия, така и в България,  заради пътуващите поддръжници на отбора, които в някои отношения се връщат към поведението, характерно за 80-те и началото на 90-те години.

Можем ли да кажем, че цялата ситуация с Брекзит също влияе?

Разбира се, всяко политическо развитие, особено такова като Брекзит, въздейства върху всяко общество, а футболът е част от обществото. Има засилване на враждебния климат. Това, което Брекзит направи е да допринесе за издигането на крайнодясната риторика, за това тя да стане по-видима, по-отворена и по-безсрамна, което се проявява като недостатък и във футбола.

Какво показва близо 20-годишният ви опит, какви са най-добрите практики за справяне с расизма във футбола?

Добрите практики са утвърдени от години. Те са комбинация от регулаторни действия на футболните власти при такива инциденти и в същото време образование, работа с феновете, както на национално, така и на глобално ниво, ангажирането им с антидискриминационни дейности. А също така, ако организирани политически групи се внедряват сред феновете, те трябва да бъдат изключени, трябва да има забрана на достъпа до стадионите за многократни нарушения. Списъкът с действия, които могат и трябва да се предприемат е добре известен, няма тайни. Въпросът опира най-вече до наличието на политическа воля за справяне с проблема.

На 10 октомври започна кампанията ви PeopleFootball. Кой участва, какви са събитията. Има ли инициативи, които ви изненадаха?

PeopleFootball се провежда в продължение на две седмици всеки октомври. Включват се наши членове и партьори не само в Европа, но по целия свят. Организират събития, в които футболът е средство за справяне с дискриминацията. Имаме участници от местни футболни клубове в Армения до оранизации за защита на правата на човека, етнически малцинства, ЛБГТ групи. Кампанията се подкрепя от УЕФА. По време на квалификационните мачове за Европейското първенство, Шампионската лига и Лигата на Европа се показват послания. Организират се различни събития - от местни футболни турнири, включващи хора от етнически и други малцинства до събития, подкрепящи жените във футбола. Има конференции, семинари, филмови прожекции. Хората почистват градовете си от графити, израяващи омраза. Над хиляда събития ще се проведат в Европа, а и извън нея.

Направили сте образователна брошура за деца, в която представяте европейски пионери на футбола. Тя разказва, че играчи от етнически малцинства играят на най-високо ниво в Европа от 18 век. За коя личност бихте ни разказали сега?

Има много пионери, които са допринесли за европейския футбол. Един от тях - Рикардо Куарежма, може би ще е интересен и за българската аудитория. Той е играч от ромски произход, който е постигнал невроятен успех и е пример за поддражание за много деца в Европа. Успехът му показва, че няма значение какъв е произходът и цветът на кожата ти. Това е най-важното за тези пионери, които са пример за поддражание. Децата в Европа се възхищават на футболните играчи, възприемат начина им на поведение, следят кои са и какво правят. Показвайки колко разообразен е футболът и изваждайки на преден план тези примери, разбиваме стереотипите – за ромите,  например. Това е важно и за децата от ромски произход, да ги виждат и да искат да приличат на тях.

На страницата ви има възможност за подаване на сигнали. Активни ли са хората? Подават ли сигнали?

Да, имаме онлайн форма, която всеки, станал свидетел на дискриминация по време на футболен мач, може да попълни и да изпрати доказателства – снимки, видео, или просто да ни информира за индицент. Ние събираме тези данни, за да анализираме ситуацията в Европа и сигнализираме футболните власти, за да разследват индицентите и да вземат нужните решения. Получаваме сигнали от цяла Европа, от Полша, от Англия, от Русия, Украйна, в общи линии от всички държави. Наскоро получихме сигнал от Полша за фенове от етническо малцинство, които са отишли на мач, но насилствено са били изгонени от стадиона от крайнодесни хулигани. Опитваме се да проследим случая и искаме полските власти да го разследват.

Споменахте за ролята на съдиите. Те готови ли са да прилагат правилата?

Абсолютно. Те са добре информирани за процедурата, която да спазват в случай на расизъм и дискриминация. Те са готови да я приложат и да действат.

Какво ще кажете на всички фенове, както български, така и английски, преди мача в София на 14 октомври?

Посланието е съвсем просто. Трябва да помним, че футболът е прекрасна игра, на която всеки се наслаждава. Ако сте на стадиона и се радвате на любимия си отбор, трябва да обръщате внимание и случващото се около вас, тъй като саморегулацията също е значителна част от решението. Ако някой до вас вика към чернокожите играчи „Маймуни!“, съобщете това, обърнете се към този човек или хора, защото мълчанието дава сила на нарушителите. Не мълчете и се наслаждавайте на играта.  

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS